niedziela, 11 października 2015

Wystawa komiksów Atilli Futakiego w Poznaniu

Kilka słów od Macieja Gierszewskiego:

"Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity. Przez ponad tydzień będzie można obcować z literaturą i sztuką twórców z Albanii i Węgier, m.in. z poezją Luljety Lleshanaku i prozą Ádáma Bodora. Z dziennym, szczegółowym programem imprezy można zapoznać się tu: klik! klik! 

Jednak zapraszam przede wszystkim na wernisaż wystawy wielkoformatowych wydruków plansz komiksowych Atilli Futakiego, który odbędzie się Republice Sztuki Tłusta Langusta (ul. Gwarna 11, wejście w bramie) dnia 13 października o 18.30. 

Attila Futaki (ur. 1984) rysownik komiksowy i kolorysta, obiecujący reprezentant węgierskiego komiksu młodego pokolenia. Pierwszy węgierski twórca komiksów, którego album ukazał się w Francji. Od 2000 roku jego prace regularnie pojawiają się w czasopismach i na wystawach. W 2005 roku stworzył ilustracje do wierszy Attili Józsefa. Jego tom pt. Spirala został wydany w języku węgierskim przez prestiżowe wydawnictwo Magvető w 2008 roku, a kilka miesięcy później ukazał się w języku francuskim w Editions Carabas. W 2010 roku został laureatem Nagrody imienia Ernö Zóráda w kategorii „Najlepszy rysownik”. Mieszka w Budapeszcie z Dodo, dalmatyńczykiem bez plamek. 

W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych podpisał umowę z Walt Disney Entertainment na komiksową adaptację serialu powieściowego Percy Jackson, w ramach której stworzył trzy albumy: Lightning Thief, Sea of Monsters, Titan’s Curse. Dwa pierwsze ukazały się w naszym kraju staraniem oficyny Galeria Książki. Złodziej pioruna w roku 2014, a Morze Potworów w lipcu bieżącego. Komiksy te przeznaczone są głownie dla młodzieży. Natomiast Severed. Pożeracz marzeń należy polecić ewidentnie dorosłym czytelnikom, jest to dzieło przygotowane dla Image Comics, a które w ubiegłym roku Polsce wydane zostało przez wydawnictwo Mucha Comics."

Więcej na: Kopiec Kreta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz