sobota, 27 lutego 2016

Ruszył majowy preorder na ATOM Comics

Parę dni temu ruszył kolejny preorder na łamach sklepu ATOM Comics. Całość znajdziecie TUTAJ, zaś poniżej wymieniłem kilkanaście pozycji, którymi powinniście się zainteresować. Tym razem będzie tego nieco mniej, niż miesiąc temu.

Na dobry początek premierowe odsłony nowych serii. Azzarello, Bisley, Brown - te nazwiska działają na wyobraźnię i każde z nich znajdziecie na okładce "3 Floyds: Alpha King", które ma wszelkie powody, by stać się wydawniczym hitem. Nie wiem czy ta sama przyszłość czeka "Renato Jones: The One %", lecz za tym tytułem również stoi nie byle jaki twórca i sądzę, że warto dać mu szansę.

Z innych wydań zeszytowych polecam zwrócić uwagę na powrót z przerwy całkiem przyzwoitego "The Beauty", a także przez niektórych już pogrzebanej antologii "Island". I z zeszytów to w sumie tyle, na szczęście wydań zbiorczych jest tyle, że Wasze portfele już pewnie wstrzymały oddech :)

Zacznijmy od tych najtańszych propozycji. Dziesięć dolarów to cena, która pojawia się na okładce powieści graficznej "I.D.", która jednak liczyć będzie tylko 80 stron. Normalnych rozmiarów jest za to pierwszy tom "The Violent", którego wspieranie serdecznie polecam. Kawałek solidnej lektury.

Znacznie więcej polecanek załapało mi się do kategorii "normalna cena". Na dobry początek zestaw grafik Franka Cho, zebranych pod tytułem "Apes and Babes" i sądzę, że mówi on w zasadzie wszystko. Również w maju bardzo nietypowa miniseria "Black Jack Ketchum" doczeka się wydania zbiorczego, również mocno polecam. Niezmiennie warto sięgać po "Sagę" oraz "Deadly Class", których nowe tomy zapowiedziano na maj, a jeśli dorzucicie sobie do tego jeszcze "Plutonę" Jeffa Lemire'a, to wyjdzie Wam naprawdę zacny zestaw. Warto jeszcze wspomnieć o wznowieniu "Pride and Joy" Gartha Ennisa. Komiks ten ma swoich fanów, którzy z pewnością nie przegapią takiej okazji.

No i na deserek pozycje z półki wyższej cenowo. Tu wyłapałem dwie. Pierwszą z nich jest set zawierający trzy tomy "The Darkness: Rebirth" Davida Hine'a oraz Jeremy'ego Hauna - jedyna dobra rzecz, która wynikła z całego resetu uniwersum Top Cow. I wreszcie potężne wydanie deluxe wspomnianego już "Deadly Class", które będzie kosztować krocie, lecz nie sądzę by zatwardziałych fanów tego komiksu mogło to odstraszyć.

Top Cow zapowiada letni crossover

Niedawna zapowiedź gościnnego występu Davida Lorena z "Think Tank" w najnowszym numerze serii "The Tithe" była tylko pierwszą jaskółką. Tak, tak, już latem trzy z czterech serii autorstwa Matta Hawkinsa doczekają się minicrossoveru pod tytułem "Eden's Fall". Według zapowiedzi, całość zajmie ledwie trzy części i obejmie sierpniowe numery dwóch wspomnianych już tytułów, którym towarzyszyć będzie jeszcze "Postal". Więcej w dalszej części posta.
Hawkins twierdzi, że robienie dużych, rozbudowanych crossoverów nie ma jego zdaniem większego sensu, zaś połączenie prowadzonych przez niego serii jest już zaznaczane obecnie. Za przykład podaje najnowszy numer serii "The Tithe", gdzie pojawia się David Loren z "Think Tank", a na koniec jeden z bohaterów udaje się do miasteczka Eden, znanego z cyklu "Postal". Jak sama nazwa crossovera wskazuje, to właśnie tak rozegra się centralna część historii.

Matt Hawkins wymyślił fabułę całego crossovera, lecz jego współscenarzystą będzie Bryan Hill. Całość ma mieć formułę przystępną dla czytelnika, który nie zna każdego z wymienionych tytułów (chamski wtręt hejtera Top Cow: patrząc po wynikach sprzedaży, ogólnie mało kto kojarzy chociaż jedną z tych serii). Z przedstawionych przez Hawkinsa informacji wynika, że cykl "Think Tank" będzie częścią crossoveru dość iluzorycznie, ponieważ tylko na łamach tego tytułu akcja nie będzie osadzona w samym Eden i można odnieść wrażenie, że niejako został on dorzucony nieco na siłę. Tu podkreślić przy okazji trzeba fakt, że nowy wolumin tego komiksu miał ukazać się w grudniu, lecz został przeniesiony na kwiecień. To może odrobinę tłumaczyć nie do końca jasny jego udział w crossoverze.

Naturalnie wydarzenia z "Eden's Fall" mają mieć mocny wpływ na dalsze wydarzenia każdej z serii, które będą brać udział w crossoverze.

Źródło: CBR

Rzut oka na "The Nightly News: Anniversary Edition HC"

Na wydanie zbiorcze "The Nightly News" czyhałem od dawna, lecz jak to zwykle bywa, zawsze były bardziej palące wydatki komiksowe. W końcu jednak nadarzyła się okazja i szarpnąłem się nie na zwykłe wydanie, a na liczącą sobie już ponad cztery lata edycję jubileuszową, uświetniającą pół dekady mijające od publikacji pierwszego zeszytu. Jak się prezentuje, możecie sprawdzić w rozwinięciu posta.

piątek, 26 lutego 2016

Sunstone #2 (Stjepan Sejic)

Po kilku perturbacjach, o których zresztą donosiłem Wam na Facebooku, oraz dość smutnym ich zakończeniu, oto wreszcie jest. Drugi tom ”Sunstone” od wydawnictwa Waneko doczekał się swojej recenzji na Image Comics Journal. Jak być może pamiętacie, przy okazji opiniowania premierowej odsłony miałem nie lada problem. Tym razem tak nie było, z kilku powodów o których wspomnę w dalszej części tekstu.

Rios i Lim zapowiadają serię "Mirror"

Tak, tak, dobrze widzicie. Zapowiedziane już jakiś czas temu "Mirror" duetu Emma Rios (scenariusz) oraz Hwei Lim (rysunki) to jednak nie miniseria, jak początkowo zapowiadano, a pełnoprawny ongoing. Taką przynajmniej informację można było wyciągnąć z wywiadu, jaki obie panie udzieliły serwisowi Comic Alliance. Sprawdźmy zatem, co jeszcze miały do powiedzenia na temat swojej serii.
Brandon Graham zaproponował Emmie Rios udział w "8House" z myślą o tym, że zilustruje ona jeden z podcyklów tego ambitnego projektu. Artystka jednak była już wówczas zajęta rysowaniem dwóch innych projektów i było to dla niej niemożliwe, by dołożyła coś jeszcze do swojego grafiku. Zgodziła się jednak na napisanie scenariusza, chociaż zarazem była przerażona perspektywą pisania czegoś, co zilustruje ktoś inny niż ona sama. Tak było do momentu przypomnienia sobie wcześniejszej współpracy z Hwei Lim, której niczym nie skrępowana fantazja zachęciła Rios do pójścia po bandzie. "Mirror" ma być zatem komiksem, którego każdy rozdział ma pozostawiać czytelnika zszokowanego tym, co właśnie przeczytał. Nie tylko z powodu niespodziewanych zwrotów akcji, ale twórczynie gwarantują także duże fajerwerki graficzne.

"Mirror" od początku planowane było jako jeden z tych cykli "8House", który z czasem będzie mógł stać się samodzielna historią. Komiks nie dzieje się w jednej linii czasowej co inne historie cyklu, chociaż łączy się z nimi tematycznie. Rios zapowiada, że "Mirror" będzie opowieścią o naszych odbiciach. Scenarzystka chce zająć się istotą bycia człowiekiem, a jej środkiem przekazu będzie fantastyczny świat, który jeszcze mocniej ma pokazać ludzkie przywary. 

Twórczynie podkreślają przy tym, że niezwykle ważnym aspektem historii będzie pojawiająca się w niej architektura. Tutaj niezwykle ważny wydaje się udział Lim, która starannie próbowała tak zaprojektować każdą stronę, by nawet układ kadrów mógł się z czymś kojarzyć i nie był pozbawiony znaczenia. Rysowniczka jednak podkreśla, że niewiele mogłaby zdziałać, gdyby nie dysponowała sporym zaufaniem Rios, która pozwoliła jej na sporo swobody.  Scenarzysta przy tym podkreśliła, że gdyby sama ilustrowała "Mirror", komiks wyglądałby zupełnie inaczej.

Można zaryzykować stwierdzenie, że "Mirror" będzie komiksem romantycznym, lecz w bardziej literackim ujęciu. Historia skupiać się ma na związku dwojga osobników, który nie jest dobrze postrzegany. Rios jednak zapewnia, że inspirowała się przedstawicielami XIX-wiecznego romantyzmu, a nie cienkimi jak barszcz historiami z kina czy telewizji.

Rios i Lim mają już rozplanowane dwa story-arci i zapewniają, że będą one ukazywać się terminowo. Co dalej? To już zależy od odbioru czytelników.

Źródło: Comic Alliance

Image wydaje - 24.02.2016

Dwa dni temu ukazała się cała masa nowych komiksów od Image. Poniżej znajdziecie pełną ich rozpiskę oraz udostępnione previewsy. Warto przy tym zwrócić uwagę na pierwszą odsłonę cyklu "Image Giant-Sized Artist's Proof", której zakup można uznać za kosztowną, ale mimo wszystko całkiem niezłą inwestycję.
Black Magick #5 (Cover A Nicola Scott), $3.99
Black Magick #5 (Cover B Stephanie Hans), $3.99

Chew #55, $3.50
Cry Havoc #2 (Cover A Ryan Kelly & Emma Price), $3.99
Cry Havoc #2 (Cover B Fiona Staples), $3.99

Four Eyes Hearts Of Fire #2 (Of 4), $2.99
Goddamned #3 (Cover A R. M. Guera), $3.99
Goddamned #3 (Cover B Esad Ribic), $3.99

Image Giant-Sized Artist's Proof Edition Tokyo Ghost #1 & 2, $24.99
Invisible Republic #9, $2.99
Mythic #7 (Cover A John McCrea), $3.99
Mythic #7 (Cover B Gene Ha), $3.99

Nowhere Men #7 (Dave Taylor 2nd Printing Variant Cover)(not verified by Diamond), $2.99
Nowhere Men #8, $2.99
Octopus Pie Volume 1 TP, $14.99
Outcast By Kirkman And Azaceta #16, $2.99
Pencil Head #2 (Of 5), $3.99
Plutona #4 (Of 5), $2.99
Postal #10 (Cover A Linda Sejic), $3.99
Postal #10 (Cover B Isaac Goodhart), $3.99

Ringside #4, $3.99
Rumble Volume 2 A Woe That Is Madness TP, $16.99
Saga #34, $2.99
Spawn #261 (Cover A Erik Larsen & Todd McFarlane), $2.99
Spawn #261 (Cover B Gerardo Sandoval & Todd McFarlane), $2.99

Sunstone Volume 4 GN, 14.99
Valhalla Mad TP, $12.99
Wayward #14 (Cover A Steven Cummings & Tamra Bonvillain), $3.50
Wayward #14 (Cover B Tula Lotay), $3.50

Wolf #6, $3.50

Źródła: Comicvine oraz CBR

środa, 24 lutego 2016

The Wicked + The Divine #3: Komercyjne samobójstwo (Kieron Gillen/Jamie McKelvie i inni)

Przy okazji recenzowania poprzedniego tomu tego cyklu, praktycznie non stop narzekałem i tekst skończyłem stwierdzeniem, że wcale nie jestem przekonany co do tego, czy sięgnę po trzecią odsłonę cyklu. Zeszyty składające się na ”Commercial Suicide” zbierały jednak jakby lepsze oceny od poprzedników, a dodatkowo mam już to do siebie, że gdy paru lubianych przeze mnie recenzentów coś poleca, to w miarę możliwości staram się to sprawdzić. I właśnie o tym tomie pisał bardzo pozytywnie. Dałem się przekonać, kupiłem i czas najwyższy ocenić produkt finalny. Uwaga na delikatne spoilery!

poniedziałek, 22 lutego 2016

Top 5 #51 - Odważne decyzje Jima Valentino

W październiku ubiegłego roku, na kolejnej odsłonie MFKiG w Łodzi, poprowadziłem prelekcję o odrobinę mniej znanej historii Image Comics. Jednym z jej punktów było wspomnienie o kilku zapomnianych nieco zasługach Jima Valentino dla wydawnictwa. Dziś chciałbym trochę do tego wrócić, ponieważ mało kto o tym wie, ale to właśnie kilka decyzji tego twórcy ukształtowało Image Comics takim, jakie jest obecnie.

"Low" wynurza się na powierzchnię

Do tego momentu seria dążyła od samego swojego początku. Stel Caine - główna bohaterka serii "Low" postawi stopę na spalonej słońcem powierzchni Ziemi, gdzie znajduje się być może jedyna nadzieja na przetrwanie ludzkości. O tym co to oznacza dla tytułu, CBR postanowił porozmawiać z twórcami tytułu.
"Low" jest dla Ricka Remendera najtrudniejszym do pisania tytułem. Dziesiąty zeszyt zaliczył opóźnienie właśnie z jego powodu, ponieważ przez kilkanaście dni nie potrafił w satysfakcjonujący dla siebie sposób napisać zakończenia poprzedniego story-arcu. Scenarzysta miał duży problem, aby samemu uwierzyć w motywację własnej bohaterki. Na szczęście udało mu się z tego wyjść obronna ręką, jednocześnie nadając nową dynamikę kobiecie, gdy ujawnił, że także i ona działa czasem z czysto samolubnych pobudek.

Zem oraz Mertali - towarzysze Stel, którzy zawdzięczają życie jej martwemu synowi - nie pałają do siebie sympatią i będzie to nadawało dynamiki tym postaciom. Remender każe zwrócić baczniejszą uwagę zwłaszcza na Zema.

Tajo i Della Caine nawiążą niezwykła relację. Pierwsza z sióstr desperacko chce komuś zaufać i liczy na to, że będzie to jej siostra, ta zaś nie ma zamiaru pozwolić nikomu zbliżyć się do siebie. Remender porównał ich zachowania do dwóch kompletnie różnych sposobów poradzenia sobie z syndromem Sztokholmskim.

Powierzchnia planety będzie miejscem dość zaskakującym. Twórcy komiksu postawili za cel uczynić z niej coś niespodziewanego, pełne niezwykłych stworzeń stanowiących nierzadko mieszankę gatunków już dobrze nam znanych. Zdaniem scenarzysty, Greg Tocchini mocno poszalał przy tworzeniu designu kolejnych elementów fauny i flory, lecz jednocześnie nie przesadził z rozmachem.

Trzeci rozdział "Low" ma za zadanie mocno namieszać w mitologii komiksu, podobnie jak uczyniły to niedawne numery "Deadly Class" oraz "Black Science".

Źródło: CBR

sobota, 20 lutego 2016

Nie tylko komiks #27

Przy okazji poprzedniej odsłony tej rubryki wspomniałem, że następną poświęcę grze komputerowej, którą najpierw muszę przejść. Z powodu ogromu różnych zajęć trwało to dłużej niż się spodziewałem i tak oto tytuł, który można spokojnie przejść w kilka godzin, ja katowałem w sumie ponad miesiąc. Ale wreszcie udało mi się dojść do końca, ochłonąć i napisać te kilkanaście zdań, które znajdziecie w rozwinięciu posta. Mowa tam o pierwszym sezonie przygodówki ”The Walking Dead” od studia Telltale Games, który ukazał się dość dawno, bo w 2012 roku.

Image zapowiada wznowienie pewnego starego projektu i origin Negana

W USA odbywa się właśnie kolejna edycja ComicPRO - najważniejszej konferencji sprzedawców i dystrybutorów komiksów. Na miejscu obecne jest także Image Comics, które zapowiedziało start publikacji nowego/starego tytułu. Będzie on nosić nazwę "Image+".
Od razu skojarzyłem pomysł ten z tytułem "Image Plus", który przewinął się przez ofertę Image w 1993 roku. Mam go w swoich zasobach i wydaje mi się, że wkrótce poświęcę mu jedną z odsłon "Z archiwum Image", lecz w skrócie mogę powiedzieć, iż zawierał on biogramy twórców-założycieli Image, ich najbliższych współpracowników oraz zapowiedział kilka nowych tytułów. Ukazał się tylko jeden numer.

Odświeżone "Image+" ma spełniać podobną rolę. Będzie to ukazujący się co miesiąc minimagazyn, który liczyć będzie 64 strony i kosztować dwa dolary. W środku znajdziemy wywiady z twórcami, previewsy czy też autorskie komentarze różnych wydarzeń na rynku. Całość skierowana będzie przede wszystkim do sprzedawców, lecz zdaniem Davida Brothersa - branding managera wydawnictwa Image - czytelnicy też znajdą tam coś dla siebie.

Te słowa akurat brzmią dość lakonicznie, ponieważ zapowiedziano także, że w każdym numerze znajdą się cztery strony premierowego materiału autorstwa Roberta Kirkmana i Charliego Adlarda, którzy zaprezentują nam origin Negana z "The Walking Dead". Całość zamknąć ma się w 48 stronach, co oznacza, że publikacja zajmie tuzin odsłon "Image+". Jak widać, wydawnictwo zakłada minimum roczny żywot periodyku i ma ku temu wszelkie powody, ponieważ projekt zapowiada się znacznie ciekawiej, niż na przykład dość podobne w formie "Marvel Previews", które od dłuższego czasu co miesiąc ląduje w sklepach komiksowych.

"Image+" zadebiutować ma w maju.

Źródło: CBR

Image wyprzedaje Eda Brubakera!

Nie obawiajcie się, nie oznacza to jakiegoś transferu Eda Brubakera do innego wydawnictwa :) Image Comics postanowiło urządzić potężną wyprzedaż cyfrowych wersji komiksów, które dla tego wydawnictwa stworzył wspomniany scenarzysta. I jest to nie lada gratka! Zeszyty za dolara, wydania zbiorcze w przedziale od czterech do sześciu dolarów. No jak tu nie skorzystać? Sądzę że nie trzeba Was już więcej zachęcać. Klikajcie w poniższy obrazek i korzystajcie, macie czas do 22 lutego :)
https://imagecomics.com/highlights/ed-brubaker-digital-comics-sale

piątek, 19 lutego 2016

Deviacje #11

Dwa tygodnie zleciały jak z bicza strzelił. To oznacza, że nadszedł czas na najnowszą odsłonę "Deviacji". Tym razem przedstawię Wam prace skupione jedynie wokół dwóch komiksów. Będą to "The Manhattan Projects" oraz rodzynek związany z "Morning Glories". Wszystko to do obejrzenia w rozwinięciu posta.

Lutowe premiery Taurusa zapowiedziane: "Lazarus" nieco później + kolejny update terminarza

Wydawnictwo Taurus Media opublikowało niedawno listę swoich lutowych premier. Dowiadujemy się z nich o przesunięciu dwóch zapowiadanych wcześniej komiksów. Wśród nich jest niestety trzeci tom "Lazarusa", lecz jak podano na Facebookowym fan-page'u wydawnictwa "Prace trwają, jak dobrze pójdzie może nawet [ukaże się] pod koniec marca lub w kwietniu".
Tymczasem widoczna powyżej okładka nie pojawia się przypadkowo. Do sklepów trafił bowiem najnowszy dodruk trzeciego, siódmego i ósmego tomu "Żywych Trupów", zaś na maj zaplanowano wypuszczenie kolejnego rzutu tomu czwartego.

Czas jeszcze na kolejny update terminarza.

Już wydane w 2016 roku:
Sunstone #2 (Waneko)

Marzec:
Fatale #4 (Mucha)
Chew #4 (Mucha)
Saga #4 (Mucha) 

Marzec/kwiecień:
Lazarus #3  (Taurus)

Kwiecień:
Sunstone #3 (Waneko) 

Maj/czerwiec:
Fatale #5 (Mucha)
Velvet #1 (Mucha)
Bękarty z Południa #2 (Mucha)
Chew #5 (Mucha) 

Lipiec:
Sunstone #4 (Waneko) 

Brak podanych dat publikacji:
Żywe Trupy #24 (Taurus)
Black Science #3 (Taurus)
Deadly Class #1 (Taurus)
Sex #3 (Mucha)

środa, 17 lutego 2016

Moje #45

Nowa dostawa od ATOM Comics wreszcie trafiła w moje skromne progi, a w niej brak najnowszego numeru "I Hate Fairyland". No cóż, wybaczam chłopakom, bo ciała dał Diamond Comics. Na szczęście w paczce i tak znalazło się miejsce dla kilku fajnych kąsków. Szczegóły w rozwinięciu posta.

Pamiętajcie, że także i Wy możecie chwalić się swoimi kolekcjami komiksów z Image. Wystarczy chwycić w ręce aparat fotograficzny, zrobić zdjęcia i wysłać je na ktymczynski[małpa]gmail.com.

Zapowiedzi Image na maj 2016

Wczoraj ukazały się całkowite zapowiedzi wydawnictwa Image Comics na tegoroczny maj. TUTAJ znajdziecie do nich odnośnik. Ja jednak, zgodnie z przyjętą już tradycją, znacznie bardziej pochylę się nad nimi przy okazji startu najbliższego preordera w sklepie ATOM Comics, niemniej i tak o kilku rzeczach już teraz wspomnieć wypada.
Maj przyniesie nam dwie interesujące premiery. Pierwszą z nich jest miniseria "3 Floyds: Alpha King", przy której palce maczały takie nazwiska jak Brian Azzarello, Simon Bisley czy Ryan Browne. Jeśli to nie służy za rekomendację, to ja już nie wiem co może Was zachęcić. Drugim majowym debiutem będzie zasygnalizowane jeszcze w zeszłym roku "Renato Jones: The One%" autorstwa Kaare Andrewsa i napiszę szczerze, to właśnie po tym tytule spodziewam się nawet więcej.

Z wakacji powróci kilka serii. Odetchnąć mogą ci z Was, którzy obawiali się o losy "Island" - siódmy numer pojawi się w maju. Ponadto na sklepowych półkach znowu zawitają "The Beauty", "Nailbiter", "Faster Than Light" oraz "Manifest Destiny".

Tradycją zaś stało się zapowiadanie przez Image wydań zbiorczych z jeszcze większym wyprzedzeniem. W zapowiedziach widzimy naprawdę potężną ilość wydań zbiorczych, ponieważ jest ich ponad dwadzieścia.Tymczasem niemal połowa z nich nie ukaże się w maju, a w czerwcu. Dlatego ponownie nalegam, byście zwracali uwagę przy składaniu zamówień. W oczy rzuciły mi się raptem dwa komiksy w cenie dziesięciu dolarów i będą to pierwszy tom "The Violent" oraz "ID", o którym wspomniałem jakiś czas temu na blogu.

Pomimo tego bogactwa, moja lista zakupów nie robi wrażenia. Sięgnę oczywiście po szósty tom "Sagi", przywołane "ID" oraz kolejny zeszyt "Monstress" i to w sumie tyle :)

Źródło obrazka: CBR

Lying Cat z własnym pluszakiem

Firma Essential Sequential wypuściła na rynek nową linię zabawek. Wśród nich jest pewien niepozorny pluszak, który mówi jedno słowo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie była to nieoficjalna maskotka Image Comics Journal. Tak, tak, Lying Cat jest teraz pluszowy. I brzydki :/
Tak właśnie wygląda zabawkowa wersja naszej ulubionej kotki. Nie wygląda zbyt zachęcająco, a tymczasem to nie koniec złych wiadomości. Maskotka Lying Cata kosztuje bowiem, trzymajcie się mocno, 35 dolarów! Niemal 140zł! Za co tyle trzeba zapłacić? Nawet bliższy rzut oka nie wyjaśnia tego w stu procentach.
Tak więc tego... jak ktoś się skusi, niech da znać. Ja podziękuję ;)

Źródło: CBR

Image wydaje - 17.02.2016

Image rozpieściło mnie dziś. Nie tylko wypuściło do sklepów całą masę interesujących komiksów, ale także od razu rzuciło w sieć previewsy znakomitej większości nowych komiksów, dzięki czemu ten post mógł ukazać się już dziś. Co zatem od dziś można nabyć?
Astronauts In Trouble #9 (Of 11), $2.99
Birthright #14 (Cover A Andrei Bressan & Adriano Lucas), $2.99
Birthright #14 (Cover B Nick Dragotta), $2.99

Bitch Planet #7, $3.99
Citizen Jack #4 (Cover A Tommy Patterson & Dylan Todd), $3.99
Citizen Jack #4 (Cover B Jeff Lemire), $3.99

Fade Out Volume 3 TP, $12.99
From Under Mountains #5, $2.99
Huck #4 (Cover A Rafael Albuquerque), $3.50
Huck #4 (Cover B Rafael Albuquerque), $3.50

I Hate Fairyland #5 (Cover A Skottie Young), $3.50
I Hate Fairyland #5 (Cover B Lesley-Anne Green), $3.50

Invincible Volume 22 TP, $16.99
Sex Criminals #14 (Cover A Chip Zdarsky), $3.50
Sex Criminals #14 (Cover B Katie Cook), $4.69

Snowfall #1 , $3.99
Starve #6, $3.99
Stray Bullets Sunshine And Roses #12, $3.99
Symmetry #3 (Cover A Raffaele Ienco), $3.99
Symmetry #3 (Cover B Raffaele Ienco), $3.99

Tithe #8 (Cover A Rahsan Ekedal), $5.99
Tithe #8 (Cover B Phillip Sevy), $5.99


Źródła: Comiclist oraz CBR

poniedziałek, 15 lutego 2016

Mucha Comics zapowiada czwarty tom "Fatale" + tajemnicze info od wydawcy

Poniżej oficjalna zapowiedź wydawnictwa Mucha Comics dotycząca przedostatniego już tomu "Fatale". Zajrzyjcie także na sam koniec posta ;)

Linkowisko, edycja totalnego miszmaszu

Już dwa tygodnie nie było nowej odsłony "Linkowiska" na blogu. Na szczęście parę osób się zlitowało i tak oto udało się uzbierać odnośniki do czterech recenzji komiksów z Image. Tym razem nie tylko tych wydanych w Polsce. Szczegóły poniżej.
Tym razem zapraszam do lektury (i wyrobienia sobie własnego zdania) następujących tekstów:
  • Muzeum Nietoperzy zrecenzowało pierwszy tom "Sex Criminals" oraz ma fajny konkurs, chociaż już nie związany z Image Comics. Ale jest skierowany dla osób myślących w zakresie większym niż google-kopiuj-wklej, więc polecam.
  • Anonimowy Grzybiarz z kolei wziął na tapetę pierwszy tom "Bękartów z Południa".
  • Ziniol ocenia trzeci tom "Chew" od Mucha Comics.
  • Ten sam komiks ocenia Na Ekranie, jak zwykle kłując w oczy brakiem justowania.

sobota, 13 lutego 2016

Premiery od Mucha Comics opóźnione + update terminarza

Dzięki uprzejmości Jakuba Kwidzińskiego, dowiedziałem się dziś o ogłoszonych opóźnieniach lutowych komiksów od Mucha Comics. Nie jest to nowa wieść i część z Was zapewne już o tym wie, ale z kronikarskiego obowiązku piszę. 
Zapowiedziane pierwotnie na luty, czwarte tomy "Fatale" oraz "Chew" przesunięte zostały na marzec. Pierwszy z wymienionych komiksów ukazać ma się na początku przyszłego miesiąca, zaś drugi - około dwóch tygodni później. 
 
Niestety nadal nie wiadomo, co ze wstępnie zapowiedzianymi na ten miesiąc komiksami od Taurusa. Dlatego też poniżej stawiam przy nich znak zapytania. I w ten oto sposób terminarz wygląda teraz następująco:

Styczeń:
Sunstone #2 (Waneko) - JUŻ WYDANE

Luty:
Lazarus #3 (Taurus) ?
Żywe Trupy #24 (Taurus) ?

Marzec:
Fatale #4 (Mucha)
Chew #4 (Mucha)
Saga #4 (Mucha) 

Kwiecień:
Sunstone #3 (Waneko) 

Maj-Czerwiec:
Fatale #5 (Mucha)
Velvet #1 (Mucha)
Bękarty z Południa #2 (Mucha)
Chew #5 (Mucha) 

Lipiec:
Sunstone #4 (Waneko) 

Brak daty publikacji:
Black Science #3 (Taurus)
Deadly Class #1 (Taurus)
Sex #3 (Mucha)

Zombie Cop vol. 1 (Jeff Mariotte/Szymon Kudrański)

Jest rok 2009. Wciąż jeszcze nieznany szerzej na komiksowym rynku w USA Szymon Kudrański debiutuje w Image z komiksem, który zwraca uwagę samego Todda McFarlane’a. Od tego zdarzenia mija raptem kilka miesięcy i nasz rodak ogłoszony zostaje stałym rysownikiem ”Spawna”. Można by więc pomyśleć, że ”Zombie Cop”, a więc tytuł, który otworzył mu te drzwi, jest dziełem co najmniej bardzo dobrym pod względem graficznym. Dlatego też, gdy zobaczyłem komiks ten w całkiem niezłej cenie na ostatniej edycji MFKiG, postanowiłem go kupić. Niestety, zarówno moja pierwsza jak i druga konfrontacja z nim nie należała jednak do najprzyjemniejszych rzeczy i o tym właśnie chciałbym napisać w dzisiejszej recenzji.

Podsumowanie list sprzedaży ze stycznia

Pokazały się już styczniowe wyniki sprzedaży Diamond Comics. Jak co jakiś czas, ponownie przypominam, że jest to największy, lecz nie jedyny, dystrybutor komiksów na terenie USA. Dlatego też poniższe rezultaty nie pokazują kondycji całego rynku, lecz wiele o nim mówią. W styczniu, zgodnie z przewidywaniami, Image Comics poradziło sobie całkiem przyzwoicie, głównie dzięki jubileuszowemu numerowi jednej serii.
Zeszyty, styczeń 2016:
1. The Walking Dead #150 (Image Comics) - 156 166 kopii (wzrost o 138,77%)
(...)
26. Saga #33 - 50 414 (spadek o 2,77%)
45. Paper Girls #4 - 38 290 (spadek o 12,45%)
84. I Hate Fairyland #4 - 25 707 (spadek o 7,67%)
97. Tokyo Ghost #5 - 22 724 (spadek o 5,84%)
100. Outcast #15 - 22 194 (spadek o 4,82%)
106. Huck #3 - 20 986 (spadek o 8,50%)
107. Monstress #3 - 20 859 (spadek o 1,81%)
110. Cry Havok #1 - 20 677
114. Descender #9 - 20 017 (spadek o 4,68%)
122. Bitch Planet #6 - 18 833 (spadek o 14,55%)
124. East of West #24 - 18 460 (spadek o 3,77%)
136. The Fade Out #12 - 16 515 (spadek o 1,40%)
145. Southern Bastards #13 - 15 627 (spadek o 6,32%)
148. Black Magick #4 - 14 734 (spadek o 2,22%)

Coraz bardziej dostrzegalnym problemem Image Comics jest fakt, że od ponad kwartału żadna ich nowa pozycja nie przebiła się do szerszej świadomości. W czołowej piętnastce znalazło się miejsce dla tylko jednej nowości, lecz na 99% można być pewnym, że za miesiąc "Cry Havok" nie załapie się do czołowej piętnastki. Jedyna zanotowana w czołówce premiera z zeszłego miesiąca - "The Symmetry" Matta Hawkinsa - zaliczyło spadek rzędu 59% i spadło ze 147 na 207 pozycję listy. Zaś takich premierowych tytułów jak "Four Eyes", "Prophet: Earth War" czy "Violent" możemy doszukiwać się jeszcze dalej, co nie rokuje długiej przyszłości zwłaszcza dla tego ostatniego tytułu, który jako jedyny nie jest miniserią. Rewelacyjny wynik jubileuszowego numeru "The Walking Dead" spodziewany, lecz bardzie adekwatne wyniki tego tytułu zobaczymy dopiero za miesiąc.
Wydania zbiorcze, styczeń 2016:
1. Star Wars - Darth Vader vol. 2: Shadows and Secrets (Marvel Comics) - 7 845 kopii
(...)
11. Lazarus vol. 4: Poison - 3 270
12. Saga vol. 5 - 3 242 (łączny wynik: 47 997)
17. Saga vol. 1 - 2 933 (łączny wynik: 187 338)
18. The Walking Dead vol. 1: Days Gone Bye - 2 910 (łączny wynik: 377 323)
26. Southern Cross vol. 1 - 2 512
27. Starve vol. 1 - 2 382
50. Saga vol. 4 - 1 527 (łączny wynik: 73 432)
51. The Walking Dead vol. 2: Miles Behing Us - 1 518 (łączny wynik: 214 705)
52. Saga vol. 2 - 1 515 (łączny wynik: 118 383)
58. Bitch Planet vol. 1: Extraordinary Machine - 1 396 (łączny wynik: 14 467)

Niestety pierwszy miesiąc ubiegłego roku nie był zbyt dobry dla Image w segmencie wydań zbiorczych. Tu zdecydowanie dominował Marvel i to tak mocno, że w czołowej dziesiątce listy trejdów znalazło się miejsce tylko dla jednego tytułu nie należącego do Domu Pomysłów. Był to, co ciekawe, komiks z Oni Press. Bliższy rzut oka jednak wcale nie przynosi lepszych informacji. Jak widzicie, spośród wymienionych komiksów, mamy tylko trzy nowości, w tym dwa kompletne debiuty, których wyniki nie zawracają głowy. jedną niespodziankę, jaką jest dobry wynik "Bitch Planet" oraz comiesięczny standard pod postacią bardzo dobrych wyników  dwóch największych hitów Image Comics.

W styczniu rezultaty osiągnięte na listach Diamonda przez Image Comics wyglądają następująco: 10,99% udziału w sprzedanych egzemplarzach oraz 9,67% udziału w zyskach. Daje to oczywiście bardzo mocne trzecie miejsce wśród wydawnictw.

Źródło: CBR oraz Comicvine

Twórcy "Limbo" zachęcają do sięgnięcia po swój komiks

"Limbo" jest zgodnie uznawane przez krytyków za jeden z ciekawszych i bardziej oryginalnych komiksów, jakie ostatnio pojawiły się na rynku w USA. Niestety, jak to często w tych przypadkach bywa, miniseria nie spotkała się z gorącym przyjęciem czytelników i stosunkowo nisko lokuje się na listach sprzedaży. Serwis Comic Alliance postanowił zachęcić czytelników i przeprowadził wywiad z twórcami.
Zanim serwis przeszedł do właściwej rozmowy, jego redaktor postanowił wyliczyć zalety "Limbo". Jego zdaniem jest to miniseria wyróżnia się nie tylko bardzo nietypowym storytellingiem, ale przede wszystkim potrafi zauroczyć wizualnie. Chwalony jest zwłaszcza Caspar Wijngaard, który połączył w swoich pracach klimat noir z lat 50-tych i neonowe odcienie typowe dla lat 80-tych.

Twórcy "Limbo" przyznali, że komiks jest efektem ich kompromisu. Watters bowiem pracował nad noirową historią, zaś Wijngaard rysował szkice pod komiks o tematyce voo doo. Po namysłach uznali, że da się to w pewien sposób połączyć i po pewnych przeróbkach postało "Limbo". Ich projekt, pod względem sposobu prowadzenia narracji, jest mocno inspirowany dorobkiem Lovecrafta. Twórcy chcą, by przeciwnicy głównych bohaterów jak najdłużej pozostawali w ukryciu, a być może ich prawdziwe oblicze w ogóle nie będzie pokazane.

Twórcy uznali, że dobrze byłoby, gdyby czytelnicy czuli się podczas lektury dokładnie tak samo, jak główny bohater. Dlatego też prowadzą fabułę tak, by nie tylko on, ale i odbiorcy "Limbo" czuli się zagubieni i nie rozumieli do końca przedstawionego świata. "Limbo" rozplanowane zostało na pięcioczęściowy cykl miniserii. Jednakże już pierwsza z nich została skonstruowana w taki sposób, by w razie problemów z publikacją, nie zostawić czytelnika z urwanymi wątkami.

Nie jest przypadkiem dobór kolorów, które dominują przy barwieniu poszczególnych postaci. Wijngaard starał się dobrać takie barwy, by już na pierwszy rzut oka było widać, jakim charakterem dysponują poszczególne postacie i czy pasują do siebie. Artysta dodaje także, że zawsze lubił klimaty związane z magią i chciał rozrysować coś z tym związanego. Dlatego też w "Limbo" pojawia się bardzo dużo nadnaturalnych scen.

Źródło: Comic Alliance

Nowa figurka Spawna ląduje w zapowiedziach

McFarlane Toys kontratakuje. Po (jak sądzę) zażegnaniu widma bankructwa swojej firmy, Todd McFarlane z podwójną siłą uderza z zapowiedziami. Na jesieni zadebiutować ma kilka nowych figurek, wśród których znalazło się miejsce dla Spawna, który otrzyma taką oto statuetkę:
I teraz najciekawsze: sugerowana cena detaliczna to raptem 19,99$ za siedmiocalową figurkę z wymiennymi broniami. Dodatkowo, będzie ona dostępna w specjalnych, numerowanych pudełkach. Przyznacie chyba, że za tą cenę to naprawdę sporo.

Źródło: CBR

czwartek, 11 lutego 2016

Image na ekranach #35

Powrót serialowego wcielenia "The Walking Dead" już za parę dni. Nic więc dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej materiałów. Wśród nich sporo mało ciekawego stuffu, ale znalazły się także wyjątki. To w dużej mierze im poświęcony będzie ten post.

Uwaga, w środku nadziejecie się na spoilery, więc uważajcie.

Podwójna dawka Roberta Kirkmana

Pewnego typu niespodziankę przygotowali dla fanów serii "The Walking Dead" włodarze studia Skybound. Niedawno ogłoszono, że do każdej kopii dwudziestego piątego tomu zbiorczego tej popularnej serii dołączony będzie gratisowy komiks. Będzie to...
...pierwszy numer serii "Outcast".

Niech jednak nie ogarnie Was niepokój. Otóż zeszyt ten nie znajdzie się w środku tomu, a zostanie do niego dofoliowany. Będzie to jednak tylko dla wybranych. Gratisowy zeszyt będzie bowiem załączony tylko do egzemplarzy zamówionych w systemie preorder. Osoby, które się na niego nie załapią, zmuszone będą zakupić nowy tom komiksu w wersji podstawowej.

Wspomniany ruch będzie pierwszym z wielu zapowiadanych kroków, które mają na celu znacznie większe zainteresowanie czytelników nie tylko komiksem "Outcast", a także serialem, który w tym roku pojawi się na antenie stacji Cinemax.

Źródło: CBR

Narodziny uniwersum Hawkinsa?

Dla fanów Matta Hawkinsa (hmm... a są tu jacyś?) najnowszy, ósmy już numer "The Tithe" ze studia Top Cow z pewnością będzie dość wyjątkowy. Dlaczego? Otóż jak ujawnił scenarzysta, pojawi się w nim gościnnie główny bohater innego jego komiksu.
Jak się dowiedzieliśmy, "The Tithe #8" zawierać będzie gościnny występ doktora Davida Lorena. Jest to bohater serii "Think Tank", której nowa odsłona miała już od jakiegoś czasu być ponownie w sklepach, ale całkiem niedawno kompletnie zniknęła z zapowiedzi studia Top Cow. Być może powodem tego jest fakt, że oba te tytuły rysować miał jeden i ten sam człowiek - Rahsan Ekedal. Nie jest łatwo narysować dwa zeszyty w miesiąc, zwłaszcza gdy jeden z nich jest podwójnej objętości.

Faktem jest, że nie do końca wiadomo, jaka będzie rola Lorena we wspomnianym komiksie. Hawkins zapewnił jednak, że jeśli spotkanie to spodoba się czytelnikom, w przyszłości temat może wrócić także w innych tytułach. Czy oznacza to, że wymienione dwa komiksy oraz "Postal" czy "The Symmetry" dzieją się w jednym świecie? Niewykluczone. Możliwe jednak także, że związki między tytułami tego scenarzysty są zbliżone do tych z Millarworldu. Jak to tam wygląda, wszyscy wiemy.

Źródło: Bleeding Cool, Twitter

Image wydaje - 10.02.2016

W dniu wczorajszym do sprzedaży trafiła niespecjalnie duża ilość komiksów od wydawnictwa Image. Niemniej, wśród nich znalazło się kilka naprawdę ciekawych pozycji, a także jedna z taką oto niesamowitą okładką. Pełna lista oraz udostępnione previewsy znajdziecie poniżej.

Źródła: Comiclist oraz CBR

niedziela, 7 lutego 2016

Obywatelu! "Kadr Ci w oko"

Oto drugi projekt, który jakiś czas temu tu sygnalizowałem :)

Wraz z Andrzejem Nowakiem z serwisu Paradoks postanowiliśmy ruszyć z nowym projektem. Tak oto narodził się pomysł na podcast "Kadr Ci w oko", w którym rozmawiamy o komiksach wszelakich. Chaotycznie, z wtrąceniami, zapominaniem nazwisk i przekręcaniem faktów. Czyli całkowicie naturalnie :D

Pierwszy odcinek trwa niemal godzinę, drugi będzie krótszy. Premierowy możecie odsłuchać sobie tutaj:
https://soundcloud.com/panjey/kadr-ci-w-oko-1

I ewentualnie polubić nasz fan-page:
https://www.facebook.com/...74776402828673/

Co prawda jesteśmy obaj kompletnie zieloni w kwestii podcastów, to jednak nie traktujemy tego jako usprawiedliwienie i dzielnie przyjmiemy każde konstruktywne słowo krytyki, jak i jakąś dobrą opinię :)

Z archiwum Image #26

Lata dziewięćdziesiąte to w komiksie amerykańskim okres szalony. Wtedy ukazać mogło się praktycznie wszystko, dzięki czemu taki tytuł jak ”Knightmare” nie tylko doczekał się swojej premiery, ale także dożył pięciu numerów. Gdyby komiks ten miał ukazać się dziś, mógłby posłużyć wszystkim jako przykład. Bo gdy sądzisz, że przeczytałeś/łaś już wszystkie głupie historie, twórcy tego dzieła udowodnią Ci, że jesteś w błędzie.

Peter Milligan o drugiej szansie "The Discpline"

W marcowych zapowiedziach Image Comics pojawia się pierwszy numer "The Discipline" Petera Milligana oraz Leandro Fernandeza. Tytuł ten może być już znany... czytelnikom DC Vertigo. Dlaczego? Otóż to właśnie tam miał pierwotnie ukazać się ten komiks. Miał nawet datę premiery - grudzień 2013, lecz ostatecznie do niej nie doszło. Dziś, seria ukazywać się będzie pod szyldem Image Comics, zaś serwis CBR przypomniał wywiad z Milliganem sprzed kilku lat, a dodatkowo dodał do niego kilka zdań świeżego komentarza od twórcy.
I właśnie od tego update'u zacznę. Przeprowadzka z Vertigo do Image nie wpłynęła na formę komiksu. Twórcy przerobili tylko kilka stron, lecz geneza pozostała niezmienna - tytuł zaplanowany jest jako ongoing, lecz równie dobrze może zostać zakończony po pierwszym story-arcu, który liczyć będzie sześć numerów. Milligan nie ma żalu do DC - jego kontrakt był tak skonstruowany, że pozwalał wydawcy na rezygnację z publikacji komiksu i tak właśnie się stało.

Samo "The Discipline" opisywane jest jako thriller erotyczny z narracją w stylu wczesnych prac Milligana w Vertigo. Główna bohaterką komiksu będzie Melissa. Młoda dziewczyna przeprowadza się do Orlando, gdzie wkracza w kuszący świat magii oraz tego, co się za nią skrywa. Rozerwana między tym co odkrywa, a codziennym życiem, Melissa będzie w końcu musiała podjąć trudną decyzję: do którego świata należy?

Chociaż komiks reklamowany jest jako thriller erotyczny, to jednak scenarzysta przestrzega, by nie oczekiwać historii stricte o seksie. Czynność ta jest ważna w świecie bohaterów komiksu i na kartach "The Discipline" pojawi się sporo scen z nią, lecz jakiekolwiek próby powiązania tego z sukcesem "50 Twarzy Grey'a" są niewłaściwe.

Rysownikiem komiksu jest Leandro Fernandes, znany z innych projektów zrealizowanych z Milliganem, jak na przykład "The Names", czy też "Northlanders" oraz "StormWatch P.H.D.". Scenarzysta bardzo lubi pracować z tym rysownikiem i nie ukrywa, że czekał na premierę "The Discipline" w Image do momentu, w którym Fernandez będzie mieć czas tworzyć nowe numery.

"The Discipline #1" ukaże się 2 marca.

Źródło: CBR

Image na ekranach #34

Niespełna miesiąc upłynął od ostatniego pojawienia się tej rubryki na blogu. Tymczasem kilka interesujących newsów pojawiło się w ostatnich dniach, które warto tu opublikować. Prawdę powiedziawszy pisania dużo mnie nie czeka, niemniej i tak dalszą część posta ukryję w rozwinięciu. Znajdą się także dwa filmiki. Klikajcie, czytajcie i oglądajcie :)

piątek, 5 lutego 2016

Deviacje #10

Po dwutygodniowej przerwie powracają "Deviacje" w odrobinę odmienionej formule. Jak już wspomniałem niedawno, od teraz na łamach tej rubryki prezentowane będą ilustracje związane z różnymi seriami, a nie jak dotychczas, skupione wokół jednego tytułu. Dzięki temu będę mógł prezentować Wam prace dotyczące tytułów, które nie zdobyły masowego uznania użytkowników serwisu DeviantArt. Dziś zahaczymy o cztery komiksy, a wszystko znajdziecie w rozwinięciu posta.

czwartek, 4 lutego 2016

"Skullkickers" za darmo do poczytania

Co prawda publikacja serii "Skullkickers" dobiegła już końca, Jim Zub kolejny raz zabrał, byśmy o niej szybko nie zapomnieli. Tym razem dzięki uruchomieniu strony, na której dotychczas opublikowano 33 z 34 numerów serii i uzupełniono je o dwie krótkie historie, znane dotąd z wydań zbiorczych. Całość oczywiście całkowicie za darmo. Jeśli więc zapoznać się z naprawdę zakręconym heroic fantasy w sosie mocno komediowym, kliknijcie w poniższy obrazek.

Ostatni, 34 numer serii (wydany jako #100), również wkrótce znajdzie się podlinkowanej stronie.
http://comic.skullkickers.com/comic/2012-01-06#.VrNZ1lLE2Vd

"I.D." Emmy Rios wychodzi z antologii "Island"

Jak donosi serwis Bleeeding Cool, publikowana w odcinkach na łamach magazynu "Island" historia pod tytułem "I.D." autorstwa Emmy Rios, już w czerwcu doczeka się wydania zbiorczego.
Będzie to pierwszy taki przypadek w historii magazynu i jednocześnie prognostyk na przyszłość. Wydaje się bowiem uzasadnione twierdzenie, że czytelnicy mogą śmiało oczekiwać w kolejnych miesiącach następnych zapowiedzi tytułów, publikowanych dotąd na łamach "Island".

Według cytowanych źródeł, wydanie zbiorcze kosztować ma dziesięć dolarów. Amazon w chwili obecnej informuje o cenie okładkowej w wysokości piętnastu, lecz potwierdzono, iż jest to błąd.

Klikając w link źródłowy, możecie zapoznać się z kilkoma stronami początkowego rozdziału "I.D.". Ja w swoim imieniu gorąco polecam zainteresowanie się tym tytułem, ponieważ znakomita większość komiksów publikowanych na łamach "Island" stoi na naprawdę wyśmienitym poziomie.

Źródło: Bleeding Cool

Image wydaje - 03.02.2016

Luty rozpoczyna się dla Image Comics całkiem spokojnie. Jak się zaraz przekonacie, wczoraj ukazało się niewiele zeszytów, ale za to całkiem sporo mniej lub bardziej interesujących wydań zbiorczych. Niestety, oznacza to także brak większej ilości previewsów, które tym razem ograniczyły się tylko do dwóch pozycji.
Axcend #4 (Cover A Shane Davis/Michelle Delecki/Morry Hollowell), $3.99
Axcend #4 (Cover B Shane Davis/Michelle Delecki/Morry Hollowell), $3.99
Black Science The Beginners' Guide To Entropy Premiere HC, $49.99
Comic Book Lettering The Comicraft Way (New Printing), $9.99
Hinges Volume 2 Paper Tigers TP, $15.99
Manhattan Projects Volume 2 HC, $34.99
Manifest Destiny Volume 3 TP, $14.99
Mirror #1 , $2.99
Nailbiter #20, $2.99
Paper Girls #5, $2.99
Pretty Deadly #8, $3.50
Saints #5, $2.99
Shutter #18, $3.99
Sidekick Volume 2 TP , $15.99
Spawn #260 (Cover A Erik Larsen & Todd McFarlane), $2.99
Spawn #260 (Cover B Gerardo Sandoval & Todd McFarlane), $2.99

Velvet #13, $3.50
Walking Dead #151, $2.99
Where Is Jake Ellis TP, $14.99
Wicked + The Divine Volume 3 TP, $14.99

Źródła: Comiclist oraz CBR

środa, 3 lutego 2016

Ruszyła nowa "Okładka tygodnia"!

Dotychczas to za pośrednictwem linków na Facebooku trafialiście na bloga, lecz dziś chciałbym, abyście wykonali odwrotną drogę. Otóż na fan-page'u Image Comics Journal dzisiaj ruszyła zasygnalizowana wcześniej, pierwsza odsłona nowej "Okładki tygodnia". Jej losy zależą od Waszego odzewu, dlatego zachęcam do klikania i zostawiania komentarzy :)

poniedziałek, 1 lutego 2016

Zmiany, zmiany!

Trzy blogowe rubryki przechodzą pewnego typu zmiany. Część z nich opisałem już jakiś czas temu, ale teraz postanowiłem podzielić się z Wami większą ilością konkretów, skoro już wreszcie samemu udało mi się je dopracować ;)

"Image na ekranach" - tutaj akurat bez zmian w stosunku do tego, co napisałem już wcześniej. Rubryka ta poświęcona zostanie na naprawdę interesujące wieści ze świata filmów, seriali, gier i gadżetów powiązanych z komiksami od Image. Oznacza to, że zrezygnuję z plotek, mało istotnych pierdół czy mniej istotnych castingowych doniesień. Jest to równoznaczne z tym, że rubryka ukazywać będzie się rzadziej (jak na przykład teraz), a gdy sezon ogórkowy się skończy, spodziewajcie się raczej mniej obfitych odsłon. Image Comics Journal nigdy nie kryło się z tym, że jest blogiem przede wszystkim o komiksach i to się nie zmieni nawet w przypadku zalania małych i dużych ekranów ekranizacjami komiksów.

"Deviacje" - wiecie już, że po dotychczasowych dziewięciu odsłonach, rubryka ta została "zdegradowana" do roli dwutygodnika. Taki tryb powinien wystarczyć, bym za szybko nie wystrzelał się z DeviantArtowych ilustracji, poświęconych bohaterom komiksów Image. To jednak nie jedyna zmiana. Od najbliższej, piątkowej odsłony, zmieni się także trochę forma. Mianowicie nie będę tu skupiać się wyłącznie na pracach dotyczących jednej serii, a za to wrzucać będę wszystko, co wpadnie mi pod klawiaturę, niezależnie od tytułu, jakiemu jest poświęcony. Dlatego też najbliższe dwie-trzy odsłony, stanowić będą prezentowanie prac dotąd pominiętych, chociaż też wartych uwagi.

No i wreszcie "Okładka miesiąca". Tutaj jest pewien problem, ponieważ tak naprawdę z trzech wymienionych, to właśnie ta rubryka była przez Was całkiem licznie odwiedzana, zaś kończę z nią z zupełnie innego powodu. Tworząc Image Comics Journal postanowiłem sobie, że tworzenie tego bloga ma przynosić mi satysfakcję. Tymczasem tworzenie kolejnych odsłon "Okładki miesiąca", a wcześniej "Okładki tygodnia", było dla mnie katorgą. Dzisiejsza odsłona, słowo daję, powstawała prawie trzy godziny! W bólach, pocie i przezwyciężaniu niechęci do jej napisania. Dziś dojrzałem wreszcie do tego, by powiedzieć "dość", a zarazem... zapowiadając w zamian powrót "Okładki tygodnia"! No, w pewnym sensie ;) Pomyślałem sobie bowiem, że fajnie byłoby trochę rozruszać blogowy fan-page na Facebooku i dlatego od najbliższej środy, mniej więcej o tydzień, będę tam wrzucał jedną okładkę z danego tygodnia, która przypadła mi do gustu najbardziej, a także link do galerii. Liczę, że będziecie tam podawać swoje typy. Oczywiście wszystko wyjdzie w praniu, ale jestem nastawiony optymistycznie.

No i to by było na tyle :)

Okładka miesiąca #11

I znowu małe opóźnienie, przepraszam. Więcej takowego nie będzie, a wszystko to z prostego powodu. Otóż przemyślałem to i podjąłem decyzję: ta edycja "Okładki miesiąca" jest już ostatnią w historii bloga, lecz nie oznacza to całkowitego pożegnania z tą rubryką. Wszystko to opiszę w kolejnym poście, a tymczasem po raz ostatni zajrzyjcie co tam wybrałem spośród okładek komiksów, które ukazały się w styczniu.

Eric Stephenson o Image i sytuacji na rynku, część druga

Parę dni temu na łamach serwisu CBR ukazała się pierwsza część wywiadu z Ericiem Stephensonem, który to niejako zastępuje jego coroczne wystąpienia na Image Expo, które w 2016 roku wypada trochę później niż zazwyczaj. Co tam padło ciekawego, możecie przeczytać TUTAJ, zaś dziś skupię się na drugiej części rozmowy z jedną z najważniejszych osób w Image Comics.
Już sam początek wywiadu oferuje interesujący pogląd. Stephenson twierdzi w nim, że Image Comics chce przyciągnąć do siebie absolutnie wszystkich czytelników, którzy interesują się komiksem. Uważa on także, że jeśli jakiś wydawca twierdzi, że tworzy historie obrazkowe skierowane dla konkretnie wyznaczonej grupy, typu "miłośnicy fantasy", jest albo głupi, albo najzwyczajniej w świecie kłamie. Obecna sytuacja rynku w USA pokazuje jasno, że jeśli ktoś chce się ograniczać, a nie otwierać swoich wrót na nowe kierunki, nie ma szans na przetrwanie.

Image chce przede wszystkim dbać o fana-czytelnika, a nie fana-kolekcjonera. Stąd też wydawca nie popiera (ale przy tym, nie zabrania) publikowania komiksów z tysiącem specjalnych wariantów okładkowych oraz gorąco optuje za promowaniem wersji cyfrowych swoich komiksów.

Zapytany o ubiegłoroczną deklarację dotyczącą walki z opóźnieniami w Image, Stephenson ocenia swoją pracę na 5 z minusem w skali 1-6. Uważa on, że dotychczasowa gwarancja publikacji opóźnionego zeszytu, niezależnie od terminu w jakim powstanie, było błędem. Obecnie Image zachęca twórców, by walczyli z opóźnieniami wszystkimi możliwymi sposobami, zaś Image daje im gwarancję wydania opóźnionego komiksu, niezależnie od jego poziomu. Są jednak takie sytuacje, w których wydawnictwo nic nie może zrobić, a za przykłady niech świadczą "Nowhere Men" czy "Peter Panzerfaust".

Kolejne pytanie dotyczyło tych komiksów z Image, które zdaniem Stephensona nie zostały odpowiednio docenione przez odbiorców. Wymienił on: powrót "Stray Bullets", "No Mercy", "Limbo" oraz "Starve". Uważa także, że rozpoczęta niedawno miniseria "Four Eyes" może dołączyć do tego grona, a także spodziewał się dużo lepszego odbioru "Injection".

Stephenson podkreśla, że nie wtrąca się w sprawy studiów działających przy Image Comics. Nie tylko nie ma takich narzędzi, ale nawet gdyby miał, to nie chciałby z nich korzystać. Studia tworzone są przez osoby, które dla Image zrobiły dużo więcej od niego i jego zadaniem jest wspierać ich twórców, a nie im przeszkadzać.

Centrala Image zatrudnia około 20 osób. Tak w ramach ciekawostki.

Źródło: CBR

Linkowisko, edycja ponownie bękarcia

I kolejna solidna porcja linków zebrała mi się w czeluściach komputera. Czas więc najwyższy się nią z Wami podzielić i od razu przepraszam za monotematyczność, lecz to naprawdę nie moja wina, że wszyscy postanowili hurtowo recenzować "Bękartów z Południa" ;)
Linków będzie pięć, w tym i jednak powtórka:
  • Od niej właśnie zacznę. Blog Kopiec Kreta opublikował recenzję "Bękartów", którą wcześniej można było znaleźć na Alei Komiksu. No ale blog zacny, to polecam się rozejrzeć :)
  • Uff... Na Ekranie zlitowało się nad moimi nerwami i dało "Bękartów" do zrecenzowania komuś, dla kogo "streszczenie" i "recenzja" nie oznacza jednego i tego samego.
  • Natomiast KZet niby opublikował recenzję "Bękartów", a przypadkiem wyszło z tego zestawienie ze "Skalpem".
  • Na Panteonie również parę słów o "Bękartach", ale także i innych seriach. Wszystko w ramach tekstu "Perełki od Image, część 1". Znaczy że będzie kolejna.
  • I na deser: Kajetan Kusina poleca ostatni Humble Bundle z komiksami od Image.

"The Wicked and the Divine" z szansą na nagrodę GLAAD

Rok temu, gdy pisałem o tej nagrodzie, otrzymałem najbardziej rakotwórczy komentarz ever. Ciekawe jak będzie tym razem? ;) GLAAD Awards to nagrody przyznawane za budowanie pozytywnego wizerunku mniejszości seksualnych w mediach i popkulturze. Jedną z kategorii, w jakiej przyznaje się to wyróżnienie jest komiks i szansę na zwycięstwo na pewien tytuł z oferty Image Comics.
Jak widać powyżej, w tym roku nominację otrzymało "The Wicked and the Divine" Kierona Gillena i Jamiego McKelvie, które rywalizować będzie z dwoma tytułami DC Comics ("Midnighter" oraz "Harley Quinn"), a także po jednym Marvela ("Angela: Queen of Hel") oraz Boom! Studios ("Lumberjanes", druga nominacja z rzędu).

Przypomnę, że w zeszłym roku zwyciężyło "Rat Queens" Kurtisa J. Wiebe.

Źródło: Comic Alliance