niedziela, 13 września 2015

Czy wiemy co jeszcze z Image wyda Mucha?

Możecie odsłuchać już na YouTubie czterechsetną audycję cyklu "Prosto z Kadru". Przypomnę, że przedstawiciel Mucha Comics zdradził, że wydawnictwo na pewno opublikuje jeden z następujących tytułów: "Velvet", "Invincible", "The Fade Out" oraz "Criminal". Ale czy tak naprawdę sprawa rozgrywa się pomiędzy tymi czterema komiksami? Nie. Tak naprawdę, z 90% pewnością mogę napisać, że wiem już co ukaże się nakładem wydawnictwa Mucha Comics. Będzie to...
Na czym opieram swoją pewność? Już wyjaśniam.

W lipcu ukazała się kolejna odsłona blogowej rubryki "Top 5". Wymieniłem w niej pięć komiksów od Image Comics, które z chęcią widziałbym na naszym rynku. Wydawnictwo Mucha potwierdziło, że dwa z nich zostaną wydane w Polsce. Po zapowiedzi "Southern Bastards" zostały nam do wyboru cztery tytuły, zaś po audycji "Prosto z Kadru" już tylko dwa: "Velvet" oraz "Invincible". Tomasz Sidorkiewicz bowiem nie wspomniał ani o "East of West" ani też o "Deadly Class" - ten ostatni za to być może wyda Taurus.

Pytanie tylko czy Mucha będzie chciała wejść w serię, która już doczekała się dwudziestu wydań zbiorczych i nadal trwa. Nawet wydając jeden tom na kwartał, doganianie oryginałów trwałoby kilka ładnych lat, a wcale nie jest powiedziane, że komiks spotkałby się z ciepłym przyjęciem czytelników. Wiadomo - Kirkman to Kirkman, a i samo "Invincible" ma w naszym kraju wielu fanów, ale czy to wystarczyłoby na utrzymanie tak długiej serii?

"Velvet" z kolei ma dopiero dwa tomy, trzeci w drodze i jest komiksem autora, którego "Fatale" całkiem nieźle radzi sobie w ofercie Muchy. Wydaje się, że właśnie dzięki publikowaniu wymienionego komiksu, Mucha może mieć prościej "załatwić" kolejne tytuły od Brubakera, niż zaczynać negocjacje ze studiem Kirkmana.

To oczywiście tylko moje domysły, ale za to już faktem jest, że Mucha jak dotąd nie wchodziła w zbyt długie serie - zapowiedziany na dwanaście tomów "Chew" jest pierwszym tego typu przypadkiem. Pomimo mocnego rozwoju naszego rynku w ostatnich miesiącach, nadal nie jestem przekonany czy wchodzenie w jakąkolwiek komiksową telenowelę która nie jest "Batmanem", byłoby krokiem rozsądnym.

Dlatego też sądzę że Mucha wkrótce ogłosi wydanie "Velvet". Jednakże wcale nie obrażę się, jeśli wyjdzie na to, że się myliłem i doczekamy się "Invincible" w naszym języku.

4 komentarze:

 1. Na czym opierasz swoje przypuszczenia, że Fatale nieźle sobie radzi?

  Jak wydadzą Velvet to kasa zostanie w portfelu, komiksów Brubakera nie trawię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym, że "Fatale" jest najszybciej wydawanym komiksem Image od Muchy.

   Usuń
  2. To według mnie żaden wyznacznik. Z Sagą przegrywa we wszystkich rankingach sprzedaży.

   http://www.muchacomics.com/

   Usuń
  3. No fajnie, ale napisałem że "Fatale" sprzedaje się lepiej od "Sagi" czy że "Fatale" całkiem nieźle radzi sobie w ofercie Muchy?

   Usuń