poniedziałek, 2 czerwca 2014

Kilka szybkich pytań: Ales Kot

Ci z Was którzy polubili ten profil na Facebooku wiedzą, że dość duża ilość twórców z Image dostała ode mnie maile z prośbami o wywiad. Zdradzę, że odpisała mi piątka, lecz tylko jedna osoba z wyraźnym zaznaczeniem, że rozmowa ta nie będzie zbyt długa ze względu na natłok obowiązków. Twórca ten zgodził się tylko na pięć pytań, ale nasz dialog niespodziewanie odrobinę się wydłużył. Nie zapytałem w zasadzie o nic odkrywczego, a tę krótką rozmowę możecie przeczytać poniżej.
Ales Kot - scenarzysta komiksowy, który zadebiutował w Image miniserią "Wild Children". Następnie opublikował kolejną krótką historię "Change", aż w końcu zainteresował znacznie większe grono odbiorców swoim pierwszym ongoingiem - rysowanym przez wielu artystów "Zero". Ostatnimi czasy pracował także dla DC Comics ("Suicide Squad") oraz Marvela ("Secret Avengers") oraz wsparł swoim talentem studio Top Cow, dla którego napisał jak dotąd dwa one-shoty z udziałem "The Darkness".
Image Comics Journal: Czy posiadasz polskie korzenie? Twoje nazwisko sugeruje iż masz jakieś powiązania z Polską. (dop. "kot" to typowo polskie słowo, żaden inny słowiański naród nie ma podobnego określenia dla tych zwierząt. Po Czesku mówi się "koćka")
Ales Kot: Tak, ze przodkowie mojej babci ze strony matki pochodzili z Polski. Jednak nazwisko, naturalnie, odziedziczyłem po ojcu. Myślę że powinienem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Dorastałem w takich miejscowościach jak Darkovice, Hlucin oraz Ostrava, a więc bardzo blisko granicy Polsko-Czeskiej. Być może znajdę więcej powiązań.

Jacy artyści zilustrują nadchodzące zeszyty serii "Zero"?
Będą to: Tonci Zonjic, Michael Gaydos, Ricardo Lopez Ortiz, Mirko Colak, Alberto Ponticelli oraz Marek Oleksicki.

Jak długo masz zamiar pracować nad serią "Zero"? I czy wiesz już w jaki sposób ją zakończysz?
Dokładnie nie wiem, ale pomiędzy 20 a 30 numerów. Mam wiele pomysłów na to jak ją zakończyć. Kiedy myślę że już wiem jak to zrobić, ale zmienia się to w chwilach gdy piszę lub poprawiam scenariusze do kolejnych numerów. Wydaje mi się że najlepszą decyzją będzie pozwolić, aby historia ta nie miała jednego zaplanowanego zakończenia, ponieważ nie mam pojęcia czy po drodze nie przyjdzie mi jeszcze jakiś fajny pomysł.

Czy masz w planach kontynuację współpracy z Markiem Oleksickim?
Jak najbardziej. Obecnie narysuje on czternasty zeszyt "Zero", ale to nie koniec. Uwielbiam pracę z Markiem i chciałbym współpracować z nim jeszcze przez długi czas.

Czy wkrótce w ofercie Image pojawi się kolejny komiks Twojego autorstwa? Jeśli tak, to jakiego typu będzie to historia?
Tak, będzie to "Antistar". Komiks ten to nowela graficzna o transseksualnej gwieździe muzycznej, która pochodzi z Iranu. Weźmie ona udział w pewnym naprawdę dziwnym "reality" show. Całość zostanie narysowana przez Christiana Warda!

Bardzo dziękuję za wywiad
Cieszę się że mogłem pomóc. Życzę wydania "Zero" w Polsce :)

Nie jest to wykluczone. W tym roku w Polsce ukaże się całkiem sporo komiksów z Image. Będzie ich aż... dziewięć!
To ciekawe. Kto je publikuje?

Dwa wydawnictwa: Mucha Comics - pierwsze tomy "Severed", "Sagi", "Chew", "Sex" oraz "Fatale", a także Taurus Media - "The Walking Dead vol. 19-21" oraz premierowe "Black Science".
To całkiem nieźle. Jeśli masz taką chęć i możliwość, poleć im opublikowanie "Zero" :)

Myślę że tak zrobię :) Jeszcze raz dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.

6 komentarzy:

 1. A Taurus Media nie ma czasem też wydać Lazarus? Tak coś mi się kojarzyło i liczyłem na to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taurus podał plany wydawnicze do końca roku i plotki o "Lazarus" oraz "Invincible" nie znalazły w nim potwierdzenia :)

   Usuń
 2. Dzięki za wywiad. Krótki bo krótki, ale ciekawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję wywiadu i czekam na kolejne, super sprawa! Tak czytając wstęp do tekstu pomyślałem, że może fajnie byłoby zrobić cykliczną rubrykę w którym przedstawiałbyś sylwetki scenarzystów poprzez ich najważniejsze dzieła dla Image i ewentualne ciekawostki z tym związane? Taka mała sugestia w nawiązaniu do Twoich zapytań jakiś czas temu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze? Próbowałem kiedyś robić biosy zarówno postaci komiksowych jak i twórców. W obu przypadkach, delikatnie mówiąc, nie podobało mi się to :P

   Usuń
 4. "Zero" byłoby ciekawszym wyborem niż nudnawe "Sex". No i pewnie licencja tańsza biorąc pod uwagę, że Ales dopiero zaczyna w porównaniu do Caseya. A biorąc pod uwagę, że można z nim złapać kontakt to i wydawnictwo mogłoby się dogadać na jakieś ekskluzywne bonusy dorzucane do wydania zbiorczego.

  OdpowiedzUsuń