czwartek, 19 marca 2015

Wyniki konkursu!

Blisko trzydzieści zgłoszeń otrzymałem w związku z niedawno ogłoszonym konkursem. Niektórzy z Was pokusili się nawet o obrazki! :) Faworyci zmieniali się każdego dnia, ale koniec końców wybrałem trzy osoby, które otrzymają w przyszłym tygodniu przesyłki z komiksami ufundowanymi przez wydawnictwo Mucha Comics.

MIEJSCE PIERWSZE - Marcin Skalski
Proste, chwytliwe i z dobrze wybraną grafiką. Co prawda w Polsce do kupna "Spawna" nikogo szczególnie zachęcać nie trzeba, to jednak gdyby jakieś wydawnictwo w końcu skusiłoby się na jakąś pozycję z tą postacią, plakat promocyjny jest już gotowy.

Zestaw drugich tomów "Sagi" oraz "Fatale" wędruje do Ciebie

MIEJSCE DRUGIE - Madlena Bakalarz

Low - because it'll bLOW your mind 

I znowu wygrała prostota, podparta odrobiną pomysłowości. Znakomita większość nadesłanych propozycji zawierała jakieś odniesienia do tekstów znanych nam z telewizji lub też Internetowych memów, natomiast przy propozycji pani Madleny widać, że chociaż hasło wydaje się dość oczywiste, to jednak nie poszła po linii najmniejszego oporu.

"Saga #2" przybędzie pocztą.

MIEJSCE TRZECIE - Paweł Kocur

Saga - I masz Image 

Ostatni stopień podium dla autora hasła zaczerpniętego z reklamy... damskich kosmetyków. Od samego początku był to mój cichy faworyt, ponieważ wyraźnie wyróżniało się na tle innych proponowanych odniesień, które niestety dość często się powtarzały. Sam nawet nie wiem ile osób korzystało z hasła "głodny nie jesteś sobą" w stosunku do "Chew" i, co ciekawe, "Starve", albo ile razy natrafiłem na słowo "herbata" w kontekście "Sagi". Pan Paweł zaskoczył, dał mi sporo śmiechu i za to otrzyma komiks.

Będzie to oczywiście "Fatale #2".

Wszystkim, którzy nadesłali zgłoszenia serdecznie dziękuję, było tego znacznie więcej niż się spodziewałem :)

6 komentarzy:

 1. Gratuluję zwycięzcom.
  PS. Po linii najmniejszego oporu, nie najmniejszej linii oporu, Krzysztofie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż, może nie wypada marudzić, ale:
  1. miejsce to straszny komunał, mało chwytliwy i w ogóle niezapadający w pamięć. Nadrabia obrazkiem.
  2. miejsce - co to hasło właściwie znaczy? It's =it is czy it's = it has? W obu przypadkach trochę bez sensu, powinno być "It'll bLOW your mind".
  3. miejsce - hasło nie ma nic wspólnego z "Sagą", można tam wcisnąć dowolny inny tytuł Image Comics. A to chyba miało być hasło dla komiksu, a nie dla wydawnictwa. W dodatku sugeruje, że nazwę czyta się "po francusku".

  Może rzeczywiście nie było nic lepszego. W każdym razie, gratulacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, nie wypada marudzić :) Zgłoszeń miałem 21 i z nich wybierałem MOIM ZDANIEM najlepsze, najciekawsze lub najbardziej pomysłowe. I tyle. Natomiast jeśli Pani/Pan ma takie zdanie o wynikach, no cóż... trzeba było brać udział w konkursie, na pewno zostałbym powalony na kolana i komiksy byłyby już w drodze do Pani/Pana. A tak to wygrali ci, którzy pokusili się o "mało chwytliwe komunały", ale przynajmniej coś nadesłali.

   Usuń
  2. Wiem, że nie wypada, dlatego zastanawiałem się, czy to napisać. W końcu jednak postanowiłem, że to zrobię. Nie ze względu na hasło z pierwszego miejsca. Dalej uważam je za nieprzykuwający uwagi banał, ale to kwestia gustu, a organizator konkursu ma prawo kierować się własnym. Bardziej uderzyły mnie hasła z drugiego i trzeciego miejsca. Hasło trzecie nie jest w żaden sposób związane z komiksem, który ma rzekomo reklamować. "Chew - I masz Image". "The Fade Out - I masz Image". "East of West - I masz Image." Ono nie reklamuje żadnego konkretnego komiksu. Pasowałoby raczej na kampanię reklamową całego Image Comics (o ile wymawiałoby się je "Imaż Komiks"). Rozumiem, że fakt pożyczenia hasła z istniejącej reklamy nie miał znaczenia (według mnie to dziwne, ale znów - prawo organizatora). No a hasło drugie to dla mnie wciąż zagadka. Dalej nie wiem, co ono oznacza. To był główny powód mojego posta. Po angielsku mówię nieźle, ale nie jest to mój język ojczysty, więc mogę nie znać jakiejś konstrukcji. Według mnie to zdanie nie ma sensu. Jeśli 's oznacza "is", "was" albo "has" (a co innego może oznaczać?), a "bLOW" ma oznaczać po prostu czasownik "blow" (inna opcja, która przyszła mi do głowy, to "below", tu przynajmniej "is"/"was" miałoby jakiś sens), to hasło jest niegramatyczne. Można jeszcze potraktować "blow your mind" jako wyrażenie określające, ale wtedy potrzebny byłby rzeczownik (a blow-your-mind story). Naprawdę długo kombinowałem, zanim zdecydowałem się napisać swoją niepochlebną opinię. Liczyłem na wyjaśnienie. Ale rozumiem, że łatwiej było włożyć mi w usta coś, czego nie powiedziałem i zasugerować, że wszystkie trzy zwycięskie hasła nazwałem "mało chwytliwymi komunałami". Muszę przyznać, że jestem trochę rozczarowany Pańską odpowiedzią. Choć oczywiście z niczego nie musi się Pan tłumaczyć.

   Usuń
 3. abstrahując od żeżuncyjnego poziomu haseł z II i III miejsca, po prostu nie wypada nagradzać tekstów błędnych gramatycznie lub zupełnie niezwiązanych z danym tytułem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam że oba powyższe komentarze napisała jedna i ta sama osoba.

   Panie anonimowy, po lekturze Pana postu muszę uznać, że faktycznie hasło z drugiego miejsca może być niepoprawne gramatycznie. Poprawiłem je więc na formę przez Pana zaproponowaną, lecz nie mam zamiaru z tego powodu anulować wysłania nagrody do Pani Madleny. To wciąż jest jej pomysł, który przypadł do gustu jury w składzie: ja. Nawet pomimo tego błędu, który dla mnie jest totalnie akceptowalny bo przecież nikt nie jest totalnie nieomylny, nadal jest to praca lepsza niż większość tego, co zostało mi nadesłane.

   Co do hasła trzeciego. Faktycznie, dodatek "I masz Image" pasuje do każdego komiksu wydawnictwa, ale jeśli będzie Pan łaskaw wskazać mi punkt regulaminu konkursu który te hasło łamie... moment, moment, nie było żadnego regulaminu konkursu :) Jedyne co napisałem to "Wasze zadanie polegać będzie na wybraniu dowolnego komiksu z oferty Image Comics i wymyślenie dla niego krótkiego lecz chwytliwego hasła reklamowego". Dodam jeszcze, że moim zdaniem chwytliwego. Nigdzie nie jest tam napisane, że hasło musi koniecznie być nierozerwalnie związane z danym komiksem. I powiem więcej, większość z tego co zostało mi nadesłane było luźno powiązane z komiksami, więcej miałem nawiązań do herbaty, batonika Snickers czy nawet Sashy Grey.

   Dodam tylko jedną rzecz, która może zabrzmieć niegrzecznie, ale nie mam takich intencji. Konkurs od początku do końca do moja inicjatywa. Ja go wymyśliłem, ja załatwiłem nagrody, ja go przeprowadziłem i ja oceniałem nadesłane hasła według tego co ja uznałem za kryteria. Proszę więc nie pisać co mi wypada doceniać i nagradzać a co nie, bo jest to zwyczajnie żeżuncyjne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma żadnego oficjalnego regulaminu konkursu, a stare powiedzenie mówi że o gustach się nie dyskutuje.

   Z mojej strony koniec. Nagrody wysyłam do zwycięzców w poniedziałek i wciąż są to te trzy osoby, które wymieniłem powyżej. Proszę spróbować się jakoś z tym pogodzić :) Miłego weekendu życzę.

   Usuń