piątek, 30 października 2015

Urodzinowy konkurs Image Comics Journal!!!

W przeciwieństwie do zeszłego roku starałem się nie sygnalizować ani zbliżających się urodzin bloga, ani tym bardziej związanego z nimi konkursu. Wszystko po to, aby szczena opadła Wam do samej podłogi, ponieważ udało mi się zebrać naprawdę fajny zestaw nagród.

Jakie będzie Wasze zadanie? Oczywiście nie będzie zbyt łatwo, ponieważ jak ognia unikam pytań w stylu "wygoogluj i wyślij". Będzie trzeba trochę się napracować lub naszukać. Przygotowałem dla was dwa pytania łatwe i jedno dość trudne. Oto i one:
  1. Kto jest autorem nowego logo Image Comics Journal? Proszę o imię i nazwisko twórcy.
  2. 5 listopada 2014 roku na blogu pojawiła się recenzja. Jakiego komiksu dotyczyła?
  3. Jaki jeszcze niezapowiedziany przez Mucha Comics, Taurus Media lub Waneko komiks od Image widziałbyś/widziałabyś po Polsku i dlaczego właśnie ten?
Ale o co właściwie będziecie walczyć? Otóż do zgarnięcia są następujące zestawy:
  • Trzecie tomy "Sagi", "Fatale" oraz "Chew" ufundowane przez wydawnictwo Mucha Comics.
  • Oba dotychczas wydane tomy "Lazarusa", których sponsorem jest wydawnictwo Taurus Media.
  • Oba dotychczas wydane tomy "Black Science", których sponsorem również jest wydawnictwo Taurus Media.
  • Czwarty tom serii "Revival" oraz zestaw czterech zeszytów od Image, które to ufundowane zostały przez ATOM Comics.
Odpowiedzi wysyłajcie na adres mailowy ktymczynski[małpa]gmail.com, macie czas do 8 listopada. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona najdalej dwa dni później. Wygrana oczywiście zależeć będzie przede wszystkim od poprawności odpowiedzi na dwa pierwsze pytania oraz tego, a dopiero potem jak bardzo spodoba mi się Wasza odpowiedź na trzecie.

Drugie urodziny Image Comics Journal!!! :)

Źródło: blaskksiazek.pl
Brakuje mi dosłownie godziny, by móc napisać, że dokładnie dwa lata temu, 30 października 2013 roku, o godzinie 17:10 pojawił się pierwszy post na Image Comics Journal. Startowałem z projektem tego bloga właściwie na żywioł, nie będąc absolutnie przekonanym o tym, że się uda. Ale nieskromnie mogę chyba napisać, że upór i konsekwencja zostały nagrodzone. Dziś blog obchodzi swoje drugie urodziny i wiele się w tym czasie zmieniło.

Miałem tego ogromnego farta, że gdy ja na tyle mocno zainteresowałem się wydawnictwem Image, by myśleć nad blogiem, niektóre wydawnictwa komiksowe w Polsce powoli planowały już ruszyć z publikacją serii z niego pochodzących. W ciągu dwóch lat nasz rynek zmienił się mocno i zamiast cieszyć się z 2-3 tomów "Żywych Trupów" rocznie, w samym 2015 roku do sprzedaży trafiło lub trafi łącznie 15 komiksów od Image. Przyszły rok zapowiada się jeszcze lepiej.

Widać to także w statystykach Image Comics Journal. Jeśli nie pomyliłem się w obliczeniach, cały drugi rok mojej blogowej działalności zakończę z wynikiem około 119 tysięcy wejść, co przy nieco ponad 70 tysiącach z "roku pierwszego" oznacza wzrost zainteresowania o jakieś niecałe 68%. Takie liczby muszą cieszyć, lecz nie tylko one decydują o tym, że chcę nadal z taką samą pasją kontynuować tworzenie tego bloga. To także to, co za nimi stoi, a więc Wy i Wasze opinie. Dziękuję za wszystkie pozytywne jak i te krytyczne choć konstruktywne. Dziękuję że zaglądacie na bloga i udzielacie się na fan-page'u. Dziękuję tym z Was, którym chciało się także przychodzić na prowadzone przeze mnie prelekcje czy pofatygować się na któreś z Allboomowych Pogaduszek Komiksowych. Dziękuję ludziom z fandomu służącym radami. Dziękuję w końcu Musze, Taurusowi i ATOM Comics, którzy umożliwiają organizowanie kolejnych konkursów.

To był naprawdę dobry rok, obiecuję nie spocząć na laurach :) Tymczasem za kilkanaście minut wypatrujcie na blogu pewnego całkiem atrakcyjnego konkursu.

Powyższe zdjęcie pochodzi ze strony Blask Książek, a natrafiłem na niego przypadkiem w Google :)

czwartek, 29 października 2015

Top 5 #44 - Przemyślenia o szóstym sezonie "The Walking Dead" (SPOILERY!!!)

Za nami już trzy odcinki nowego sezonu ”The Walking Dead” i chciałbym podzielić się z Wami swoimi kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi wyemitowanych dotąd epizodów. Zaznaczyłem to już w tytule, ale także i tutaj przestrzegam Was przed spoilerami, których tym razem zupełnie się nie wystrzegałem, a przecież możecie być jeszcze nie na bieżąco. Jako że całość dzisiejszego ”Top 5” została zainspirowana przez wydarzenia z epizodu trzeciego, spoilerów dotyczących właśnie niego jest najwięcej.

Jim Zub o planach dotyczących "Wayward"

"Wayward" obecnie wyrasta na jeden z najcieplej przyjętych komiksów mijających kilkunastu miesięcy, czemu ja osobiście jakoś nie potrafię się nadziwić. Jim Zub nie ustaje w promowaniu swojej serii i udziela wywiadów w miejscach nie kojarzących się tak mocno z komiksami. Ale także i tam potrafią znaleźć się smaczki warte uwagi.
Twórcy pochwalili się na przykład jakie dodatki znalazły się w wydaniu deluxe, którego okładkę widzicie powyżej. Otóż umieścili tam kompletna galerię okładek, w tym wszystkie, nawet najrzadsze warianty, eseje, niepublikowane wcześniej szkice, tekst o powstawaniu kolejnych zeszytów oraz okazały plakat. Przyznajcie sami, jest tego naprawdę sporo.

Postać Emi miała pierwotnie pojawić się już w pierwszych zeszytach serii, ale Zub uznał, że jeśli zadebiutuje ona na początku drugiego story-arcu, ewentualnym nowym czytelnikom będzie łatwiej wejść w "Wayward". Wydaje się, że eksperyment ten sprawdził się w stu procentach.

Jim Zub nie zamierza w najbliższym czasie przestać prowadzić swojego bloga, na którym publikuje dużo szczegółów dotyczących przemysłu komiksowego w USA.

Kolejny story-arc skupi się na konfrontacji głównych bohaterów serii z Yokai. Scenarzysta podkreśla, że wprowadzi na karty komiksu kilka nowych postaci i część z nich ma mieć do odegrania całkiem ważną rolę. Nie chciał jednak zdradzać zbyt wielu szczegółów.

W przyszłym roku Zub opublikuje w Image kolejny swój projekt. Na chwile obecną nie chciał zdradzić niczego więcej.

Źródło: Outright Geekery

Linkowisko, edycja... straciłem rachubę :)

Wiedziałem, naprawdę bylem tego pewien, że w październiku czeka nas wysyp nie tylko fajnych komiksów z wydawnictwa Image, ale także i opinii o nich. Dosłownie kilka dni temu na blogu pojawiło się ostatnie "Linkowisko", a dziś znów uzbierała mi się tak duża ilość linków, że warto o nich wspomnieć. Uwaga, nastawcie się na dużą ilość pochwał i zachwytów.
Tym razem możecie zapoznać się z recenzjami:
  • 23 tomu "Żywych Trupów", która pojawiła się na Paradoksie.
  • 3 odsłony "Sagi". Ta została zrecenzowana przez blog Mezotyda i stronę Dzika Banda.
  • Najnowszego tomu "Fatale" od Mucha Comics. I znów Dzika Banda.
  • 2 tomu "Black Science". Po raz trzeci dziś Dzika Banda i po raz pierwszy Esencja.
  • Oraz wreszcie niedawno wydanego "Lazarusa". Drugi raz zaglądamy na Esencję.
Odnoszę dziwne wrażenie, że kolejne "Linkowisko" pojawi się już na początku przyszłego miesiąca.

Image wydaje - 28.10.2015

Wczoraj na rynku ukazało się stosunkowo niedużo komiksów, ale wśród i tak znalazło się kilka pozycji zdecydowanie wartych Waszej uwagi. Tym razem możecie się także zapoznać niemalże z kompletnym katalogiem previews.

Źródła: Comiclist, CBR

wtorek, 27 października 2015

Vaughan i Staples o modelu biznesowym i innych kulisach powstawania "Sagi"

Drugi post w dniu dzisiejszym i drugi nie dotyczący samego komiksu, ale kulis jego powstawania. Tym razem padło na Briana K. Vaughana oraz Fionę staples, którzy już wkrótce powrócą z nowym story-arciem w "Sadze". Serwisowi IGN opowiedzieli nie o tym, co czeka czytelników, ale o kulisach ich pracy.
Twórcy zostali zapytani o coś, co za kulisami rynku w USA zostało określone jako "model biznesowy Sagi", co oznacza utrzymanie trendu wydawania co miesiąc nowej rzeczy z logo "Sagi". W tym roku bowiem najprawdopodobniej uda się opublikować 10 zeszytów serii, zaś w pozostałych dwóch miesiącach ukazały się już wydania zbiorcze. Vaughan zdradził, że Image nie było wielkim zwolennikiem tego typu rozwiązania i doradzali inne, a dziś sami doradzają twórcom takie właśnie postępowanie. Nie był to jakiś wielce przemyślany plan. Staples po prostu nie dałaby rady narysować dwunastu zeszytów w ciągu roku i oboje uznali, że jeśli reklamują się jako miesięcznik, byłoby słuszne dawać czytelnikom każdego miesiąca coś nowego z "Sagi". Oboje jednak sadzą, że nie z tego powodu ich komiks sprzedaje się tak dobrze.

Pojedyncze zeszyty komiksu były blokowane lub gorąco krytykowane. Vaughan podkreślił, że żaden tak zwany skandal nie zaszkodził ich komiksowi, a wręcz go wzmocnił. To właśnie między innymi dzięki temu rozgłosowi, udało się wprowadzić ich komiks do bibliotek. Scenarzysta jednocześnie podkreślił, że miejscem dla "Sagi" nie powinna być ani sekcja dziecięca, ani nawet literatura młodzieżowa. Dlatego też twórca sprzeciwia się wprowadzeniu ich komiksu do bibliotek w liceach.

Nierzadko szokujące splash-page zawsze są przemyślane i mają mieć znaczenie fabularne, a nie tylko zadziwiać dla samego zdziwienia. Z sygnałów, które otrzymują twórcy, ich odbiór jest raczej pozytywny. Dziwi ich i cieszy zarazem ilość osób, która mocno przywiązała się zwłaszcza do dwóch postaci: Lying Cata i Ghusa.

Fiona Staples grała w "Wiedźmina 1" i nie miałaby nic przeciwko, gdyby CD Projekt RED zajął się adaptacją "Sagi" na postać gry komputerowej.

Źródło: IGN

Bleeding Cool rozmawia z Ericiem Stephensonem

Wiecie, generalnie lubię Erica Stephensona. Praca jaką wykonał dla Image Comics w ostatnich latach sprawiła, że wydawnictwo to coraz śmielej poczyna sobie na listach sprzedaży. Ponadto jest całkiem niezłym scenarzystą, dlatego też staram się nie zwracać zbytnio uwagi na jego wady. Chociażby to, że gdy zapędzi się w swoich przemowach, robi z Image właściwie zbawcę rynku komiksów w USA. Czy było tak w rozmowie z serwisem Bleeding Cool? Sprawdźmy.
Warto nadmienić na początku, że ta rozmowa nie dotyczy żadnego konkretnego tematu. Ot, dwie osoby usiadły i zaczęły rozmawiać o wszystkim. Informacje podane poniżej to te, które w jakiś sposób mogą okazać się interesujące dla fanów Image Comics.

Wreszcie dowiedzieliśmy się, czym były specjalne, twardookładkowe warianty wydań zbiorczych komiksów Image, które dostępne były na NYCC. Otóż jest to efekt zmiany polityki, polegający na wycofywaniu się z tworzenia specjalnych wariantów pierwszych numerów nowych serii na rzecz wydań zbiorczych. Image chce w ten sposób zachęcić kolekcjonerów do tego, by nie polowali jedynie na premierowe odsłony komiksów wydawnictwa i tym samym przyczyniali się do sztucznego pompowania wyników ich sprzedaży. Image chce doprowadzić do sytuacji, w której twórcy nie będą musieli mierzyć się z sytuacjami, w których drugie numery ich tytułów zaliczają nierzadko i 50% spadek sprzedaży. Nie oznacza to jednak całkowite zaprzestanie produkowania specjalnych wariantów zeszytów, tyle tylko, że Image nie chce już robić ich tylko dla jednego konkretnego sklepu.

Tym samym Stephenson odniósł się do słów Justina Jordana, który jakiś czas temu wyraził publicznie niezadowolenie z dyktowania twórcom rzeczy, przy których dotąd nie musieli się podporządkowywać. Uważa on, że Image gwarantuje twórcom jasną i klarowną odpowiedź na pytania dotyczące wspomnianych sugestii, lecz nadal wszystko leży po ich stronie. Jeśli twórcy komiksu X wypuścili wydanie zbiorcze w cenie dziesięciu dolarów oraz w edycji z limitowana okładką, to dlatego że zgodzili się na propozycje centrali. Jeśli uznają że tego nie chcą, podobnie jak Justin Jordan mogą dalej robić wszystko wedle swojego uznania i nie spotka ich za to żadna kara.

Eric Stephenson nie uważa, by na dłuższą metę Marvel miał pociechę z licencji na "Star Wars". Zauważył on, że najnowsze numery są kupowane zaledwie przez 15% odbiorców premierowej odsłony, a chociaż pozycje z tej linii sprzedają się nieźle, to jednak tak naprawdę Marvel sumarycznie wcale nie sprzedaje znacząco więcej komiksów. Oznacza to, że ich główne uniwersum straciło wielu czytelników.

Stephenson wprowadził w Image zasadę, że każda seria startując, musi mieć całkowicie gotowe przynajmniej trzy pierwsze numery. Ponadto wydawnictwo gorąco optuje za wprowadzaniem przerw pomiędzy story-arcami. Miało to na celu uniknięcie opóźnień, lecz jak pokazuje doświadczenie, część komiksów i tak ukazuje się ze sporymi poślizgami. Image cały czas rozmyśla nad tym jak temu zaradzić, lecz z jednej strony najbardziej sensowne pomysły z drugiej oznaczają jednocześnie sporą ingerencję w proces twórczy, a na to Stephenson nie pozwoli.

Zapytany o Nathana Edmondsona, Stephenson powiedział że odejście tego twórcy z Image i związane z tym zawieszenie bądź opóźnienie tworzonych przez niego serii nie jest związane z pojawiającymi się oskarżeniami o seksizm i rasizm. Żadna oficjalna skarga do centrali nie wpłynęła, a o powody odejścia Edmondsona trzeba pytać jego samego.

Źródło: Bleeding Cool

poniedziałek, 26 października 2015

Prosto z Kadru recenzuje pierwszy tom "Lazarusa"

Tymczasem całkiem niedawno na łamach audycji "Prosto z Kadru" swojej recenzji doczekał się pierwszy tom cyklu "Lazarus". Całość do odsłuchania poniżej.

Popłuczyny czy nowe podejście? Stjepan Sejic opowiada o "Switch"

Całkiem niedawno końca dobiegła jedna z trzech najdłużej ukazujących się serii Image Comics. Mowa oczywiście o "Witchblade", którą to studio Top Cow konsekwentnie i z uporem doprowadzało do upadku od niesławnego restartu ich uniwersum, gdy rozwój postaci został cofnięty o całe lata. Jako zastępstwo dla przygód Sary Pezzini Top Cow zorganizowało serię "Switch": nieosadzoną w uniwersum i niemal kompletnie niezwiązaną z legendarnym tytułem serię, która jest kolejnym projektem sygnowanym nazwiskiem Stjepana Sejica. Twórca ten udzielił wywiadu na jej temat.
Główną bohaterką "Switch" jest Mary - dziewczyna goniąca za UFO i wierząca chyba we wszelkie możliwe nadprzyrodzone zjawiska. Wesoła i nieco niezdarna dziewczyna wskutek wielu dziwnych wydarzeń zostaje nowa nosicielką rękawicy Witchblade. Teraz nie tylko musi zrozumieć swoje nowe zdolności, w czym pomogą jej zresztą jej poprzednicy, ale także zmierzyć się z czyhającymi na nią siłami zła oraz... nadal zachowywać się jak zwykła nastolatka.

"Switch" ma być ukłonem w stronę wszystkich fanów Sary Pezzini, ale jednocześnie świeżym startem dla artefaktu. Główna bohaterka komiksu jest zdaniem Sejica znacznie weselsza i sympatyczna, a sama seria utrzymana będzie w lżejszym tonie. Przede wszystkim w "Switch" chodzi o to, by czytelnik oglądał losy dziewczyny, która krok po kroku dojrzewa do bycia kimś więcej. Kimś godnym noszenia potężnego artefaktu.

Seria ma obfitować w crossovery, ale takie bardzo nietypowe. Zaplanowano bowiem starcie Mary z Lady Pendragon oraz Aaronem, księciem smoków. Ten drugi to postać stworzona przez Rona Marza na potrzeby niezależnego komiksu.

W porównaniu z wersją publikowana na DeviantArcie, drukowane "Switch" różnić ma się tylko układem kadrów przystosowanym do pionowych plansz.

Źródło: CBR

Simon Spurrier zachęca do sięgnięcia po "Cry Havoc"

Simon Spurrier to scenarzysta, który w USA mocno udziela się w wydawnictwie Avatar Press, ale paradoksalnie swoje najlepsze komiksy publikuje w innych wydawnictwach. Ostatnimi czasy zdobył wiele serc bardzo dobrze ocenianą pracą przy serii "X-Men: Legacy", ja zaś bardzo miło wspominam jego dwa tytuły dla Boom! Studios: "Extermination" oraz "Six-Gun Gorilla". Dlatego też z zaciekawieniem spoglądam na "Cry Havoc" - nową serię Spurriera, która ukaże się nakładem Image Comics.
Scenarzysta w wywiadzie dla serwisu Bleeding Cool ujawnił kilka ciekawostek związanych z tym właśnie komiksem. Będzie to seria rysowana przez Ryana Kelly'ego ("Three") i gdyby twórca miał określić ją w kilku słowach, użyłby sformułowania "bardzo dziwny horror". Fabuła skupia się bowiem na kobiecie, która jest zawodowym żołnierzem, mającym za sobą walkę chociażby w Afganistanie. Ponadto jest ona także homoseksualistką, a ponadto skrywa bardzo ciekawy sekret - jest wilkołakiem. Na temat fabuły Spurrier nie chciał zdradzać dużo więcej.

To, co będzie wyróżniało "Cry Havoc" na tle innych komiksów, to fakt, że pracować nad nim będzie równolegle aż trzech kolorystów. Każdy z nich zajmować będzie się oddzielnym elementem fabuły i zdaniem Spurriera, jest to pierwszy projekt komiksowy na rynku w USA, który zastosował takie rozwiązanie.

Spurrier bardzo niechętnie pisze na Twitterze o swoich komiksach. Zapytany o to, stwierdza że czuje się wtedy jakby się przechwalał i chociaż zdaje sobie sprawę z tego, że jest to element kampanii marketingowej, to jednak nieco bagatelizuje jego ważność. Scenarzysta ma nadzieję, że "Cry Havoc" przebije się do świadomości czytelnika i bez tego.

Komiks ma zawierać sporo elementów folklorystycznych. Niestety nie dowiedzieliśmy się, czy będą one typowe dla USA, Afganistanu, obu tych krajów czy może zebrane będą ciekawostki z całego świata. Prawdopodobnie jednak, chodzi tu o wygląd i umiejętności dziwnych stworzeń, które na swojej drodze spotka główna bohaterka.

Sam wywiad jest dużo, dużo dłuższy i dotyka sporo innych problemów. Jeśli chcecie zapoznać się z całością, kliknijcie w link źródłowy.
Źródło: Bleeding Cool

niedziela, 25 października 2015

Mucha oficjalnie zapowiada kolejny komiks od Image!!! I nie tylko

No i stało się, Mucha Comics zapowiada kolejny nowy komiks od Image. Jeśli nic się nie popsuło, to właśnie w tej chwili na Facebooku wydawnictwa pojawiła się oficjalna informacja. Tytuł ten ukaże się w maju przyszłego roku i jest nim...

Okładka miesiąca #8

Ostatnia niedziela miesiąca to czas na kolejną odsłonę "Okładki miesiąca". Tym razem miałem spory problem z wybraniem pięciu coverów, które najmocniej przypadły mi do gustu. Wybór był naprawdę szeroki i kilka wartych wspomnienia okładek trzeba było odrzucić. Co ciekawe, chyba pierwszy raz w historii tej rubryki do zestawienia załapały się dwa warianty do jednego komiksu. szczegóły w rozwinięciu posta.

Nowe wieści od Marka Millara

Dwa serwisy, dwie różne informacje, jeden scenarzysta. Mark Millar ujawnił na Newsaramie garść interesujących informacji w dużej mierze dotyczących komiksów wydawanych przez Image, a nieco później skupił się tylko na "Huck" w kolejnej rozmowie z CBR-em. Podsumujmy zatem wszystkie informacje, które ujawnił twórca.
Jak widzicie na powyższym obrazku, jednym z zapowiedzianych przez Millara komiksów jest kontynuacja "Jupiter's Legacy", które znów rysowane będzie przez Franka Quitely'ego. Uzbrójcie się więc w mnóstwo cierpliwości, ponieważ chyba nie ma szans na to, by tytuł ten ukazywał się w terminach.

Kontynuacji doczeka się także "Chrononauts". Druga miniseria ma mieć podtytuł "Futureshock" i jej rysownikiem nadal będzie Sean Murphy.

Dość enigmatycznie zabrzmiała zapowiedź dotycząca "Jupiter's Circle". Dowiedzieliśmy się bowiem, że nowym rysownikiem tego tytułu został Chris Sprouse, lecz nie wiadomo czy oznacza to, że zastąpi on Wilfredo Torresa już przy drugim woluminie tego komiksu czy też właśnie otrzymaliśmy zapowiedź trzeciego.

Ponadto Mark Millar ujawnił, że pracuje nad komiksowymi projektami dla Grega Capullo oraz Jae Lee. Nie wspomniano o zapowiedzianym już jakiś czas temu komiksie dla Briana Hitcha, co według mnie oznacza, że najprawdopodobniej możemy już o nim zapomnieć.
Jeśli zaś chodzi o kolejny wywiad dotyczący miniserii "Huck", to nie pojawiło się zbyt wiele nowych informacji. Millar opowiedział w nim o kulisach powstawania serii (które już znamy), wypowiedział się na temat tego dlaczego tworzy komiksy na rynek USA, a nie Brytyjski (co wyszło dość ciekawie) oraz przyznał, że w ekranizacji komiksu "Huck" bardzo chciałby zobaczyć Channinga Tatuma i mocno naciska na to swojego agenta. Czy się uda? czas pokaże.

Całość wywiadu do przeczytania po kliknięciu w drugi link źródłowy.

Źródła: Newsarama, CBR

Linkowisko, edycja późnopaździernikowa

Trudno było się nie spodziewać, że ostatni kwartał roku będzie istnym zalewem opinii o komiksach Image, których publikacja trudnią się Mucha Comics oraz Taurus Media. Dziś znowu udostępnię Wam linki, do których doszperałem się w ostatnich dniach. Wśród nich znajdują się także teksty poświęcone rzeczom, które nie ukazały się w naszym języku. Wszystko to do sprawdzenia poniżej.
Dziś możecie rzucić okiem na:
  • Bardzo przyjemną opinię o "Southern Bastards" opublikowaną przez Lekturę Obowiązkową.
  • Recenzję "Scene of the Crime" autorstwa Undercika.
  • Anonimowego Grzybiarza zachwyty nad trzecim tomem "Sagi".
  • Tekst z Ziniola, którego autor skupił się nie na jednym, nie na dwóch, ale aż na trzech komiksach z logo Mucha Comics na okładce.
  • Nową odsłonę "Rzutu za 3" z Kolorowych Zeszytów, gdzie znalazło się miejsce dla trzeciego tomu "Fatale" Eda Brubakera.
  • No i wreszcie na blog pewnej Malkontentki, która w swoim długaśnym poście znalazła nieco miejsca dla kilku komiksów z Image.

Moje #40

Okrągła odsłona rubryki "Moje" będzie wyjątkowo skromna. Na zdjęciu widać bowiem dwie pozycje, ale wśród nich tylko jeden komiks. Z takimi bowiem nabytkami wróciliśmy z moją lepszą połową z targów książki w Krakowie.

Pamiętajcie, że także i Wy możecie chwalić się swoimi kolekcjami komiksów z Image. Wystarczy chwycić w ręce aparat fotograficzny, zrobić zdjęcia i wysłać je na ktymczynski[małpa]gmail.com.

czwartek, 22 października 2015

Łukasz Mazur w "Savage Dragonie"!!!

Łukaszowi serdecznie gratuluję :)

Zapowiedzi Image na styczeń 2016

Tym razem jako jedno z ostatnich wydawnictw swoje zapowiedzi na przyszłoroczny styczeń opublikowało właśnie Image Comics. Możecie się z nimi zapoznać klikając TUTAJ. Jak to mam już w zwyczaju, ze szczegółowym polecaniem poszczególnych komiksów wstrzymam się do początku preordera na stronie ATOM Comics. Niemniej o paru rzeczach warto wspomnieć.
Przede wszystkim, styczeń ma być miesiącem ważnym z dwóch powodów. No, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Przede wszystkim ukaże się wówczas jubileuszowy, 150 numer serii "The Walking Dead" Roberta Kirkmana i Charliego Adlarda. Drugim powodem dla którego warto zainteresować się styczniową ofertą wydawnictwa Image, jest długo wyczekiwany i kilkukrotnie przekładany start miniserii "Prophet: Earth War" Brandona Grahama.

Z nowymi historiami powróci "Injection", "Low", "Wolf", "Spread", "Savage Dragon" oraz kolejny oczekiwany tytuł - "Nowhere Men". Do końca dobiegną zaś "Plutona" czy kolejna odsłona cyklu "Phonogram". Wydań zbiorczych dość sporo, lecz wiele z nich to wznowienia oraz wstępne zapowiedzi już na luty.

Moje zakupy wyglądać będą następująco: "Black Magick #4", "Descender #9", "I Hate Fairyland #4", "Monstress #3", "Paper Girls #4", "Plutona #5", "Trees vol. 2" oraz "The Wicked and the Divine vol. 3". Jak będą wyglądać Wasze listy zakupów?

Źródło: CBR

Ales Kot tłumaczy zawieszenie publikacji "Material"

Obyło się bez ataków, kontrowersji czy naprawdę dziwnych stwierdzeń. Ales Kot na swoim blogu umieścił notkę, w której wytłumaczył dlaczego musiał zawiesić publikację serii "Material" i łowcy sensacji będą musieli czuć się zawiedzeni. Powód był prosty: bardzo słaba sprzedaż. Niemniej scenarzysta zafundował nam kolejną bardzo przyjemną i nieoczywistą lekturę, z którą możecie zapoznać się klikając w poniższy obrazek.
http://tinyletter.com/AlesKot/letters/wash-over-me
Źródło: blog Alesa Kota

Gigantyczna paczka komiksów Top Cow do zgarnięcia za niewielkie pieniądze

Sporą niespodziankę dla fanów studia Top Cow przygotował serwis Humble Bundle, wypuszczając sporych rozmiarów paczkę komiksów ze stworzonymi w nim bohaterami. Okazja jest to nie byle jaka, ponieważ kilka ciekawych pozycji umieszczonych zostało w kategorii "zapłać dowolną kwotę, by uzyskać dostęp". Dla równowagi jednak, świeżo wydany i bardzo łatwo dostępny "Switch #1" będzie Wasz za jedyne... 15 dolarów :P Aby przenieść się na stronę Humble Bundle kliknijcie w poniższy obrazek.
https://www.humblebundle.com/books?utm_source=Humble+Bundle+Newsletter&utm_campaign=cb12cc2f03-Humble_Book_Bundle_Top_Cow_Comics&utm_medium=email&utm_term=0_990b1b6399-cb12cc2f03-136142589&mc_cid=cb12cc2f03&mc_eid=15905be430

wtorek, 20 października 2015

Lazarus #2: Awans (Greg Rucka/Michael Lark)

Złamałem się. Pierwszy tom cyklu ”Lazarus” zrecenzowałem na podstawie kupowanych wydań zeszytowych. Te co prawda nadal zbieram na bieżąco, ale dosłownie pod koniec września zdecydowałem, że będzie to drugi tytuł, który sobie z przyjemnością zdubluję. Mam więc już oba Taurusowe wydania zbiorcze i tym razem to na ich podstawie piszę niniejszy tekst.

poniedziałek, 19 października 2015

Podsumowanie list sprzedaży z września

Pojawiły się już wyniki sprzedaży wrześniowych komiksów. Ogólnie miesiąc ten był dla branży w USA katastrofalny, ponieważ z różnych powodów sprzedaż była naprawdę mizerna. Swoje powody do zmartwień ma DC, chyba nawet większe ma także Marvel, a Image? No cóż, jak zobaczycie za chwilę, także i te wydawnictwo wielu powodów do radości nie ma.
Zeszyty, wrzesień 2015:
1. Journey to Star Wars: The Force Awakens: Shattered Empire #1 (Marvel Comics) - 208 883 kopii
(...)
9. The Walking Dead #146 - 69 006 (spadek o 16,65%)
23. We Stand On Guard #3 - 44 049 (spadek o 15,04%)
33. Tokyo Ghost #1 - 39 682
76. Outcast #12 - 26 115 (spadek o 3,58%)
78. Plutona #1 - 25 690
102. Bitch Planet #5 - 22 040 (wzrost o 2,18%)
106. The Wicked and the Divine #14 - 20 705 (wzrost o 2,70%)
110. Sex Criminals #12 - 20 348 (spadek o 23.02%)
117. Nameless #5 - 19 070 (spadek o 10,85%)
118. Jupiter's Circle #6 - 18 732 (spadek o 0,83%)
121. The Fade Out #9 - 18 201 (spadek o 6,24%)
132. Injection #5 - 16 020 (spadek o 6,38%)
134. The Beauty #2 - 15 761 (spadek o 31,32%)
138. The Dying and the Dead #3 - 15 265 (spadek o 20,93%)
139. Faster Than Light #1 - 15 192

Wśród piętnastu najlepiej sprzedających się komiksów Image we wrześniu mamy dwa wzrosty, trzy nowości i dziesięć spadków. Nie jest to na pierwszy rzut oka nic nadzwyczajnego, lecz zobaczcie jak duże są te czerwone liczby. Aż sześć spośród nich zanotowało procentowo dwucyfrowy odpływ czytelników, a ponieważ wśród tych tytułów są dwa czołowe oraz dopiero co wyróżnione kolejną nagrodą "Sex Criminals", można zacząć się martwić. Oczywiście nie ma co oczekiwać kasacji "The Walking Dead", zaś dzieło Briana K. Vaughana to tylko miniseria, ale i tak trend jest niepokojący. Tu jednak trzeba dodać, że wariant okładkowy serii Fractiona i Zdarsky'ego kosztujący 4,69$ rozszedł się w ilości 12 tysięcy kopii, co i tak jest dużo gorszym wynikiem niż sprzedaż wariantu sprzed miesiąca.

Jonathan Hickman ostatnio nie ma szczęścia co do terminów, co rzutuje na poziom sprzedaży kolejnego jego tytułu. "The Beauty", pomimo potężnego spadku, nadal jest największym hitem studia Top Cow od kilkudziesięciu miesięcy.

I jeszcze ciekawostka. "Bloodstrike #2" Roba Liefelda zaliczył zdecydowanie największy spadek miesiąca. Zeszyt ten rozszedł się gorzej od od premierowej odsłony cyklu o 49,77% i zameldował się na 297 miejscu listy sprzedaży ze śmiesznym wynikiem 5 301 zamówionych egzemplarzy.
Wydania zbiorcze, wrzesień 2015:
1. Saga vol. 5 - 29 386 (Image Comics)
(...)
2. Descender vol. 1: Tin Stars - 8 946
4. Chrononauts vol. 1 - 7 814
10. Saga vol. 1 - 4 674 (łączny wynik: 175 637)
12. The Fade Out vol. 2 - 4 327
13. The Walking Dead HC vol. 12  - 3 510
16. Saga vol. 4 - 3 308 (łączny wynik: 66 543)
19. Birthright vol. 2 - 3 102
23. Nailbiter vol. 3: Blood in the Water - 2 984
28. Saga vol. 3 - 2 594 (łączny wynik: 87 564)

Bez większych niespodzianek. Premierowa odsłona "Sagi" sprzedała się znakomicie i przy okazji wypchnęła na znacznie wyższe miejsca wszystkie poprzednie tomy (vol. 2 zajął 29 miejsce na liście). Cieszy jednak obecność aż siedmiu premierowych pozycji w zestawieniu, smuci zaś fakt, że to głównie wydania zbiorcze tak naprawdę "zrobiły" końcowy miesięczny wynik wydawnictwa Image.

Ciekawostka. Nie licząc premierowego tomu "The Walking Dead" w twardej oprawie, na szczycie listy próżno szukać jakiegokolwiek tytułu Roberta Kirkmana. Dopiero na 66 miejscu zestawienia znalazła się miękkookładkowa, premierowa odsłona cyklu. Czy to kolejny mały sygnał, że trupy już trochę... przejadły się czytelnikom?

Druga ciekawostka. Według danych Diamonda na kupno "Self-Obsessed" zdecydowały się, oprócz mnie, 643 osoby. Jestem w szoku.

Tymczasem wrzesień przyniósł dla Image Comics następujące wyniki. 12,07% udziału w sprzedanych egzemplarzach oraz 11,81% udziału w wypracowanych zyskach. Oczywiście dało to wydawnictwu bardzo spokojne, trzecie miejsce.

Źródło: CBR

Waneko zapowiada premierę "Sunstone"

Takie cuś można znaleźć na Facebooku wydawnictwa Waneko:
"Tak prezentować się będzie okładka pierwszego zachodniego komiksu, jaki wydamy - Sunstone #1. Jeżeli sądzicie, że komiks którego motywem przewodnim jest BDSM nie ma szans Wam się spodobać... Cóż, macie spore szanse dołączyć do całego mnóstwa osób, które myślały podobne, ale po lekturze stwierdziło, że Sunstone ma "to coś"!

Premiera tego wydanego w formacie 168x258 mm, w pełni kolorowego, komiksu zaplanowana jest na 10.11.2015, przedpłaty można znaleźć na stronie naszego sklepu: http://sklepwaneko.pl/766-Sunstone 

Do każdej przedpłaty na pierwszy tom dodajemy plakat A3 (A wygląda on tak: http://waneko.com.pl/wp-content/uploads/2015/08/plakat-sunst1.jpg)".

Od siebie dodam jeszcze, że nasze wydanie "Sunstone" wzbogacone zostało o sześć stron dodatków nieobecnych w wydaniu oryginalnym. Wśród nich będzie na przykład TA PLANSZA. Cena pierwszego tomu wynosić będzie 45zł.

Zaś wizyta na forum Waneko tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że fani mangi i fani komiksów to dwa osobne gatunki ;)

Źródło: Facebook

Ales Kot ogłasza kasację "Material". Przynajmniej czasową.

Za pośrednictwem swojego konta na Twitterze Ales Kot poinformował, że zapowiedziane na najbliższe miesiące zeszyty #5-7 serii "Material" zostają anulowane, zaś sam komiks zostaje zawieszony.
Ales Kot nie podał powodów podjęcia takiej decyzji, lecz trudno nie sądzić, że chodzi o bardzo słabe wyniki sprzedaży. Scenarzysta zadeklarował, że na dniach napisze on więcej na ten temat. Spodziewam się więc kolejnej zgryźliwej krytyki wypełnionej zwrotem "white people" ;)
 
Wygląda jednak na to, że to nie całkowity koniec serii "Material". Kot zapowiedział, że jeśli wydawnictwo Image wyda zgodę, tytuł ten powróci pod postacią powieści graficznych, publikowanych w niezbyt jednak oszałamiającym tempie jednego tomu rocznie.

Źródło: Bleeding Cool

Larime Taylor prosi o wsparcie

Czasami ludzie mają całe życie pod górkę. Zdecydowanie dotyczy to Larime Taylora. Artysta ten wskutek pewnej choroby urodził się z niesprawnymi rękoma i chociaż pokonał te przeciwności, los nadal nie jest dla niego i jego bliskich zbyt łaskawy.
Otóż u Sylv - żony Larime - zdiagnozowano raka trzonu macicy. Niestety kobieta nie może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego, ze względu na jej status imigranta. Kobieta przeprowadziła się za pracą z Kanady do USA, lecz firma dla której miała pracować upadła, a jej właściciele dodatkowo zostawili ją bez wizy i ważnych dokumentów. Chociaż kobieta legalnie pracuje i mieszka w Stanach od 22 lat, a od 18 jest żoną Taylora, nadal nie przysługuje jej ubezpieczenie zdrowotne.

Właśnie z tego powodu Taylorowie muszą zebrać mnóstwo pieniędzy, by opłacić terapię dla kobiety. Larime ze swojej pracy przy komiksach zaoszczędził trochę grosza, lecz wciąż potrzebują dużo więcej. Dlatego też artysta uruchomił zbiórkę na serwisie Go Fund Me, do wsparcia której serdecznie Was zachęcam. Każdy dolar się liczy, dlatego ja już wsparłem tę sprawę na tyle, na ile mogłem.

Larime Taylor to twórca serii komiksowej "A Voice in Dark", którą w całości narysował przy pomocy własnych ust. Jej wydawcą było studio Top Cow.

piątek, 16 października 2015

Felieton: O sentymencie i sympatii do człowieka-papierowego Internetu

Są takie rzeczy w moim małym rozumku, których cały czas nie ogarniam. Na przykład cały czas ciężko mi zrozumieć to, że doczekaliśmy się wreszcie pokolenia osób czytających komiksy i jednocześnie nie znających wcale lub tylko odrobinę zeszyty od TM-Semica. Zainspirowany jedną z niedawno przeprowadzonych rozmów oraz lekturą kolejnych staroci z tego wydawnictwa, postanowiłem raz jeszcze pograć nieco na Waszych sentymentach i cofnąć się w czasie do lat 90-tych. Do czasów gdy część z Was chciała być Batmanem i walczyć z Banem, część Spider-Manem zmagającym się z Venomem, a jeszcze inni woleliby należeć do złotej lub niebieskiej formacji X-Men. Założę się jednak, że część z Was wtedy miała takie marzenie jak ja: chcieliście być Arkiem :)

Image na ekranach #28

Rozpoczął się nowy sezon "The Walking Dead" i trudno nie odnieść wrażenia, że wszystkie pierdółki dotyczące poszczególnych scen będą analizowane, a każde zdanie wypowiedziane przez aktorów doczeka się promocji w postaci newsów. Na Image Comics Journal to nie przejdzie! Tu będę konsekwentnie przesiewać newsy i wygrzebywać tylko te istotne, bo clickbaity są złe ;)

czwartek, 15 października 2015

Moje #39

Festiwalowa kupka komiksów nie zdążyła jeszcze się zniwelować, a tymczasem już musiałem biec do paczkomatu odebrać przesyłkę od ATOM Comics. Co się do niej załapało? Odpowiedź jak zwykle w rozwinięciu posta.

Pamiętajcie, że także i Wy możecie chwalić się swoimi kolekcjami komiksów z Image. Wystarczy chwycić w ręce aparat fotograficzny, zrobić zdjęcia i wysłać je na ktymczynski[małpa]gmail.com.

Mucha Comics zapowiada trzeci tom "Chew"

Na swoim Facebookowym koncie Mucha Comics udostępniła okładkę, przykładowe strony oraz opis trzeciego tomu "Chew".
Chew - Delicje deserowe
(Chew: Just Desserts)

Scenariusz: John Layman
Rysunki i kolory: Rob Guillory
Tłumaczenie: Robert Lipski
Wydawnictwo: Mucha Comics
Liczba stron: 128
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor

ISBN 978-83-61319-62-7
Wydanie pierwsze
Cena okładkowa: 49,00 zł

Prapremiera: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (22-25 października 2015); stoisko D77
Premiera sklepowa: 29 października 2015

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w Chew #11-15.

Dla Tony’ego Chu, agenta federalnego i cybopaty, który odbiera mentalne uczucia ze wszystkiego, co zjada, nadchodzą lepsze dni. Ma dziewczynę i nowego partnera, któremu ufa. Powoli znajduje nić porozumienia ze swoim wrednym szefem. Jednak jego bezwzględny były partner wciąż działa i zamierza zrealizować swoje groźby wobec Tony’ego i jego bliskich. Jest tylko kwestią czasu, zanim śledztwa, którymi zajmują się obaj detektywi, zaczną się zazębiać – wtedy poleje się krew, a pewne części ciała zostaną zjedzone!
Przedstawiamy DELICJE DESEROWE, trzeci tom z serii Chew , bestsellerowej, nagradzanej i – nie wiedzieć czemu – dobrze przyjętej serii o gliniarzach, przestępcach, kucharzach, kanibalach i jasnowidzach.

„Niesamowicie zabawne”.
USA Today

„Nie przeczytałem CHEW... Myślałem, że to jeszcze jeden komiks o zombiakach”.
Blair Butler, G4 Fresh Ink.

Źródło: Facebook

Linkowisko, edycja ostatnia na jakiś czas (albo i nie)

I znów niezastąpiony Paweł Panicz zasypał mnie linkami, przez co uzbierało się na kolejną w ostatnich dniach odsłonę "Linkowiska". Dziękuję mu za to, ponieważ dzięki temu poznałem kilka nowych zakątków Internetu. Dziś kolejny tego przykład.
Tym razem dokopaliśmy się do:
  • Opinii o trzecim tomie "Sagi" z łamów Paradoksu
  • Nieco spóźnionej recenzji premierowej odsłony "Lazarusa", jaka pojawiła się na Gildii Komiksu
  • Kopiec Kreta z kolei zajął się drugim tomem "Sex"
  • Zaś serwis Noir Cafe opisał już jakiś czas temu dwa pierwsze tomy "Fatale". No ale nie linkowałem ich dotąd, wiec wstawiam :)

Twórcy "Sex Criminals" z poczuciem humoru o nagrodzie Harvey'a dla Zdarsky'ego

Twórcy "Sex Criminals" z właściwym sobie dystansem zareagowali na przyznanie nagrody Harvey'a Chipowi Zdarsky'emu w kategorii "Najlepszy humorysta", nie uwzględniając przy tym dokonań Matta Fractiona. Szybko przerobili oni fragment okładki do trzynastego zeszytu tworzonej przez siebie serii. Po zmianach pewien jej fragment wygląda tak:
Nie bójcie się, nazwisko Matta Fractiona znajduje się w środku komiksu :)

Źródło: Bleeding Cool

Image wydaje - 14.10.2015

Nieprzypadkowo lista ta pojawiła się dzień później niż ostatnimi czasy. Dzięki temu ponownie macie możliwość zapoznania się nie tylko z wczorajszą ofertą wydawnictwa Image, ale także z udostępnionymi previewsami. Wszystko to poniżej.
Astronauts In Trouble #5, $2.99
Covenant #4 (Cover A Rob Liefeld), $2.99
Covenant #4 (Cover B Matt Horak), $2.99

Death Vigil Volume 1 TP, $24.99
East Of West #21, $3.50
Faster Than Light #2, $2.99
Fuse #15, $3.99
I Hate Fairyland #1 (Cover A Skottie Young), $3.50
I Hate Fairyland #1 (Cover B Skottie Young), $3.50

Low #10, $3.50
Phonogram The Immaterial Girl #3 (Of 6), $3.99
Roche Limit Clandestiny #5, $3.50
Satellite Sam Deluxe Omnibus HC, $44.99
Savior #7, $2.99
Secret Identities Volume 1 TP, $14.99
Sex Criminals #13 (Cover A Chip Zdarsky), $3.50
Sex Criminals #13 (Cover B Arthur Cooper), $4.69

Skullkickers Treasure Trove Volume 3 HC, $34.99
Switch #1 (Cover A Stjepan Sejic), $3.99
Switch #1 (Cover B Linda Sejic), $3.99
Switch #1 (Cover C Stjepan Sejic), AR
Walking Dead #147, $2.99
Wayward Deluxe Edition Volume 1 HC, $39.99
Wicked + The Divine #15 (Cover A Stephanie Hans/Jamie McKelvie/Matt Wilson), $3.50
Wicked + The Divine #15 (Cover B Stephanie Hans), $3.50


Źródła: Comiclist oraz CBR

środa, 14 października 2015

Fatale #3: Na zachód od piekła (Ed Brubaker/Sean Phillips)

Kim jest tajemnicza Josephine i skąd wzięły się jej moce? To najważniejsze pytania, jakie zadają sobie czytelnicy wydawanej w naszym kraju przez Mucha Comics serii ”Fatale”. Większość z nich chyba nawet nie zauważyła tego, że niezwykłe moce kobiety zadziałały także na nich. Według tego, co dowiedziałem się od przedstawicieli Mucha Comics na niedawnym festiwalu w Łodzi, Josephine rozkochała w sobie wielu czytelników także w naszym kraju. Jak więc usiąść i napisać recenzję trzeciego tomu jej niezwykłych przygód, jeśli jest się jednym z nich?

wtorek, 13 października 2015

Black Science #2: Teraz, nigdzie (Rick Remender/Matteo Scalera)

Czy Wy także czasami macie tak, że pojawiające się polecanki na przedniej lub tylnej stronie okładki danego komiksu po prostu Was śmieszą? Drugi tom ”Black Science” jest dla mnie właśnie przykładem pozycji zawierającej takie właśnie opisy. Sean Murphy zapewniający, że przez Mateo Scalerę chciałby rzucić rysowanie czy Kieron Gillen nazywający Ricka Remendera wielkim wizjonerem wcale nie sprawiają, że chciałbym owy komiks przeczytać jeszcze bardziej niż dotychczas. Właściwie to po czymś takim znacznie mocniej spodziewam się rozczarowania i nie ukrywam, że ”Teraz, nigdzie” nie spełniło do końca moich oczekiwań. Ale czy jednocześnie sprawia to, że ”Black Science #2” jest w mojej ocenie komiksem słabym? Sprawdźmy to.

niedziela, 11 października 2015

Linkowisko, edycja dwuosobowa

Trudno było się tego nie spodziewać. Po fali premier na niedawnym MFKiG musiał w końcu nastąpić także zalew recenzji. Dlatego też dość szybko po poprzedniej odsłonie "Linkowiska" pojawia się kolejna. Nie bez ogromnego udziału Pawła Panicza, który codziennie zasypuje mnie kolejnymi linkami. Część z nich znajdziecie poniżej.
Tym razem doszperaliśmy się do:
  • Recenzji drugiego tomu "Lazarusa" z łamów Paradoksu
  • Łączonej opinii o wymienionym przed chwilą komiksie oraz drugim tomie "Black Science" z Onetu
  • Dzika Banda zrecenzowała nową odsłonę "Żywych Trupów"
  • Zaś Gildia Komiksu wzięła na tapetę trzeci tom "Fatale"
  • Natomiast o drugim możecie poczytać na Kinomisji
  • Mało Wam pochwał na temat "Sagi"? Szortal opiniuje pierwszy i drugi tom.
Mam dziwne wrażenie, że kolejne "Linkowisko" pojawi się znacznie szybciej niż myślicie :)

Wystawa komiksów Atilli Futakiego w Poznaniu

Kilka słów od Macieja Gierszewskiego:

"Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity. Przez ponad tydzień będzie można obcować z literaturą i sztuką twórców z Albanii i Węgier, m.in. z poezją Luljety Lleshanaku i prozą Ádáma Bodora. Z dziennym, szczegółowym programem imprezy można zapoznać się tu: klik! klik! 

Jednak zapraszam przede wszystkim na wernisaż wystawy wielkoformatowych wydruków plansz komiksowych Atilli Futakiego, który odbędzie się Republice Sztuki Tłusta Langusta (ul. Gwarna 11, wejście w bramie) dnia 13 października o 18.30. 

Attila Futaki (ur. 1984) rysownik komiksowy i kolorysta, obiecujący reprezentant węgierskiego komiksu młodego pokolenia. Pierwszy węgierski twórca komiksów, którego album ukazał się w Francji. Od 2000 roku jego prace regularnie pojawiają się w czasopismach i na wystawach. W 2005 roku stworzył ilustracje do wierszy Attili Józsefa. Jego tom pt. Spirala został wydany w języku węgierskim przez prestiżowe wydawnictwo Magvető w 2008 roku, a kilka miesięcy później ukazał się w języku francuskim w Editions Carabas. W 2010 roku został laureatem Nagrody imienia Ernö Zóráda w kategorii „Najlepszy rysownik”. Mieszka w Budapeszcie z Dodo, dalmatyńczykiem bez plamek. 

W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych podpisał umowę z Walt Disney Entertainment na komiksową adaptację serialu powieściowego Percy Jackson, w ramach której stworzył trzy albumy: Lightning Thief, Sea of Monsters, Titan’s Curse. Dwa pierwsze ukazały się w naszym kraju staraniem oficyny Galeria Książki. Złodziej pioruna w roku 2014, a Morze Potworów w lipcu bieżącego. Komiksy te przeznaczone są głownie dla młodzieży. Natomiast Severed. Pożeracz marzeń należy polecić ewidentnie dorosłym czytelnikom, jest to dzieło przygotowane dla Image Comics, a które w ubiegłym roku Polsce wydane zostało przez wydawnictwo Mucha Comics."

Więcej na: Kopiec Kreta

sobota, 10 października 2015

Nie tylko komiks #24

Sześć tygodni minęło jak z bicza strzelił i pierwszy sezon ”Fear the Walking Dead” został zakończony. Jakiś czas temu obiecałem, że napiszę kontynuację ”Nie tylko komiks #22” w którym zająłem się jedynie pierwszym odcinkiem i dziś spełnię swoją obietnicę. W rozwinięciu posta znajdziecie krótszą niż zwykle notkę, ale sądzę że i tak warto zajrzeć.

NYCC 2015: Greg Capullo ponownie w Image?

Krótka informacja pojawiła się podczas Nowojorskiego panelu z udziałem Scotta Snydera. Twórca obecnych przygód Batmana zdradził bowiem, że po publikacji 50 numeru regularnej serii z Mrocznym Rycerzem, współpracujący z nim rysownik Greg Capullo weźmie krótki urlop. Dlaczego więc wspominam o tym na łamach Image Comics Journal? Otóż artysta odpoczywając od ilustrowania przygód gacka, zajmie się niezapowiedzianym jeszcze dokładniej projektem do scenariusza Marka Millara. Mając na uwadze fakt, że scenarzysta ten ostatnimi czasy swoje nowe komiksy wypuszcza praktycznie tylko w barwach Image Comics, możemy się spodziewać krótkotrwałego powrotu Capullo do tego wydawnictwa.

Przypomnę, że artysta ten wypromował swoje nazwisko rysując takie tytuły jak "Spawn" oraz "Haunt".

Źródło: CBR

piątek, 9 października 2015

Zasłyszane w Łodzi

Mam szczerą nadzieję, że nie zginę za te spoilerki. Niemniej chodzenie po terenie niedawno zakończonego MFKiG obfitowało dla mnie także w to, że dowiedziałem się tego i owego o komiksach Image w Polsce. Nie rzucę Wam nic konkretnego, możecie spekulować. Tak więc:
  • Sprzedaż komiksów Image od Muchy jest albo bardzo dobra albo zadowalająca na tyle, by móc spokojnie kontynuować rozpoczęte już serie.
  • W przyszłym roku Mucha będzie chciała wydać około dwadzieścia komiksów. W chwili obecnej wydaje się, że większość z nich będzie właśnie z Image.
  • Oznacza to także start nowych pozycji. Nieoficjalnie (negocjacje trwają) poznałem tytuł jednej z nich. Nie jest to "Velvet" ani nawet nic od Brubakera. Ale jeśli się uda, raczej będziecie zadowoleni ;)
  • Pamiętacie jak wspomniałem, że jestem na 90% pewien tego iż Mucha wyda wspomniane przed chwilą "Velvet"? Dziś oceniam te szanse na 50%, ale wbrew pozorom to wcale nie jest taka zła wiadomość.
  • Taurus Media nie zamierza ograniczać się jedynie do obecnych trzech tytułów z Image. Ale to dopiero w przyszłym roku. I tak, wiem co to będzie.
  • "Criminal", który obecnie jest w ofercie Image, cieszy się zainteresowaniem co najmniej trzech wydawnictw.
  • "Lazarus" sprzedaje się zaskakująco dobrze. No cóż, to dobrze :)

Saga #3 (Brian K. Vaughan/Fiona Staples)

"Saga” już od kilku lat wygrywa wszystkie branżowe nagrody. Łupem tej serii padają Eisnery, nagrody Harveya i cała masa innych wyróżnień. Jednocześnie wiele osób, w tym nawet taki psychofan tego komiksu jak ja, uczciwie powie Wam, że ”Saga” nie jest już aż tak wybitnym komiksem jak jeszcze kilkanaście numerów temu. Na szczęście Mucha Comics opublikowała dopiero trzecią odsłonę tego cyklu, domykając tym samym pierwszy większy rozdział opowieści snutej przez Briana K. Vaughana oraz Fionę Staples.

NYCC 2015: Todd McFarlane o przyszlości serii "Spawn"

Twórca postaci Spawna jako pierwszy z przedstawicieli Image zrzucił poważniejszą bombę na zebranych fanów. Ogłosił bowiem nazwisko nowego twórcy, który dołączy do ekipy tworzącej nowe przygody Ala Simmonsa. Jak się zaraz przekonacie, jest to nie byle kto.
Otóż począwszy od numeru 258, współtwórcą serii zostanie sam Erik Larsen. Zajmować będzie się on nie tylko rysowaniem, ale także współodpowiedzialny będzie za scenariusz. Jako że ta przygoda trwać ma minimum 6 numerów, wygląda więc na to, że Paul Jenkins oraz Jonboy Meyers, a więc dotychczasowi twórcy, nie utrzymali długo swoich dotychczasowych stanowisk.

Wspomniany już 258 zeszyt "Spawna" ma nie zawierać żadnych dialogów.

Obaj twórcy zapewniają, że będą wymieniać się obowiązkami. Oznacza to na przykład, że jeśli Larsen nie będzie mieć czasu, by dokończyć dany zeszyt, zrobi to McFarlane i na odwrót. Oznacza to, że istnieje realna szansa na to, że twórca "Spawna" może ponownie rysować jego przygody.

Larsen unikał pytań o dalszy los "Savage Dragona". Seria na pewno będzie kontynuowana, ale nie wiadomo czy i jak mocno współpraca z Toddem McFarlane wpłynie na czas tworzenia kolejnych numerów.

Źródło: CBR

NYCC 2015: Robert Kirkman zdradza szczegóły 150 numeru "The Walking Dead"

Już w styczniu na sklepowych pólkach pojawi się 150 już numer serii "The Walking Dead". Podczas rozpoczętego niedawno NYCC pojawiły się pierwsze i od razu bardzo konkretne informacje na temat jubileuszowego zeszytu. Poniżej znajdziecie okładkę oraz oficjalną zapowiedź.
THE WALKING DEAD #150
STORY: ROBERT KIRKMAN
ART: CHARLIE ADLARD, STEFANO GAUDIANO & CLIFF RATHBURN
COVER A: CHARLIE ADLARD & DAVE STEWART
COVER B: BLANK SKETCH VARIANT
JANUARY 13
40 PAGES | Black and White | Mature
$2.99
Special EXTRA-sized anniversary issue.
In our 150th issue, Rick Grimes finds himself… BETRAYED.

Źródło: CBR

środa, 7 października 2015

Wasze #32

Wczoraj na mailu wylądowała mi wiadomość o temacie "Sprzedam nerkę również...", a w niej taka oto krótka treść oraz zdjęcie:

"Hej. Oto moje festiwalowe zakupy. Mają się nijak do zakupów kolesia stojącego przede mną do kasy w Multiversum, który wydał 1600 zeta :O :)

Pozdrawiam."
Jak zawsze przy tej okazji przypominam, że także i Wy możecie pochwalić się swoimi zbiorami komiksów Image. Wystarczy zrobić fotki i wysłać ją na ktymczynski[malpa]gmail.com

Image na ekranach #27

Kilka ciekawych wieści nagromadziło się w ostatnich dniach. Do końca dobiegł pierwszy sezon "Fear the Walking Dead" i zaraz zacznę wspominać o tym tytule, ale także znajdzie się miejsce dla innych produkcji, które być może pojawią się na małym i dużym ekranie. Szczegóły w rozwinięciu posta.

Image wydaje - 07.10.2015

I ponownie z jakiegoś powodu od dwóch tygodni nie można nigdzie doszukać się katalogów preview komiksów publikowanych przez wydawnictwo Image Comics. Jest to o tyle smutne, ponieważ w dniu dzisiejszym na sklepowych półkach wylądowało mnóstwo ciekawych pozycji.
8House #4 (Yorris Part One), $2.99
Axcend #1 (Cover A Shane Davis), $3.50
Axcend #1 (Cover B Shane Davis), $3.50
Bitch Planet Volume 1 Extraordinary Machine TP, $9.99
CBLDF Liberty Annual 2015 #1 (Cover A Tom Fowler), $4.99
CBLDF Liberty Annual 2015 #1 (Cover B Duncan Fegredo), $4.99
CBLDF Liberty Annual 2015 #1 (Cover C Vanesa R. Del Rey), $4.99
Codename Baboushka The Conclave Of Death #1 (Cover A Shari Chankhamma), $3.99
Codename Baboushka The Conclave Of Death #1 (Cover B Tula Lotay), $3.99
Copperhead #10, $3.50
Dark Corridor #3, $3.99
Deadly Class Volume 3 The Snake Pit TP, $14.99
Humans #8, $2.99
Injection Volume 1 TP, $9.99
Jupiter's Circle Volume 1 TP, $9.99
Minimum Wage So Many Bad Decisions #6 (Of 6), $3.99
Nailbiter #16, $2.99
Outcast By Kirkman And Azaceta Volume 2 TP, $14.99
Paper Girls #1, $2.99
Plutona #2 (Of 4), $2.99
Postal #4 (Isaac Goodhart Comicpalooza Cover), $10.00
Postal #4 (Isaac Goodhart Comicpalooza Cover)(Matt Hawkins & Bryan Hill Signed Edition), $20.00
Saints #1, $2.99
Southern Bastards #11, $3.50
Starve #5, $3.50
Surface #4, $3.50
Walking Dead Compendium Volume 3 TP, $59.99
We Stand On Guard #1 (Of 6)(Steve Skroce 2nd Printing Variant Cover), $2.99
We Stand On Guard #4 (Of 6), $2.99

Źródło: Comiclist

wtorek, 6 października 2015

Felieton: Dwanaście listopadów rocznie, czyli maksymalnie subiektywnie o MFKiG 2015

Cały rok czekania i zbierania pieniędzy zakończony. 26 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi oficjalnie przechodzi do historii, a ja już siódmy raz z rzędu miałem przyjemność uczestniczenia w tym święcie każdego komiksomaniaka. Dziś napiszę kilka zdań o własnych odczuciach dotyczących tej właśnie imprezy. Jak zaraz zauważycie, będzie maksymalnie subiektywnie, w kilku miejscach dość niespodziewanie oraz stosunkowo krótko. To właściwie nie jest relacja tylko coś na kształt przedłużonego posta na Facebooku, więc proszę się nie dziwić.

Linkowisko pofestiwalowe

Chyba wszystkie dzisiejsze posty będę zaczynać od wspominania o niedawno zakończonym festiwalu w Łodzi. No więc poznałem tam Motyla z serwisu Paradoks. Bardzo fajny człowiek. Dlaczego o nim wspominam? Ponieważ jest on głównodowodzącym serwisu, który w ostatnich dniach zasypał komiksowo recenzjami komiksów z Image.
Co znalazło się na łamach wspomnianego serwisu? Otóż:
Ale nie samym Paradoksem człowiek żyje. Doszukałem się jeszcze:
Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o Pawle Paniczu, który w ciągu kilkunastu ostatnich godzin zasypał mnie linkami do recenzji pierwszego i drugiego tomu "Chew", z których części dotychczas nie umieściłem w "Linkowisku". Bardzo, naprawdę bardzo mocno dziękuję za poświęcony czas. I oczywiście linkuję część z nich:

Moje #38

Kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi zakończona i już na wszelkich forach Internetowych widać zalew zdjęć ukazujących co kto i u kogo naszabrował. Nie inaczej będzie i tutaj, a w drodze wyjątku na zdjęcia załapały się także pozycje z DC oraz Dark Horse. Znajdziecie je w rozwinięciu posta.

czwartek, 1 października 2015

Z archiwum Image #20

W poprzedniej odsłonie tej rubryki zasygnalizowałem, że następnym razem zajmę się komiksem z rysunkami pewnego artysty, przy którym nawet Greg Land wydaje się być grzecznym chłopcem, który jedynie przerysowuje bohaterki filmów dla dorosłych. Okładkę tego komiksu widzicie powyżej, jest nim ”VooDoo/Zealot: Skin Trade”, wydane przez studio WildStorm w lipcu 1995. Gdyby sięgnął po niego ktoś uważający, że komiksy są skierowane dla napalonych nerdów, miałby w swojej ręce koronny argument przemawiający za jego tezą. Tymczasem dla mnie jest to ”jedynie” komiks tak zły, że aż śmieszny.