niedziela, 16 sierpnia 2015

Top 5 #41 - Mniej znane historie w dobrych cenach, część pierwsza

Piątą dziesiątkę rubryki "Top 5" czas zacząć. Dzisiejsza oraz kolejna odsłona to ponownie lekko przerobiony pomysł nadesłany przez już-nie-tak-tajemniczego anonima. Co takiego zatem się w nich znajdzie? Otóż przeszperałem ofertę Image Comics w poszukiwaniu komiksów kosztujących dziesięć dolarów lub mniej, ale takich o których mogliście dotąd nie słyszeć. Uzbierało mi się ich dziesięć, dlatego też podzieliłem to na dwie części. Kolejność alfabetyczna.
Bedlam vol. 1 (Nick spencer/Riley Rossmo, cena: 9,99$)
Bardzo interesujący komiks opowiadający o byłym złoczyńcy, który wyleczony ze swojej manii chce pomagać utrzymywać porządek w mieście. Ale czy można mu ufać? Niezwykle klimatyczna historia autorstwa Nicka Spencera doczekała się dwóch wydań zbiorczych, z których pierwszy opublikowano w cenie dziesięciu dolarów. Warto dać jej szansę z powodu mocnej i niekonwencjonalnej fabuły oraz wcale nie mniej udanej warstwy graficznej. Riley Rossmo jak zwykle nie zawiódł. No i przede wszystkim dziś już nie musicie stresować się z powodu opóźnień, jakie dwa lata temu dotykały ten tytuł.
Century West OGN (Howard Chaykin, cena: 7,99$)
Nie zmieniam swojego zdania co do poziomu prac Howarda Chaykina i nadal uważam, że od jakiegoś czasu stoją one na dużo niższym poziomie niż jeszcze kilka lat temu. Nie przeszkadza to jednak artyście uczestniczyć w bardzo ciekawych projektach. Nie chodzi mi bynajmniej o daremne "Black Kiss 2", lecz o świetne "Satellite Sam" oraz właśnie "Century West". Jest to historia na tyle krótka, by nie zdążyła znudzić czytelnika, ale zarazem na tyle dobra, by po przeczytaniu chcieć więcej. Sądząc po wynikach sprzedaży, przeszła raczej bez wielkiego echa. Zdecydowanie powinno być inaczej.
The Humans vol. 1 (Keenan Marschall Keller/Tom Neely, cena: 9,99$)
Jedno z największych i pozytywnych zaskoczeń wydawnictwa Image mijających kilkunastu miesięcy. Do komiksu opowiadającego o małpach-harley'owcach podchodziłem jak pies do jeża, lecz pojawiające się w dość dużej liczbie pozytywne recenzje przekonały mnie do sięgnięcia po ten komiks. I wiecie co? Dziś bardzo poważnie zastanawiam się nad umieszczeniem go wśród najlepszych tytułów tego roku, chociaż mamy dopiero połowę sierpnia. Historia nie tylko zachwyca fabułą, ale także świetnymi rysunkami oraz licznymi nawiązaniami do innych komiksów i nie tylko. Lektura "The Humans" z pewnością przypadnie Wam do gustu, a nawet jeśli nie, to w tej cenie chyba warto zaryzykować?
The Li'l Depressed Boy vol. 1 (S. Steven Struble/Sina Grace, cena: 9,99$)
No dobra, ten tytuł może nie jest tak bardzo "mniej znany", ponieważ raz za razem wspominam o swojej sympatii względem niego. Nie mogło więc zabraknąć go w dzisiejszym zestawieniu. Nieco autobiograficzna historia opowiadająca o kukle, która próbuje jakoś poradzić sobie z własną depresją to tak naprawdę bardzo mądry, niebywale sympatyczny i wkręcający komiks. Nie ma tu spektakularnych zwrotów akcji, wybuchów czy pojedynków. Jest za to wątek przypadłości, która może dotknąć każdego z nas. Minusem jest jednak fakt, że każde kolejne wydanie zbiorcze tego komiksu jest droższe, chociaż żadne w swojej objętości nie przekracza 96 stron.
Mudman vol. 1 (Paul Grist, cena: 9,99$)
Dzisiejszą piątkę zamyka komiks niestety niedokończony, ale za to i tak wart każdego wydanego na niego dolara. Paul Grist zaproponował czytelnikom jedną z najbardziej niekonwencjonalnych wariacji na temat komiksu superbohaterskiego. Stworzył herosa, którego mocą jest zmiana swojego ciała w błoto. Brzmi niedorzecznie, prawda? Tymczasem każdy kolejny zeszyt udowadnia nam, że i z takiego konceptu da się wyjść nie tylko obronna ręką, ale przy okazji także można stworzyć wciągającą historię z naprawdę interesującymi postaciami.

Wszystkie wspomniane dziś komiksy są dostępne na ATOM Comics, skąd zaczerpnąłem widoczne powyżej okładki. Kolejna piątka tanich komiksów godnych polecenia już wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz