czwartek, 5 listopada 2015

"Świat komiksu i jego wydawanie to dla nas nadal wielka niewiadoma" - krótka rozmowa z Janem Świderskim

Zapowiedź publikacji "Sunstone" przez wydawnictwo Waneko musiało sprawić, że prędzej czy później zainteresuję się mocniej tą firmą. Kontakt z nią okazał się zupełnie bezproblemowy, a jednym z jej efektów jest krótka rozmowa z Janem Świderskim, którą możecie przeczytać w rozwinięciu posta.
Jan „Jonas” Świderski – w Waneko od października 2011. Przebył drogę od praktykanta do pracownika na etat i obecnie zajmuje się kontaktem z fanami, stroną internetową, marketingiem i sklepikiem.

Image Comics Journal: Waneko to wydawnictwo wydające dotychczas tylko mangi. Skąd wzięło się zainteresowanie "Sunstone", które jednak jest komiksem pochodzącym z USA?
Jan Świderski: Z chęci poszerzenia naszej oferty i spróbowaniu czegoś nowego - rynek mangowy jest już mocno nasycony (ok. 25 publikacji co miesiąc), więc chcieliśmy spróbować się na polu wydawania komiksów. Na pewno pomogło też to, że jest u nas w ekipie kilku fanów komiksu zachodniego.

Dlaczego wydawnictwo zdecydowało się akurat na ten komiks? Czy decydująca była tematyka, a może lekko mangowa kreska Stjepana Sejica?
Czynników było kilka: nietypowa tematyka, ciekawa historia, rozpoznawalny (np. za sprawą swojego konta na Deviantarcie) autor. No i dwie osoby w redakcji są fanami twórczości pana Sejica. :)

Czy Waneko było lub wciąż jest zainteresowane publikacją jakiegoś innego komiksu rodem z USA?
Na razie chcemy sprawdzić jak przyjęty zostanie "Sunstone" przez komiksiarzy, jak będzie wyglądać sprzedaż, bowiem świat komiksu i jego wydawanie to dla nas nadal wielka niewiadoma... Bez tej wiedzy ciężko podjąć nam decyzję, jak będzie wyglądała komiksowa przyszłość naszego wydawnictwa, choć jakieś wstępne pomysły co jeszcze można by wydać, mamy.

Jak dystrybuowany będzie "Sunstone"? Czy znajdziemy pozycję tę na przykład w Empikach, tuż obok Waszych mang?
Nie planujemy dystrybucji "Sunstone" w Empikach, będzie można go dostać tylko w sklepach internetowych i komiksowych + na imprezach mangowych i komiksowych.

Załóżmy że "Sunstone" sprzeda się dobrze. Czy Waneko pójdzie wtedy za ciosem i sprowadzi do Polski kolejne tytuły z USA? Wydaje się że w naszym kraju Stjepan Sejic ma swoje grono fanów, więc może inne jego komiksy?
Inne komiksy Stjepana Sejica na pewno są w orbicie naszych zainteresowań, ale, tak jak było wspomniane wcześniej, na razie chcemy poczekać i zobaczyć, jak "Sunstone" przyjmie się na polskim rynku.

Do przedsprzedaży pierwszego tomu Waneko dodawało plakat. Czy macie w planach jakieś dodatki do kolejnych odsłon?
Na razie nie, ale zawsze możemy coś jeszcze przygotować dla fanów tej serii. Może jakiś fajny gratis z okazji Pyrkonu czy MFKiG? Czas pokaże.

Odnotowałem na fan-page'u, a także forum wydawnictwa Waneko głosy krytykujące wydanie "Sunstone" właściwie tylko za to, że nie jest mangą. Czy może się Pan jakoś do tego odnieść?
Nie wszyscy mangowcy lubią i szanują komiksy (tak samo jak nie wszyscy komiksiarze mają dobre zdanie o mangach, choć mamy nadzieję, że ogłoszony przez nas niedawno "Adolf ni Tsugu" Osamu Tezuki pomoże przekonać komiksiarzy do historii rysunkowych made in Japan). 
Może to wynikać z błędnego przeświadczenia, że gdybyśmy nie wydawali "Sunstone", to w jego miejsce wskoczyła by jakaś manga. Byliśmy na takie reakcje przygotowani, więc nie powiem, żeby nas jakoś mocno zaskoczyły. :)

Z tego co wyczytałem, edycja "Sunstone" od Waneko będzie zawierać kilka dodatków, których nie ma w wydaniu oryginalnym. Jak udało się Wam to załatwić?
Nie było to trudne: dodatkowe strony znajdowały się już w materiałach elektronicznych, które dostaliśmy od wydawcy - wystarczyło tylko po nie "sięgnąć" i wykorzystać (co z dziką przyjemnością zrobiliśmy, rzecz jasna).

1 komentarz: