sobota, 25 stycznia 2014

Zupełnie inna Odyseja

W gruncie rzeczy ciężko powiedzieć, czy ubiegły rok był dla Matta Fractiona udany. Z jednej strony jego praca nad Fantastyczną Czwórką oraz FF została przedwcześnie skończona, "Hawkeye" - jego jedyny obecny projekt dla Marvela - cierpi na potężne opóźnienia, a z serii "Inhuman" wyleciał w zasadzie zanim zaczął ją tworzyć. Jednak z drugiej jego "Satelite Sam" zostało ciepło przyjęte przez czytelników, a "Sex Criminals" okazało się ogromnym sukcesem. Na tegorocznym Image Expo Fraction ogłosił start serii "Ody-C", a także przeniesienie do wydawnictwa praw do cyklu "Casanova". Czyżby scenarzysta ten miał zamiar opuścić Dom Pomysłów?
Szczerze? Mało mnie to obchodzi :P Komiksów Marvela już od jakiegoś czasu nie czytam, a tych autorstwa Fractiona unikałem w szczególności. Tak, nawet "Hawkeye". Jeśli jednak scenarzysta ten ma zamiar w Image tworzyć tak interesujące historie, jak obie już publikowane serie - nie mam nic przeciwko. Tymczasem w wywiadzie dla serwisu CBR sam Fraction przyznaje, że pomimo kolejnej nominacji do Eisnera i sporego rozgłosu "Sex Criminals", 2013 nie był dla niego udanym rokiem. Być może jednak "Ody-C" to zmieni.

Pomysł na serię wziął się z tego, że Fraction bardzo chciał stworzyć historię dla swojej córki. Ta uwielbia postać Wonder Woman, ale akurat na posadę przy tworzeniu tej serii scenarzysta nie miał szans. Wtedy też Fraction uznał, że idealną bohaterką dla jego dziecka będzie ktoś w stylu żeńskiej wersji Odyseusza i wtedy właśnie wpadł na pomysł "Ody-C". Główna postać tego cyklu ma zostać pokazana jako silna wojowniczka, ale także równie potężna kobieta i przede wszystkim matka.

"Ody-C" ma zamknąć się w 24 zeszytach, z których każdy opisywać będzie jeden z rozdziałów "Odysei". Nie będzie to jednak dokładna adaptacja. Oprócz tego, że każdy z bohaterów książki Homera w komiksie zmieni płeć, a całość umiejscowiona zostanie w kosmosie, Fraction postara się z szacunkiem dodać coś od siebie do literackiego oryginału. Wszystko zilustruje Christian Ward, ponieważ scenarzysta nie wyobraża sobie pracy nad tym tytułem z więcej niż jednym artystą.

Kontynuacja "Casanovy" nie odetnie się od poprzednich trzech odsłon. Fraction planuje kolejną trylogię oraz twardookładkowe wznowienia miniserii wydanych przez Marvela.

3 komentarze:

 1. "Casanova" nie tyle przenosi się, co raczej wraca do Image'a.
  Image wydał pierwszą część "Luxuria" w czerni, bieli i zieleni, a dopiero potem Marvel wznowił to w kolorze i dodał dwie kolejne części - "Gula" i "Avaritia".
  Kwestia gustu, ale wydanie Marvela bardziej mi się podoba. A poza tym komiks jest rewelacyjny, od dawna wypatrywałem ciągu dalszego i oto jest! Super.
  Mam nadzieję, że rysownikiem będzie Gabriel Ba, a nie Fabio Moon. Są jakieś przecieki na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
 2. Powrót to też przenosiny :P Na razie Fraction nie wspomniał o rysowniku kolejnych części

  OdpowiedzUsuń
 3. Ody-C - opis brzmi ciekawie, a dotychczasowe prace Christian'a Ward'a zapowiadają ucztę dla oczu.

  OdpowiedzUsuń