sobota, 16 maja 2015

Kontrowersyjna decyzja Image Comics

Nieco zamieszania wśród właścicieli sklepów komiksowych z USA i nie tylko wywołała najnowsza informacja od wydawnictwa Image Comics, które postanowiło wycofać się z programu publikowania ekskluzywnych wariantów okładek dostępnych tylko w konkretnych miejscach.
Chyba każdy wydawca w USA prowadzi obecnie program z którego Image właśnie zrezygnowało. Dlaczego podjęto taką decyzję? Otóż wydawnictwo zarządzane przez Erica Stephensona w liście do sprzedawców poinformowało, że na podstawie dostępnych danych doszli do wniosku, iż proces zamawiania odpowiedniej ilości egzemplarzy danego komiksu, by otrzymać ekskluzywny wariant bardzo często jest zjawiskiem szkodzącym danym tytułom. Sklepy nierzadko zamawiają bowiem ponad stan zamówień i później zostają z mnóstwem niesprzedanych egzemplarzy, które chcą zwrócić. Szkodzą tym samym twórcom, którzy otrzymują zafałszowane wyniki sprzedaży i później najwięcej tracą na tym, że kolejny zeszyt danej serii totalnie niespodziewanie ma nierzadko ponad 50% spadek osiąganych rezultatów. Ponadto zamówienia ponad stan są wodą na młyn dla spekulantów, którzy sprowadzają sobie warianty, a potem sprzedają dane zeszyty na eBayu w kosmicznych cenach, jeszcze na tym zarabiając.

Tyle tylko, że Image ameryki nie odkryło. Każdy wie bowiem jak wyglądają praktyki składania zamówień w takich sytuacjach i... nic sobie z tego nie robi. Marvelowi i DC zależy wręcz na sztucznym pompowaniu wyników poszczególnych serii, a mniejsze wydawnictwa także z chęcią udostępniają specjalne warianty okładkowe swoich komiksów. Również sklepy z chłodem przyjęły decyzję wydawnictwa Image, gdyż jak ich przedstawiciele bardziej lub mniej oficjalnie przyznają, najczęściej sprzedanie specjalnego wariantu wyrównuje im straty poniesione z powodu zamówienia zbyt dużej ilości kopii konkretnego zeszytu.
Dodać trzeba jeszcze, że Image postanowiło zastąpić program zeszytowych wariantów... specjalnymi i limitowanymi coverami wydań zbiorczych.

Jeden ze sprzedawców, który nie chciał ujawnić swoich danych, całkiem słusznie zauważył pewną rzecz. Mianowicie podejmując taką decyzję i zabraniając twórcom tworzyć specjalne warianty zeszytowe, Image Comics pierwszy raz od dłuższego czasu w pewien sposób zaingerowało w ich swobodę, która przecież jest podstawą istnienia wydawnictwa.

Jaka jest Wasza opinia o decyzji Image Comics?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz