wtorek, 29 lipca 2014

SDCC 2014: Jeff Lemire i Dustin Nguyen gwiazdami Image w 2015 roku?

Myślę że już teraz można śmiało napisać, że "Descender" będzie jedną z najbardziej wyczekiwanych premier komiksowych przyszłego roku. Jeff Lemire oraz Dustin Nguyen - dwa naprawdę gorące nazwiska, uwalniają się od kontraktu na wyłączność z DC Comics i wykorzystują tę okazję na stworzenie autorskiej serii w barwach Image Comics. Patrząc na niezwykle ciepłą reakcję na tę zapowiedź, zaryzykuję stwierdzenie, że szykuje się hit na miarę "Sagi". Serwis CBR wypytał twórców o ich wspólny komiks i dziś donoszę Wam o tym, czego udało nam się dowiedzieć.
Przypomnę może, że "Descender" początkowo opisano jako historię młodego robota, który przemierza świat napędzany wolą przeżycia w świecie, w którym każdy żywy człowiek poluje na maszyny. Dziesięć lat wcześniej bowiem przez świat przetoczyła się ogromna fala przemocy robotów wobec ludzi. TIM-21, bo tak chłopiec ma na imię, jest o tyle interesującym kąskiem, ponieważ istnieją bardzo uzasadnione podejrzenia iż skrywa on sekrety z tamtego dnia, który na stałe odcisnął swój ślad w historii świata. Pytanie tylko, czy TIM-21 jest świadom wiedzy jaką posiada?

Podobnie jak w przypadku "Wytches" Scotta Snydera, tak i tym razem padło pytanie, dlaczego twórcy wybrali Image zamiast Vertigo? Nguyen przypomniał, że kiedyś już tworzył autorskie projekty pod szyldem DC (konkretnie w WildStormie), lecz nawet wtedy nie miał tak dużej swobody twórczej, jaką w standardzie oferuje Image. Wtórował mu Lemire, twierdząc że już wcześniej publikował komiksy poza DC i nikt nie robił z tego tragedii. Scenarzysta chciał spróbować czegoś zupełnie nowego, a dotąd w cv nie miał pełnoetatowej pracy nad jakąś serią dla Image.

Jak twórcy wpadli na pomysł "Descender"? Otóż podczas jednego z konwentów Jeff Lemire usiadł na wadliwym krześle, które pod jego ciężarem złożyło się. Nguyen w ostatniej chwili złapał scenarzystę i uratował go przed upadkiem. Wtedy obaj spojrzeli sobie w oczy i w ich umysłach ukazał się robot w kosmosie... Tak, to żart, jakby ktoś jeszcze nie wyłapał ;) Tak naprawdę to Lemire chciał pracować z Nguyenem już w DC Comics, ale nigdy nie było takiej okazji. Ta w końcu się pojawiła i to od razu pod postacią projektu autorskiego. Obaj stwierdzili, że grzechem byłoby nie spróbować.

Twórcy zdradzili nieco więcej szczegółów na temat fabuły "Descender". Otóż dziesięć lat przez wydarzeniami z komiksu, na orbicie dziesięciu planet pojawiły się roboty wielkości księżyców i wybiły w pień mieszkańców tych globów, po czym zniknęły bez śladu. Od tego czasu mieszkańcy całej galaktyki połączyli siły i rozpoczęło się wielkie polowanie na sztuczną inteligencję. TIM-21 jest świadom tego iż jest robotem, co nie przeszkadza mu czuć ogromnej woli przetrwania. W obsadzie pojawią się również dziesiątki innych postaci, zarówno robotów jak i ludzi.

"Descender" ma wiele podobieństw do "Sweet Tooth" z DC Vertigo - innej autorskiej serii Jeffa Lemire. W obu przypadkach młodzieniec jest głównym bohaterem komiksu i tak samo jak wspomniany tytuł, tak i komiks w barwach Image skierowany jest do dorosłego czytelnika.

Fani "Batman: L'il Gotham" powinni sięgnąć po "Descender". Nguyen zapowiada, że tytuł z Image Comics będzie przez niego rysowany i kolorowany w ten sam sposób, chociaż artysta zapowiada, iż zmieni nieco styl. Obaj twórcy zgodnie podkreślają, że w przyszłości mogą zamienić się miejscami i to Lemire będzie rysować scenariusze Nguyena. Obecnie powstały scenariusze do dwóch pierwszych story-arców i wszystkie są autorstwa Lemire'a, lecz twórcy liczą na to, iż "Descender" przyjmie się na tyle dobrze, że powstaną także kolejne numery.

Seria ma ukazywać się zarówno w wersji papierowej jak i cyfrowej. Co prawda Lemire i Nguyen podkreślają, że chcą by w każdej wersji "Descender" wyglądał interesująco, lecz priorytetem dla nich są wydania papierowe.

Praca dla Image Comics nie będzie zbytnio kolidować ze zobowiązaniami twórców wobec DC. Lemire nadal będzie scenarzystą "New 52: Future's End", "Teen Titans: Earth One" oraz "Justice League United" przynajmniej do 12 numeru. Nguyen z kolei obiecał już kilka wariant coverów, ale także nadal będzie projektować figurki z postaciami z serii "Batman: L'il Gotham".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz