środa, 30 czerwca 2021

Deviacje #93

Dzisiaj trochę zakłamuję nazwę tej rubryki, ponieważ pierwszy raz w jej historii, nie ma tu ani jednej pracy wyciągniętej z serwisu DeviantArt. Tym razem, za namową Pawła Deptucha, postawiłem na Instagrama, gdzie kliknąłem sobie w hasztag #invincible i znalazłem kilka fajnych fan-artów i cosplay. Dziś raptem część z nich.

wtorek, 29 czerwca 2021

Zapowiedzi Mucha Comics na drugą połowę 2021 roku

Pod znakiem finałów upłynie nam druga połowa 2021 roku, przynajmniej jeśli chodzi o wydawnictwo Mucha Comics, które zapowiedziało wydanie siedmiu komiksów z Image. Trzy z nich to zakończenia, kolejny to jednotomówka, zaś w przypadku "Criminala" ciężko jednoznacznie powiedzieć. Szczegóły poniżej.

Jeśli nic nie ulegnie zmianom, w drugiej połowie roku powinno ukazać się siedem komiksów pochodzących oryginalnie z wydawnictwa Image Comics i będą to:
  • Criminal tom 5: Cruel Summer 
  • Gideon Falls tom 6 (finał serii)
  • Outcast tom 6 (zbiera tomy 7 i 8, finał serii)
  • Family Tree (całość serii)
  • Droga ku wieczności tom 2 (finał serii)
  • Ascender tom 2 
  • Black Magick Book 1: The First Book Of Shadows

Niestety, oficjalnie potwierdzono zawieszenie publikacji serii "The Wicked + The Divine". Powodem są słabe wyniki sprzedaży.

Źródło: wydawnictwo Mucha Comics

sobota, 26 czerwca 2021

Fear Agent tom 3 (Rick Remender/Tony Moore i Mike Hawthorne)

W 2018 roku Rick Remender postanowił zwinąć swoją autorską serię ”Fear Agent” z wydawnictwa Dark Horse Comics, co zaowocowało wznowieniem całego cyklu już pod banderą Image Comics. Kosmiczne przygody Heatha Houstona zebrano w czterech pogrubionych księgach, aczkolwiek wydany niedawno w Polsce przez Non Stop Comics tom trzeci kończy główną linię fabularną. Czas więc na ocenę jedenastu rozdziałów wieńczących niesamowite przygody ostatniego spośród tytułowych Agentów Strachu.

Zapowiedzi Image na wrzesień 2020 roku

Pojawiły się zapowiedzi wydawnictwa Image Comics na tegoroczny wrzesień. Jak zwykle nieco mocniej przyjrzę się nim przy okazji najbliższego preordera, lecz już teraz warto przyjrzeć się kilku ciekawostkom. Co dokładnie?

  • Tylko dwa nowe tytuły wejdą do oferty Image. Jednakże jedną z nich będzie teasowana od jakiegoś czasu, kolejna współpraca Jeffa Lemire'a oraz Andrea Sorrentino.
  • Po dłuższej przerwie wraca "Adventureman".
  • Pojawi się specjalna edycja pierwszego numeru "Echolands".
  • Wśród wydań zbiorczych między innymi "Nocterra", "Ultramega", "Stray Dogs" oraz kolejna pozycja duetu Brubaker/Phillips. Tym razem będzie to "Destroy All Monsters".

To oraz wiele więcej znajdziecie po kliknięciu w poniższy obrazek.

Moje zakupy będą prezentować się następująco: na pewno kupię sobie wydania zbiorcze miniserii "Haha" oraz długo wyczekiwanego przeze mnie "Stray Dogs". Zastanowię się także nad specjalną edycją "Echolands".

piątek, 25 czerwca 2021

Skybound ogłasza start imprintu dla młodszych czytelników

Wydawnictwo Image oraz studio Skybound oficjalnie ogłosiły start Skybound Comet - imprintu, który publikować będzie komiksy skierowane dla dzieci oraz młodzieży. Ujawniono także trzy tytuły, które rozpoczną żywot tego projektu.

środa, 23 czerwca 2021

Warren Ellis wraca do komiksów. Ale czy w Image?

Ben Templesmith ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wraz z Warrenem Ellisem postanowili wrócić do zawieszonego dawno temu serii "Fell", która w Polsce ukazała się jako "Detektyw Fell" od wydawnictwa Mucha Comics. Byłby to pierwszy projekt Ellisa po serii oskarżeń o molestowanie z ubiegłego roku.

Powyżej widzicie udostępniony przez Templesmitha teaser powrotu cyklu. Przypomnę, że "Detektyw Fell" to seria opowiadająca o tytułowym gliniarzu, który rozwiązuje nietypowe zagadki kryminalne w mieście Snowtown. Ciekawy był format tego komiksu, ponieważ miał on nieregularną ilość stron, ale z reguły wynosiła ona około 16, dzięki czemu "Detektyw Fell" mógł być wydawany za raptem dwa dolary. Nowe odsłony prawdopodobnie będą już publikowane w tradycyjnej formule. Seria była wydawana bardzo nieregularnie, ponieważ w latach 2005-2008 udało się wyprodukować raptem dziewięć zeszytów.

Templesmith w swojej wiadomości nie odnosił się do oskarżeń wobec Ellisa. Napisał tylko, że nie jest jego rolą wypowiadanie się w tej kwestii lecz cieszy się, że scenarzysta zgodził się wrócić do pracy nad serią "Detektyw Fell".

Artysta nie podał żadnego przybliżonego terminu premiery komiksu. Nie wiadomo także, czy jego wydawcą nadal będzie Image Comics.

Źródło: 1

wtorek, 22 czerwca 2021

Moje #122

Czerwiec powoli dobiega do końca i był to dla mnie sezon ogórkowy oraz lekki oddech dla portfela. Do kolekcji wpadło raptem kilka komiksów, z czego z Image było ich raptem trzy - wszystkie od wydawnictwa Non Stop Comics.

Jak nietrudno się domyślić, chodzi o czerwcowy pakiet od wydawnictwa Non Stop Comics. W jego skład wchodzą szóste tomy serii "Deadly Class" i "Rat Queens", a także piąta i zarazem finałowa odsłona "Głębi". Warto podkreślić, że tytuł ten był w ofercie NSC od samego początku jego istnienia, zresztą podobnie jak i Szczurze Królowe :)

Na koniec zaś jak zawsze przy tej okazji przypominam, że także i Wy możecie pochwalić się swoimi kolekcjami komiksów wydawnictwa Image, totalnie niezależnie od ich wielkości. Wystarczy zrobić fotki i wysłać je na ktymczynski[małpa]gmail.com

niedziela, 20 czerwca 2021

Kyle Starks o swoim najnowszym komiksie dla wydawnictwa Image i nie tylko

Do sprzedaży trafił już pierwszy numer miniserii "The Six Sidekicks of Trigger Keaton", za którą odpowiedzialni są Kyle Starks oraz Chris Schweizer. Ten pierwszy udzielił wywiadu serwisowi CBR, w którym opowiedział co nieco na temat tego tytułu, ale także zdradził plany na najbliższą przyszłość.

Miniseria "The Six Sidekicks of Trigger Keaton" opowiada o morderstwie tytułowego mężczyzny, który był wielkim gwiazdorem kina akcji. Jednocześnie miał tylu wrogów, że ciężko zliczyć ile osób z chęcią posłałoby go do piachu. Jest jednak sześć osób, które widząc brak postępów w śledztwie postanawia poznać prawdę o śmierci Keatona.

Starks zdradza, że pomysł na komiks pojawił się najpierw w głowie Chrisa Schweizera, który zainspirowany filmami "Na noże" oraz "Pewnego razu w Hollywood" zaproponował stworzenie tego komiksu. Ku ich zdziwieniu, studio Skybound było zachwycone pomysłem i dało zielone światło do publikacji. Dla Starksa to kolejny już komiks z dość liczną obsadą i twórca zażartował, że w pewnym momencie zastanawiał się nad zmianą tytułu na "The Three Sidekicks...". Inny pomysł zakładał umieszczenie akcji komiksu w latach siedemdziesiątych, co także ostatecznie porzucono. "The Six Sidekicks of Trigger Keaton" jest podobnie jak wcześniejsze komiksy Starka, mocną mieszaniną komedii, absurdu oraz potężnej dawki strzelanin i pojedynków.

Starks najchętniej wydałby ten komiks w formie powieści graficznej, lecz jego zdaniem zeszyty świetnie napędzają sprzedaż wydań zbiorczych i z ekonomicznego punktu widzenia pójście w OGN byłoby błędem. Jest jednak pełen podziwu dla każdego twórcy, który decyduje się publikować komiksy liczące 70-80 stron od razu jako pojedynczy tom i przygląda się trendom sprzedaży takich pozycji. Jednocześnie Starks przyznaje, że rozbicie "Rock Candy Mountain" na dwa tomy było z jego strony błędem.

Kolejnym tytułem Starksa w barwach Image Comics, będzie wznowienie "Old Head", który wcześniej twórca opublikował własnym sumptem. Nowa edycja zawierać będzie między innymi osiem dodatkowych stron z zupełnie nową historią. Twórca przyznał także, że prawa do ekranizacji "Sexcastle", jakie niegdyś sprzedał studiu Workaholics, jakiś czas temu wygasły.

Źródło: 1

piątek, 18 czerwca 2021

Mucha Comics zapowiada trzeci tom "Księżycówki"

Wydawnictwo Mucha Comics zapowiedziało wydanie długo oczekiwanego, trzeciego tomu serii "Księżycówka", autorstwa duetu Brian Azzarello/Eduardo Risso. Komiks trafi do sprzedaży dokładnie 30 czerwca tego roku. Okładkę, opis oraz udostępnione strony przykładowe znajdziecie w dalszej części posta.

czwartek, 17 czerwca 2021

Death or Glory tom 2 (Rick Remender/Bengal)

Swego czasu byłem dość mocno zaskoczony faktem, że seria komiksowa ”Death or Glory” kończy się już na jedenastym numerze, ponieważ Rick Remender wielokrotnie pokazywał, ze swoje autorskie tytuły potrafi przeciągnąć znacznie, znacznie dłużej. W zasadzie jak dotąd tylko ”Tokyo Ghost” zaliczyło mniej odsłon, ponieważ aktualnie wydawany ”Scumbag” (zresztą, niedawno zapowiedziany przez wydawnictwo Non Stop Comics) też już ma w zasadzie pewny co najmniej tuzin zeszytów. Jednakże lektura wydanego niedawno w naszym kraju, drugiego i zarazem finałowego tomu tej opowieści wszystko ładnie wyjaśniło – by ta seria mogła trwać dłużej, trzeba by było dość mocno odejść od jej pierwotnego konceptu. A tym była jeszcze bardziej zakręcona wersja fabuły znanej z filmu ”Mistrz kierownicy ucieka”.

środa, 16 czerwca 2021

Kyle Higgins ujawnia obsadę komiksu "Ordinary Gods"

Scenarzysta Kyle Higgins zaprezentował narysowaną przez Felipe Watanabe obsadę zbliżającego się komiksu "Ordinary Gods". Na jednej z grafik widzimy bohaterów ludzkich, natomiast na drugiej jedenastkę bogów, którzy także stanowić będą kluczowy element fabuły. Jedno z bóstw nie zostało jeszcze nazwane - być może twórcy czekają z jakąś dodatkową niespodzianką. Zaprezentowane grafiki możecie obejrzeć poniżej.


Źródło: 1

wtorek, 15 czerwca 2021

Emilia Clarke o "M.O.M.: Mother of Madness"

Jeśli wierzyć słowom aktorki Emilii Clarke, jeszcze na długo zanim świat poznał ją jako Daenerys Targaryen z "Gry o Tron", nie tylko była ona fanką komiksów, ale też marzyła o tym, by stworzyć własny. W lipcu marzenie to się urzeczywistni, a Clarke skorzystała z okazji i zdradziła kilka ciekawostek na temat "M.O.M.: Mother of Madness".

Zaplanowana raptem na trzy numery miniseria "M.O.M.: Mother of Madness" została napisana przez Clarke przy współpracy z Marguerite Bennett, która pomagała aktorce poznać zasady towarzyszące pisaniu skryptów. Za warstwę graficzną komiksu odpowiedzialna jest Leila Leiz. Główną bohaterką komiksu jest samotna matka o imieniu Maya. Ma ona nadludzkie moce i udziela się jako superbohaterka, lecz jej zdolności są nierozerwalnie połączone z jej cyklem menstruacyjnym.

Clarke na pomysł tej historii wpadła przed jednym z castingów, gdy po raz kolejny trafiła na określenie, że samotne matki są prawdziwymi superbohaterkami. Uznała wtedy, że gatunek superhero jest na tyle pojemny, by znalazło się w nim miejsce na opowieść o kobiecie, która zmaga się nie tylko z ratowaniem świata, ale i wychowywaniem dziecka w naprawdę zakręconym i niebezpiecznym świecie. Ważnym dla Clarke aspektem tworzenia "M.O.M.: Mother of Madness" było to, by komiks ten nie trzymał się ściśle reguł, które rządzą komiksami superbohaterskimi. Nie skupiano się zatem na tym, by świat przedstawiony stanowił przyczółek do ewentualnych kontynuacji lub serii pobocznych, zaś pytana o inspiracje Clarke wymienia filmowego "Deadpoola" czy serial "House of Cards". Istnieje jednak możliwość, iż miniseria doczeka się ciągu dalszego, jeśli pierwsze trzy numery zostaną ciepło przyjęte przez czytelników.

Podczas rozmów z Image Comics Clarke zaznaczyła, że chciałby, aby przy miniserii "M.O.M.: Mother of Madness" pracowały z nią wyłącznie kobiety.

Kostium Mayi to mieszanka tego, co Clarke zauważyła na konwentach fantastyki wśród cosplayerów, a także ekstrawaganckich strojów pojawiających się w teledyskach muzycznych. Sam komiks z kolei ma poruszać wątki typowe zwłaszcza dla dziewczynek znajdujących się w okresie dorastania. Clarke przypomina, iż rodzice często nie potrafią rozmawiać ze swoimi córkami o miesiączkowaniu, a te, przerażone tym co dzieje się z ich ciałem, potrafią nie tylko zamykać się w sobie, ale nawet robić sobie krzywdę.

Źródło: 1

Non Stop Comics zapowiada "Scumbag" na 2022 rok!

Wydawnictwo Non Stop Comics poinformowało swoich newsletterowców o trzech nowych komiksach planowanych na kolejne miesiące. W tym gronie znalazło się miejsce dla kolejnego tytułu z Image Comics autorstwa Ricka Remendera.

Tytułem tym będzie oczywiście "Scumbag", a więc tytuł, którego każdy kolejny zeszyt rysuje inny artysta. W pierwszym tomie udzielili się Eric Powell (tak, dokładnie ten od "The Goon"), Lewis LaRosa, Roland Boschi, Andrew Robinson oraz Wes Craig ("Deadly Class"). Wydawnictwo Non Stop Comics zapowiedziało wydanie tego komiksu na styczeń przyszłego roku i jest to jego pierwsza zapowiedź na 2022 rok.

Źródło: Newsletter wydawnictwa Non Stop Comics

piątek, 11 czerwca 2021

Image na ekranach #150

W ostatnich dniach pojawiły się dwa ciekawe newsy, o których postanowiłem napisać osobnego posta, zamiast robić szybką wrzutkę na Facebooku.

Jim Mickle, którego możecie kojarzyć z roli showrunnera serialu "Łasuch" z Netflixa, został ogłoszony reżyserem filmowej adaptacji komiksu "God Country" Donny'ego Catesa i Geoffa Shawa. To w zasadzie pierwszy, istotny news w sprawie tego projektu od października 2018 roku, gdy ogłoszono plany dotyczące ekranizacji. Scenarzystą filmu będzie Cates, zaś produkcją zajmą się studia Legendary Entertainment oraz AfterShock Media.
Tymczasem Todd McFarlane ogłosił, iż podpisał umowę na realizację serialu "Sam & Twitch", który oczywiście skupi się na duecie detektywów znanych ze świata Spawna. Produkcją zajmą się Jason Smilovic oraz Todd Katzberg ze studia Wiip, a więc osoby odpowiedzialne za sukces serialu "Mare z Easttown". McFarlane oczywiście również będzie brać udział w realizacji tego projektu jako producent wykonawczy. W chwili obecnej to jednak jedyne konkrety, jakie wiadomo na temat tego serialu.

Źródła: 1 i 2

Image Comics przoduje w nominacjach do Eisnerów

Wydawnictwa Image Comics oraz Fantagraphics mogą pochwalić się w tym roku największą ilością nominacji do nagród Eisnera. Czy przełoży się to także na ilość statuetek? O tym będziemy mogli się przekonać w lipcu, podczas wirtualnej odsłony Comic Con@Home. W dalszej części posta znajdziecie wymienione nominacje dla wydawnictwa Image Comics.

Best Single Issue
- Hedra, by Jesse Lonergan (Image)

Best Continuing Series
- Bitter Root, by David F. Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
- The Department of Truth, by James Tynion IV and Martin Simmonds (Image)
- Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)
- Stillwater, by Chip Zdarsky and Ramón K Pérez (Image/Skybound)

Best Limited Series
- Decorum, by Jonathan Hickman and Mike Huddleston (Image)

Best New Series
- Crossover, by Donny Cates and Geoff Shaw (Image)
- The Department of Truth, by James Tynion IV and Martin Simmonds (Image)
- Killadelphia, by Rodney Barnes and Jason Shawn Alexander (Image)

Best Graphic Album—New
- Pulp, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)

Best Graphic Album—Reprint
- Criminal Deluxe Edition, vol. 3, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)

Best Writer
- Ed Brubaker, Pulp, Reckless (Image); Friday (Panel Syndicate)
- Matt Fraction, Superman's Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, November vols. 2–3, Sex Criminals (Image)
- Jonathan Hickman, Decorum (Image); Giant-Size X-Men, X-Men (Marvel)
- Jeff Lemire, Barbalien, Black Hammer, Colonel Weird: Cosmagog (Dark Horse); The Question: The Deaths of Vic Sage (DC Black Label); Family Tree, Gideon Falls (Image)
- James Tynion IV, Something Is Killing the Children, Wynd (BOOM! Studios); Batman (DC); The Department of Truth (Image); Razorblades (Tiny Onion)
- Chip Zdarsky, Stillwater (Image/Skybound), Daredevil, Fantastic Four/X-Men (Marvel)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
- Jorge Corona, Middlewest (Image)
- Sanford Greene, Bitter Root (Image)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
- Anand RK/John Pearson, Blue in Green (Image)

Best Cover Artist
- Mike Huddleston, Decorum (Image)
- Ramón K. Pérez, Stillwater (Image/Skybound)

Best Coloring
- Jean-Francois Beaulieu, Middlewest (Image)
- Dave Stewart, Promethee 13:13 (comiXology); Black Hammer (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Spider-Man #4-#5 (Marvel)
- Matt Wilson, Undiscovered Country (Image); Fire Power (Image/Skybound); Thor (Marvel)

Best Lettering
- Deron Bennett, Bear, The Sacrifice of Darkness (Archaia); King of Nowhere, Something Is Killing the Children, We Only Find Them When They’re Dead (BOOM! Studios); Far Sector, Harley Quinn: Black + White + Red, Martian Manhunter (DC); Excellence (Image/Skybound); A Dark Interlude, Dark One, Relics of Youth, Resonant, Shadow Service, Vampire: The Masquerade: Winter’s Teeth (Vault); Ping Pong (VIZ Media)
- Aditya Bidikar, Barbalien: Red Planet, Grafity’s Wall Expanded Edition (Dark Horse); John Constantine, Hellblazer (DC); A Map to the Sun (First Second); The Department of Truth, Lost Soldiers (Image); Giga, The Picture of Everything Else (Vault)
- Clayton Cowles, Aquaman, Batman, Batman and the Outsiders, Strange Adventures, Superman: Man of Tomorrow, Superman’s Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, Bitter Root, Bog Bodies, Die (Image); Reaver (Image/Skybound); Morbius, X Of Swords (Marvel)
- Rus Wooton, Wonder Woman: Dead Earth (DC); Decorum, Monstress (Image); Die!Die!Die!, Fire Power, Oblivion Song, Outcast, Stillwater (Image/Skybound)

Pełną listę nominacji znajdziecie klikając w poniższy link źródłowy.

Źródło: 1

środa, 9 czerwca 2021

Invincible tom 11 (Robert Kirkman/Ryan Ottley i Cory Walker)

Cykl ”Invincible” autorstwa Roberta Kirkmana znany jest z tego, że scenarzysta ten bezceremonialnie odhacza na jego łamach wszystkie najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne motywy z komiksów superbohaterskich, lecz zazwyczaj robi to w na tyle niekonwencjonalny sposób, że trudno móc powiedzieć, iż mamy do czynienia z czymś czerstwym oraz oklepanym. Mieliśmy już zatem na łamach serii wielki event, po którym nic nigdy nie będzie takie samo, kosmiczne oraz epickie starcia i liczne, dość niespodziewane cliffhangery. Czego jeszcze nie było? Ano podróży w czasie. W przedostatniej odsłonie ”Invincible” dostaniemy zatem i to.

niedziela, 6 czerwca 2021

Jedynki pod lupą #57

Jeśli chodzi o premiery nowych tytułów od wydawnictwa Image Comics, to maj znów był nieco spokojniejszym okresem. Ukazały się cztery "jedynki", a ja sięgnąłem po trzy z nich. W dalszej części posta znajdziecie krótkie opinie na temat poszczególnych tytułów, zapraszam :)

piątek, 4 czerwca 2021

Skybound nawiązuje współpracę z LEGO!

Jeśli z jednej strony lubi się komiksy Image, a z drugiej uwielbia się klocki LEGO, to czy taki news jak współpraca jednych i drugich może nie wywołać radości na mojej mordce?

Studio Skybound ogłosiło nawiązanie współpracy z LEGO oraz książkowym wydawnictwem Ameet, które także i w Polsce odpowiedzialne jest za publikacje z logiem duńskiego giganta świata zabawek. Niestety na razie nie ujawniono żadnych szczegółów umowy, lecz już spekuluje się o tym, iż za jakiś czas do księgarń w USA trafią publikacje związane z marką "Invincible", która jest wręcz idealnie skrojona pod serię minifigurek. Więcej detali zostanie podanych w ciągu najbliższych miesięcy, zaś pierwsze efekty współpracy LEGO, Ameet i Skybound ujrzą światło dzienne w przyszłym roku.

Ja się jaram :)

Źródło: 1

czwartek, 3 czerwca 2021

"Dziedzictwo Jowisza" skasowane (ale niby nie), lecz Netflix zamawia jego spin-off

Pojawiła się informacja o skasowaniu po pierwszym sezonie niedawno wyemitowanego serialu "Dziedzictwo Jowisza", aczkolwiek Netflix jak ognia unika nazwania decyzji tej prosto i po imieniu. Szczegóły na ten temat znajdziecie poniżej.

W udostępnionej mediom informacji, Netflix ogłasza iż obsada serialu została zwolniona ze swoich kontraktów, zaś drugi sezon produkcji w chwili obecnej nie jest planowany. Streamingowy gigant jednak twierdzi, iż projekt nie został skasowany, tylko zmianom ulegnie "kierunek, w jakim świat ten podąży". Netflix zatem utrzymuje, iż w przyszłości możliwy jest powrót tej produkcji, aczkolwiek po bardzo mieszanych recenzjach byłby po jakiś ewenement, gdyby zdecydowano się kontynuować opowieść o Utopianie i innych herosach.

Na otarcie łez Netflix zamawia serial "Supercrooks", oparty na komiksie Marka Millara z Marvel Icon. Twórca jednak utrzymuje, iż jego akcja dzieje się w tym samym świecie, co "Dziedzictwo Jowisza". Produkcja ta będzie serialem aktorskim, lecz jeszcze w tym roku na Netflixie pojawić ma się także wersja animowana. Konkretnych dat premier nie podano.

Źródła: 1 i 2

środa, 2 czerwca 2021

Ascender tom 1: Nawiedzona galaktyka (Jeff Lemire/Dustin Nguyen)

Są taki momenty, gdy naprawdę bardzo mocno chciałbym zajrzeć w wyniki sprzedaży komiksów z poszczególnych wydawnictw. Z jednej strony wydaje się oczywiste chociażby, że skoro mamy takie zatrzęsienie komiksów autorstwa Jeffa Lemire’a na naszym rynku, to znaczy iż musi się on sprzedawać dobrze. Ale czy jest to aż taki ”samograj”, że w zupełności usprawiedliwiałoby to publikację bodaj pięćdziesięciu pozycji z jego scenariuszem w mniej więcej dwa lata? Mucha Comics właśnie wprowadziła do swojej oferty kolejny cykl współtworzony przez Kanadyjczyka i jest to ”Ascender” – naturalna kontynuacja niedawno zakończonej serii ”Descender”. Znaczy, czy na pewno takiej naturalnej?

wtorek, 1 czerwca 2021

Jeremy Holt o miniserii "Made in Korea"

Kilka dni temu do sprzedaży trafił pierwszy numer cyklu "Made in Korea" ze scenariuszem Jeremy'ego Holta. Twórca ten udzielił wywiadu serwisowi CBR, w którym opowiedział co nieco na temat tego komiksu. Najważniejsze informacje znajdziecie w dalszej części posta.

Gdy Holt zaczynał karierę twórcy komiksowego, najmocniej był zainteresowany publikowaniem w DC Vertigo lub Image Comics. Ostatecznie uznał, że to te drugie wydawnictwo oferuje lepsze warunki, lecz wcale nie oznaczało to, iż wszystko co podsuwał było od razu sukcesem. "Made in Korea" to pierwszy komiks autorstwa Holta, jaki nie został odrzucony przez Image i przy okazji zdecydowanie najbardziej osobista historia, jaką dotąd napisał. Holt jest bowiem koreańskiego pochodzenia i został adoptowany przez parę z USA, dzięki czemu dowiedział się, co to znaczy mieć prawdziwą rodzinę. Na łamach komiksu odkrywać to samo będzie androidka Jesse.

"Made in Korea" to jednak także efekt fascynacji Holta tematyką sztucznej inteligencji. Scenarzysta chciał na łamach swojego komiksu ugryźć temat od strony, która jak dotąd nie była jakoś szczególnie mocno eksplorowana. Czy Jesse będzie w stanie w ogóle zrozumieć koncepcję rodziny? Na to pytanie Holt postara się odpowiedzieć na łamach kolejnych zeszytów. Twórca zapewnia przy okazji, iż komiks będzie mocno futurystyczny, lecz czytelnicy nie powinni liczyć na latające samochody i mnóstwo nadzwyczajnej technologii.

George Shall, który jest osobą transpłciową (i jak zaznacza na swoich social mediach, można mówić o nim per "on"), został mocno pochwalony przez Holta za skrupulatny research i dbałość o detale.

Miniseria "Made in Korea" będzie liczyć łącznie sześć numerów głównie z powodu tego, że Holt jak dotąd nie napisał aż tak długiego komiksu. Nie było jednak tematu, by tytuł ten zaprezentować czytelnikom od razu w formie powieści graficznej.

Źródło: 1