poniedziałek, 16 grudnia 2013

Top 5 #2 - Komiksowe prezenty pod choinkę

Święta tuż, tuż. Na szczęście macie jeszcze czas na dokonanie zakupów i w dzisiejszej odsłonie rubryki Top 5 postanowiłem nieco Wam pomóc. Oto lista pięciu, moim zdaniem oczywiście, wydań zbiorczych komiksów od Image, które możecie śmiało wręczyć komuś jako prezent. Od razu zaznaczę, że lista ta nie jest równoznaczna z moim osobistym rankingiem najlepszych serii wydawnictwa. Tę poznacie w stosownym czasie. No to jedziemy.

5. East of West vol. 1

Pierwsza z dwóch pozycji autorstwa Jonathana Hickmana – scenarzysty święcącego triumfy w wydawnictwie Marvel, który znacznie lepsze komiksy publikuje w Image. No ale co zrobić? W zasadzie... kupić. Komiks ten to futurystyczny western z masą interesujących i tajemniczych postaci, a także dość mocno rozbudowaną fabułą. Jest to jeden ze znaków rozpoznawczych Hickmana, a jeśli dodamy do tego bardzo lekkostrawny sposób prezentowania poszczególnych wątków, nie wypada nawet się zastanawiać i sięgnąć do portfela. No chyba że...

4. The Manhattan Projects vol. 1
...jednak się zastanowicie i uznacie, że ciekawiej zapowiada się drugi projekt Hickmana. Futurystyczna, chociaż osadzona w przeszłości historia opowiada o grupie największych naukowców w historii XX wieku, którzy... powiedzmy, że sięgali gdzie wzrok nie sięga. Seria cechuje się nie tylko niebywale ciekawymi postaciami, ale także dużym dystansem i poczuciem humoru oraz bardzo oryginalną warstwą graficzną. Z cała pewnością obdarowany/a doskonale zapamięta co najmniej kilka scen zawartych w tym tomie i niewykluczone, że poprosi o więcej.

3. Saga vol. 1

W zestawieniu nie mogło zabraknąć obsypanego nagrodami komiksu autorstwa duetu Brian K. Vaughan/Fiona Staples. Niesamowicie rozpisany scenariusz, wielowątkowe opowieści, lokalizacje pełne barwnych postaci, fabularnie odrobinę niegrzeczne, ale przede wszystkim świetnie narysowane science-fiction podbiło serca fanów na całym świecie, a następnie także zdobyło uznanie krytyków. Czy słusznie? Moim zdaniem jak najbardziej, ale warto przekonać się osobiście. Polecam pierwszy tom Sagi także ze względu na stosunkowo niską cenę (dziesięć dolarów) w stosunku do ilości stron oraz jakości wydania.

2. Prophet vol. 1

Niezbyt często chwalę projekty autorstwa Roba Liefelda, ale kiedy już to robię, są to rzeczy przy których twórca ten nie grzebał od dobrych kilku lat. Opowieść o Proroku to jedyna dobra, spójna i dość długa seria, którą przyniósł restart studia Extreme. Jej autorem został Brandon Graham i kompletnie odciął się od tego, co dotąd czynił w tytule tym Rob L. i jego poplecznicy. Efekt? Całkowicie zasłużona moim zdaniem nominacja do nagrody Eisnera. Dałbym tytuł ten na pierwsze miejsce dzisiejszej listy, gdyby nie miejscami toporna warstwa graficzna, która z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Lecz nie to jest w „Prophet” najważniejsze, a niezwykła, oryginalna i pomysłowa fabuła z herosem, który dotąd był bezmyślną kupą mięśni.

1. Lazarus vol. 1

Jeśli chcecie wręczyć komuś komiks, którego lektura zajmuje mniej czasu niż załączona do kolejnych zeszytów historia powstania przedstawionego w nim świata, nie znajdziecie lepszej pozycji. Przybycie Grega Rucki do Image Comics wypadło bardzo okazale, ponieważ nie tylko zbudował skomplikowany, dystopijny świat, ale także umieścił w nim porywającą i wyważoną historię, w centrum której umieścił, a jakże, postać kobiecą. Tu może zaspoileruje nieco kolejne wydanie Top 5, ale już teraz uznaję „Lazarus” za jedną z trzech najlepszych pozycji wydawnictwa Image w 2013 roku. Więc skoro tomik ten kosztuje niespełna dziesięć dolarów, zakup wydaje się być bardzo logicznym pomysłem. Niekoniecznie dla kogoś, taki prezent można wręczyć także samemu sobie :)

1 komentarz:

  1. Pal licho dystopijny świat i porywające historie! Liczy się tylko Forever i to jak bardzo sexy jest :D ...jak zresztą wszystkie bohaterki Rucki. Facet ma niebywały (i rzadki) talent do nakreślania fajnych kobiecych postaci. Oby tak dalej! Ciekawe coz kolei pokaże w "Veil" Nie mogę się doczekać tej miniserii :)

    OdpowiedzUsuń