sobota, 12 marca 2016

The Nightly News Anniversary Edition HC (Jonathan Hickman)

Tegoroczny marzec miał być świętem dla fanów Image Comics w Polsce i być może jeszcze będzie, lecz zarówno Mucha Comics jak i Taurus Media poprzesuwały zapowiedziane wcześniej komiksy na sam koniec tego miesiąca. Dla mnie oznacza to przede wszystkim konieczność sięgnięcia po coś z półki z oryginalnymi wydaniami komiksów Image, a od niedawna jest tam coś, co nie tylko rzuca się w oczy swoją masywnością, ale zarazem skrywa jubileuszową edycję historii, która z Jonathana Hickmana zrobiła osobę, o którą bił się Marvel Comics. Poniższy tekst będzie nie tylko o samym ”The Nightly News”, ale także o tymże wydaniu, które po prostu przykuwa oko.

Przy okazji muszę wyjaśnić pewną wtopę. Gdzie po blogu krąży post, w którym opisywane dziś wydanie określiłem jako ”opublikowane z okazji dziesięciolecia istnienia cyklu”. Dziś już wiem, że wersja HC uświetniała połowę tego czasu i za ten błąd oczywiście przepraszam.

Przejdźmy jednak do samego komiksu. Pierwsze co rzuca się w po spojrzeniu na okładkę, to fakt, iż jest ona bardzo odciskogenna. Papier na oprawie jest bardzo błyszczący i kwestią chwili jest zostawienie na niej dorodnego odcisku palca. Nie jest to jednak żaden problem, zaś takim może być pewien symbol widoczny na grzbiecie komiksu. Jest to znak pauzy, a więc dwie pionowe kreseczki w kółku. Mylące jest to, że biorąc komiks do rąk ktoś może, chociaż oczywiście nie musi, wziąć to za rzymską dwójkę i odłożyć tom sądząc, że jest to druga część jakiegoś cyklu. Dlatego też warto podkreślić to wyraźnie - ”The Nightly News” to miniseria składająca się z sześciu zeszytów i każde wydanie zbiorcze na jakie natraficie, zawiera kompletną historię. to także.

Gdy już otworzymy okładkę i przebrniemy przez kilka początkowych stron, przejdziemy w końcu do lektury wspomnianego komiksu. Tutaj warto wspomnieć o czasie powstawania komiksu. Jonathan Hickman wpadł na pomysł stworzenia ”The Nightly News” w czasach, gdy sytuacja polityczna w USA była dość gorąca i bardzo mocno obrywało się wszelakim mediom. O tym też jest i sama historia, chociaż w bardziej ekstremalnym wydaniu. Śledzimy bowiem losy mężczyzny, który zostaje zwerbowany przez tajemniczy The Voice. Ten nakazuje mu walczyć z przedstawicielami mediów, którzy pod przykrywką licznych rozrywkowych programów tak naprawdę kontrolują ludność nakazując im to jak i o czym mają myśleć. Gdy bohater przyjmuje kryptonim The Hand i zbiera grupę ludzi wierzących w ich sprawę, na media w USA pada blady strach. Lecz oczywiście nie oznacza to, że nie zamierzają oni się bronić.

The Nightly News” to historia zapadająca w pamięć z wielu powodów. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do niedawno recenzowanego na blogu ”The Red Wing”, jest to historia spójna i nawet przez moment nie schodząca poniżej wyznaczonego już na samym początku, wysokiego poziomu. Hickman nie tylko knuje wciągającą jak diabli intrygę, ale także obsadza w kluczowych rolach bardzo ciekawe i moralnie bardzo niejednoznaczne postacie oraz nie unika kilku dość niespodziewanych zwrotów akcji. Jednocześnie skłania do refleksji, bo pomimo upływu już prawie dekady od opublikowania komiksu, poruszona tam tematyka wydaje się nie być już nieaktualna. ”The Nightly News” traktować można nie tylko jako bardzo dobrą historię, ale także interesujące spojrzenie na pewne kwestie. Jest to dla mnie niecodzienne, ponieważ doskonale wiecie, że uwielbiam sobie ponarzekać. Tymczasem tutaj kompletnie nie mam czego się uczepić. Fabuła – miód, postacie – cud, storytelling – orzeszki :D

Już pod samym względem fabularnym mielibyśmy do czynienia ze świetną historią, lecz ci z Was którzy znają zwłaszcza komiksy Hickmana z Image, wiedzą zapewne iż na tym nie poprzestał. ”The Nightly News” jest historią bogatą w rozmaite infografiki, dopiski i przemyślenia scenarzysty. Bardzo mi się podobają zwłaszcza bardzo małe dymki na początku każdego zeszytu, w których Hickman wyjaśnia iż sam nie jest tak brutalny jak pisany przez niego komiks. Nieco więcej o infografikach napisał niegdyś dla Image Comics Journal Paweł Gregorczyk, więc nie będę się starał ich wnikliwiej analizować. Powiem tylko, że stanowią bardzo ciekawe urozmaicenie historii, przy czym nie wydają się być dokładane na siłę, ani też nie stanowią elementu jakby oderwanego od rzeczywistości. Nie wiem niestety, czy zawarte w nich informacje to wytwór głowy Hickmana czy też fakty. Nie zmienia to jednak faktu, że scenarzysta zrewolucjonizował tym zabiegiem komiks amerykański. Dziś infografiki w różnego typu tytułach nie dziwią chyba nikogo i pojawiają się w najróżniejszych pozycjach. Warto przy tym wspomnieć jeszcze o rysunkach Hickmana. Dla mnie jest to ogromna szkoda, że twórca ten dziś właściwie jest już tylko scenarzystą, ponieważ ”The Nightly News” pokazuje bardzo wyraźnie, że jest on także świetnym grafikiem. To w pewnym sensie ten sam typ artysty co Stjepan Sejic, który mało rysuje, a mnóstwo rzeczy dopracowuje rozmaitymi programami graficznymi.  Przy dziełach Hickmana jednak nie widać tego aż tak mocno, dzięki czemu jestem zwolennikiem tego twórcy nie tylko jako scenarzysty, lecz również rysownika.

Posiadane przeze mnie wydanie posiada całą masę dodatków, dzięki czemu w pełni zasługuje na posiadane w nazwie ”Deluxe”. O tym również wspominałem już na łamach bloga, lecz powtórzę: wydanie zawiera scenariusz Hickmana do pierwszego zeszytu wraz z naniesionymi poprawkami. Dzięki temu mamy świetną okazję dowiedzieć się jak wyglądał pierwotny zamysł w stosunku do finalnego. Dalej otrzymujemy kilkanaście stron komentarza Hickmana składających się głównie z ciekawostek dotyczących procesu powstawania poszczególnych stron oraz metod promowania ”The Nightly News” przez Image Comics oraz samego autora. Jest tego dużo, czyta się bardzo dobrze. Sam tom jest porządnie wydany i jeśli nie przeszkadza Wam ”palcowanie” go przy każdej okazji, trudno mi nie zachęcać Was do jego kupna.

The Nightly News” to komiks bardzo ważny, a kilka lat temu trudno było nie uznać go za przełomowy. Dziś wciąż robi olbrzymie wrażenie na czytelniku i jest łatwo dostępny. Dlatego też zachęcam do sięgnięcia po niego, może niekoniecznie w wersji deluxe, chociaż ja pod żadnym pozorem nie żałuję kupienia właśnie tego opasłego tomu. Samą historię oceniam na 6/6, ponieważ nie umiem doszukać się w niej jakiegokolwiek minusa. Zaś za wydanie deluxe ”tylko” 5/6 ;)

"The Nightly News Anniversary Edition HC" do kupienia w ATOM Comics

1 komentarz:

  1. Na odciski palców na większość okładek pomaga benzyna ekstrakcyjna. Składasz ręcznik papierowy, nasączasz go benzyną ekstrakcyjną (wiadomo, z umiarem) i czyścisz, potrafi zdziałać cuda. Na WKKM się sprawdza, na miękkich z New 52, czy Marvel now też, niestety nie mam żadnych wydań de luxe więc nie wiem jak wykonywane są okładki, ale też powinno działać.

    OdpowiedzUsuń