sobota, 12 kwietnia 2014

Gdy dwóch wariatów bierze się za komiks

Jednym z największych odkryć mijających miesięcy w wydawnictwie Image jest bez wątpienia seria "Sex Criminals" Matta Fractiona i Chipa Zdarsky'ego. Nic więc dziwnego, że obaj pojawili się na tegorocznej odsłonie Emerald City Comic Con i nawet otrzymali swój własny panel. Co prawda obaj opowiadali raczej mało istotne szczegóły, pozytywna energia jaką przekazali zebranym jest o tyle fajna, że postanowiłem krótko opisać co w zasadzie działo się podczas spotkania twórców z fanami.
Najpierw Fraction i Zdarsky opowiedzieli zebranym o procesie tworzenia okładki do czwartego wydania pierwszego numeru serii, który widzicie powyżej. Rysownik serii dostał maila z informacją, że potrzebny jest cover do kolejnego wznowienia i ma niecały dzień na dostarczenie takowego. Wtedy też pojawiła się myśl, by stworzyć nie rysunek a zdjęcie. Zdarsky'ego zawsze śmieszyły fotosy małżeństw ze swoimi dziećmi, dlatego zaproponował Fractionowi taki właśnie pastiż. Gdy ten się zgodził, obaj twórcy mailowo ustalili pozycje w jakich będą pozować do zdjęcia, a następnie Zdarsky przy użyciu photoshopa połączył wszystko w widoczną powyżej okładkę.

Artysta zdradził, że początkowo napis na okładce miał brzmieć "Time Magazine's Comic of the Year", lecz uznano iż zastąpiony zostanie krótkim podsumowaniem hejtu, jaki wylewał się początkowo na obu twórców. Ostatecznie na okładce znalazł się napis: "From the writer of 'Hawkeye' and 'Inhuman' and the guy who talks to Applebee's on Facebook".

W jednym z numerów serii znalazł się fragment tekstu piosenki Queen. Obaj twórcy nie mieli pozwolenia na ich wykorzystanie i odwiedził ich prawnik. Osiągnięto ugodę na mocy której słowa zostaną usunięte z wydania zbiorczego i zastąpione autorskim pomysłem Fractiona.

Okazuje się, że wiele pomysłów wykorzystanych w "Sex Criminals" przychodziły do głowy Fractiona podczas pisania skryptów. Tak właśnie narodziło się okazyjne przełamywanie czwartej ściany, które pojawiło się na kilku stronach komiksu.

Kolumna listowa w "Sex Criminals" miała być dośc kontrowersyjna i obaj twórcy zastanawiali się nad tym, czy aby nie złagodzić tam swoich wypowiedzi. Okazało się jednak, że nie tylko została ona przyjęta z poczuciem humoru, ale wręcz cieplej wypowiadały się o niej kobiety niż mężczyźni. Fraction i Zdarsky zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku ukaże się ich książka, zawierająca... porady seksualne. Artysta pochwalił się, że powstała już jej okładka i niektórych może nieco oburzyć.

Panel zakończył wydawca Ron Richards, który potwierdził wyprzedanie się nakładu piątego numeru "Sex Criminals" i spytał Zdarsky'ego kiedy dostarczy mu nową okładkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz