wtorek, 7 kwietnia 2015

I znów afera z Image Comics w tle

Jakiś czas temu ogłoszono nominacje do nagród Hugo. W najbliższej temu blogowi kategorii "najlepszy komiks" znalazły się aż trzy pozycje z Image Comics. Są to "Saga", "Rat Queens" oraz "Sex Criminals". Oprócz nich wśród wyróżnionych znalazło się miejsce dla "Ms. Marvel" z Marvela, a także dla ... serii "Zombie Nation". I właśnie tej ostatniej dotyczą kontrowersje.
Jeśli tytuł ten nic Wam nie mówi, nie dziwcie się. Wśród nominowanych do nagrody Hugo znajduje się wiele naprawdę dziwnych rzeczy. Wszystko przez działania grupy o nazwie Sad Puppies, która postanowiła wykorzystać nielogiczny system przyznawania nominacji i mocno zmanipulować jego rezultatami.

W chwili obecnej nominacje do nagród Hugo przyznają upoważnione osoby, które zagłosują podczas wizyty na festiwalu WorldCon. Z przywileju tego korzysta niewielki procent uprawnionych. Podczas ostatniej edycji, na dziesięć tysięcy możliwych głosów, oddanych zostało nieco ponad dwa tysiące. spośród nich kapituła wybiera te tytuły, które pojawiają się najczęściej. I tu do akcji wkraczają Sad Puppies.

Grupa ta uznała, że skoro regulamin przyznawania nominacji do nagród Hugo jest tak beznadziejny, a mała ilość głosujących tylko ułatwia będą oni przepychać rzeczy mało znane, lub też po prostu niegodne tego typu wyróżnienia. Stąd też obecność "Zombie Nation" w kategorii komiksowej czy nominacja dla "The Lego Movie" jako kandydata na film roku (tu przy okazji muszę przyznać, że chociaż podobała mi się ta animacja, lecz daleki jestem od nominowania jej do czegokolwiek).

Cieszy duża ilość nominacji dla komiksów Image. Martwi jednak fakt, że nie przyjdzie im rywalizować z tytułami naprawdę wartymi wyróżnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz