czwartek, 25 września 2014

Szaleństwo i mistycyzm, czyli Rasputin bohaterem komiksu

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że biografia Grigoriego Rasputina jest fascynująca. Mężczyzna ten miał ogromny wpływ na ludzi, w tym także na wówczas panującą w Rosji rodzinę carską, a tak naprawdę nikt nie może jednoznacznie powiedzieć, że wie kim był. Ponadto dość powszechnie uważany był za osobę posiadającą nadludzkie zdolności. Twórcy uznanej serii "Proof" ponownie połączyli siły, by zinterpretować historię tego człowieka na łamach nowego komiksu.
Tytułowy bohater serii "Rasputin" nie będzie tym samym człowiekiem, jakiego pamięta historia. Grecian i Rossmo zainspirowali się tym, że prawdziwy Grigori już za swojego życia był osobą, której dzieje stanowiły mieszankę faktów z fikcją. Każda osoba próbująca napisać życiorys Rasputina, prędzej czy później grzęzła w jakimś miejscu jego życia, którego nie można było jednoznacznie potwierdzić. Twórcy komiksu nie chcą mieć tego samego problemu, dlatego też w komiksie fabuła rozpocznie się w pewnym konkretnym miejscu, a następnie jego historia będzie swobodnie interpretowana i pełna momentów, które są wytworem wyobraźni Greciana.

Twórcy "Rasputin" chcą pokazać niejednoznaczność tytułowego bohatera, który zarówno pomagał biednym jak i bratał się z ignorującą biedotę arystokracją. Interesujący dla Greciana wydaje się także wątek mistyczny z życia Grigoriego, ponieważ w biografiach bardzo często pojawiały się informacje na temat jego domniemanych zdolności leczniczych oraz władaniu sztuką hipnozy.

W początkowych numerach "Rasputin" głównego bohatera widzieć będziemy jako względnie poczytalnego, eleganckiego i elokwentnego mężczyznę. Nie oznacza to jednak, że w historii zabraknie momentów, w których na jaw wyjdzie demoniczna część osobowości Grigorija. Komiks osadzony będzie tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej, lecz pojawiać będą się flashbacki z przeszłości. Twórcy uznali także, że w ich komiksie Rasputin będzie posiadać nadludzkie zdolności, ponieważ wiązać będzie się z tym ważny aspekt fabuły. Każde użycie mocy ma mieć jakiś wpływ na tytułowego bohatera. Jaki? Tego dowiemy się już w pierwszym numerze serii.

Oprócz Grigorija Rasputina, w komiksie pojawi się mnóstwo postaci pobocznych. Wśród nich będą zarówno postacie istniejące naprawdę jak i te, które zostały stworzone przez Alexa Greciana. Jednym z nich będzie Brytyjczyk, który pojawi się w Rosji z zadaniem eliminacji Rasputina. Z kolei postacie prawdziwe także doczekają się interesujących interpretacji. Przykładowo brat Makary, który inspirował Rasputina do działań, w serii ukazany zostanie jako gigant.

"Rasputin #1" ukaże się 29 października

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz