poniedziałek, 9 maja 2016

Rucka i Lark o dotychczasowych numerach "Lazarus"

Na naszym rynku, dzięki wydawnictwu Taurus Media, ukazały się już trzy wydania zbiorcze cyklu "Lazarus". Tymczasem w USA czytelnicy mogą cieszyć się także z czwartego, zaś piąty story-arc coraz szybkiej zbliża się swojej premiery. Z tej okazji twórcy serii - Greg Rucka oraz Michael Lark - porozmawiali z serwisem Comic Alliance i zdradzili kilka ciekawostek na temat powstawania komiksu.
Opublikowany jakiś czas temu zeszyt "Lazarus Sourcebook" jest tak naprawdę odzewem na wielokrotne prośby czytelników komiksu. Bardzo zależało im na tym, by twórcy wyjaśnili w jednym miejscu zawiłości świata przedstawionego na łamach serii. Co ciekawe, Rucka i Lark wcześniej wcale nie mieli zamiaru tego robić, ponieważ chcieli, by fani poznawali ogromny świat komiksu wraz z kolejnymi zeszytami. Wydanie wspomnianego wydania nie mieszam im w planach, ale z pewnością odbierze nieco zabawy części czytelnikom.

Przedstawionym w cyklu "Lazarus" światem rządzi czternaście rodzin. Każda z nich ma kojarzyć się czytelnikowi ze złem. I o ile Carlyle'owie specjalnie zbudowani zostali na zasadzie "mniejszego zła" niż konkurujący z nimi Hockowie, o tyle czytelnik wraz z poznawaniem kolejnych familii ma być bardzo niepewnym tego, czy na świecie pozostał ktokolwiek dobry. Poszczególne rodziny mają jawić nam się jako złe w mniej więcej takim samym stopniu jak każda inna.

Michael Lark musiał zaprojektować masę rzeczy na potrzeby serii, lecz chociaż była to dla niego bardzo żmudna praca, efekty są satysfakcjonujące. Wraz z Gregiem Rucką i resztą ekipy odpowiedzialną za resztę warstwy graficznej, Lark ustalał nawet takie szczegóły jak style architektoniczne budynków w poszczególnych domenach.

Było kilka momentów w trakcie pisania scenariusza, gdy Greg Rucka sam się cenzurował. W drugim tomie ("Awans") pojawia się scena sprzedawania własnego ciała żołnierzom w zamian za pewne korzyści. Początkowo, Rucka planował umieścić w komiksie ten fragment w wersji bardziej odważnej i krwawej. Ostatecznie uznał, że nie powinien tego robić. Lark dodaje jednak żartobliwie, że gdy on zgłasza wątpliwości co jakiejś sceny, z reguły przegrywa spór na argumenty.

W najnowszym story-arcu, który nosić będzie nazwę "Cull", dowiemy się znacznie więcej o medycynie w świecie "Lazarus". Wiąże się to oczywiście z przymusem wyjaśnienia szokującego cliffhangera z końcówki poprzedniego tomu. Forever zostanie tu pokazana z nieco innej strony, a praktycznie całość pierwszego zeszytu nowej historii była bardzo mocno dyskutowana przez obu twórców. Powróci mocne zacięcie science-fiction, zaś najnowsze numery czytelnicy powinni traktować jako start drugiego rozdziału całości opowieści. Twórcy jednak nie zdradzili, na ile takowych zaplanowali całą serię.

Rozmowa była znacznie obszerniejsza, dlatego też serdecznie zapraszam po więcej do linku źródłowego, który znajdziecie poniżej.

Źródło: Comic Alliance

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz