czwartek, 26 lutego 2015

Trees vol. 1: In Shadow (Warren Ellis/Jason Howard)

Po opublikowaniu zapowiedzi wydania zbiorcze ”Trees”, przez bardzo długi czas zastanawiałem się nad tym, jak Warren Ellis chce wydać ten komiks? Według dostępnego wszędzie opisu, komiks zawierać miał zeszyty od 1 do 5, podczas gdy pierwsza historia zamknęła się w ośmiu zeszytach. Czyżby reszta miała się ukazać w drugim, ultrakrótkim tomie? A może twórcy upchną je razem z częścią kolejnego story-arcu? Odpowiedź uzyskałem w momencie, w którym pierwszy tom ”Trees” trafił w moje łapska. Drodzy czytelnicy, nie sugerujcie się opisem – komiks zawiera osiem zeszytów, a Image Comics po raz kolejny nie ustrzegło się błędów. Czas jednak zajrzeć do środka komiksu i wydać werdykt.

Image na ekranach #6

Kolejną odsłonę wieści serialowo-zabawkowych zacznę od standardowej porcji doniesień związanych z "The Walking Dead", lecz doczytajcie wpis ten do samego końca, ponieważ znajduje się tam jeszcze świeża niespodzianka, dotycząca dwójki twórców pracujących obecnie dla Image Comics. Zapraszam do rozwinięcia posta.

Jak trafić z podcastu na karty komiksów?

Jeszcze do niedawna nazwa "Thrilling Adventure Hour" nie mówiła mi kompletnie nic. Dziś, dzięki pomocy wydawnictwa Image Comics, wiem już iż jest to dość popularny w USA podcast, który w kwietniu tego roku zakończy swoją dziesięcioletnią działalność. Jego twórcy przygotowali jednak dla największych fanów niespodziankę, pod postacią dwóch komiksowych miniserii z postaciami, które zdobyły swoją popularność dzięki audycji.
Gdy Ben Acker i Ben Blacker doszli do wniosku, że warto zaryzykować i przenieść wymyślone przez nich postacie na karty komiksów, było dość jasne, że wybór padnie na te, od których ich podcast się zaczął. "Sparks Nevada: Marshall on Mars" oraz "Beyond Belief". To właśnie te dwie marki nieustannie cieszą się największą popularnością, ich uniwersum jest najmocniej rozbudowane i wobec nich obaj scenarzyści mieli najwięcej pomysłów. Uważają oni, że ich marki mogą spokojnie odnieść sukces także w innych mediach, lecz nie oznacza to, że spodziewają się rezultatów na poziomie słuchowiska o Supermanie.

Obie zapowiedziane miniserie mają być przyjazne dla osób, które nie znają "Thrilling Adventure Hour", przy jednoczesnym zachowaniu tego, co starzy fani lubią najbardziej. Zarówno Acker jak i Blacker bez ogródek przyznają, że ich komiksy skierowane są jednak głównie do tych, którzy podcastu nie słuchali. Komiksy mają być swoistymi prequelami słuchowisk.

Scenarzyści wyznali, że przełożenie bohaterów ich podcastu na komiksową przygodę był trudniejszy niż się spodziewali. Obie miniserie będą zilustrowane przez artystów, których styl nie jest zbyt realistyczny, lecz taki był plan od samego początku.

środa, 25 lutego 2015

Niezwykły wariant okładkowy "Descender #3"

No cóż, już wiem co znajdzie się w moim najbliższym preorderze. Trzeci numer "Descender" i tak bym kupił, ale gdy Jeff Lemire ujawnił bardzo sympatyczny wariant okładkowy, wiem że po prostu muszę go mieć. Wygląda on następująco:
Autorką okładki wraz z wszystkimi detalami jest Lesley-Anne Green, prywatnie żona scenarzysty komiksu. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak powstała figurka przedstawiająca TIM-21, koniecznie kliknijcie TUTAJ.

Szafa z Komiksami opiniuje pierwszy tom "Fatale"

Po dłuższej przerwie powróciła Szafa z Komiksami Joahima Tumanowicza i ponownie na tapecie znalazł się komiks wydawnictwa Image. Tym razem jest to pierwszy tom "Fatale" i muszę przyznać, że już drugi raz z rzędu nie zgadzam się z opinią twórcy kanału. Ale i tak polecam ten krótki seans.

Image wydaje, Image przesuwa - 25.02.2015

W dniu dzisiejszym do sprzedaży trafiły następujące komiksy od wydawnictwa Image:
Chew #46, $2.99
Chew Volume 9 Chicken Tenders TP, $14.99
Criminal Special Edition #1 (One Shot)(Cover A Comic Format), $4.99
Criminal Special Edition #1 (One Shot)(Cover B Magazine Format), $5.99

Cyber Force #11 (Cover A Marc Silvestri), $2.99
Cyber Force #11 (Cover B Marc Silvestri), $2.99
Danger Club #7, $2.99
Fade Out Volume 1 TP, $14.99

Graveyard Shift #3 (Of 4), $3.50
Hinges Volume 1 Clockwork City TP, $15.99
Howtoons [Re]Ignition Volume 1 TP, $9.99
Intersect #4 (Cover A Ray Fawkes), $3.50
Intersect #4 (Cover B Declan Shalvey), $3.50
Low #6, $3.50
ODY-C #3, $3.99
Rasputin #5, $3.50
Rising Stars Compendium TP (New Printing), $69.99

Roche Limit #5, $3.50
Sex #20, $2.99
Sex Criminals Volume 2 Two Worlds One Cop TP, $14.99
Superannuated Man #6 (Of 6), $3.99

They're Not Like Us #3, $2.99
Thief Of Thieves #26, $2.99
Walking Dead Volume 11 HC, $34.99
Wicked + The Divine #8 (Cover A Matthew Wilson), $3.50
Wicked + The Divine #8 (Cover B Brandon Graham), $3.50

Zero Volume 3 Tenderness Of Wolves TP, $14.99

Pojawiła się kolejna kiepska wiadomość dla fanów Brandona Grahama. Otóż "Prophet vol. 4: Joining" zaliczy opóźnienie i ukaże się dopiero za tydzień.

Pamiętacie jeszcze taki tytuł jak "Real Heroes" Bryana Hitcha? Piąta odsłona tej miniserii zalicza właśnie kolejny poślizg i została przesunięta na 11 marca.

poniedziałek, 23 lutego 2015

Linkowisko, edycja Nietoperzowa (i nie tylko)

Dzisiejsza edycja "Linkowiska" sponsorowana jest przez przypadek. Otóż gdy wczoraj ogłaszałem Wam prawdopodobny koniec "Okładki tygodnia", jedną z osób które zdecydowały się dać komentarz, jest autorka bloga Muzeum Nietoperzy. Zajrzałem tam kiedyś i po przeczytaniu komentarza, stwierdziłem że było to dawno temu i rzucę okiem raz jeszcze. I moim oczom ukazały się:
Prosimy o więcej :)

Ale to nie wszystko, ponieważ magazyn miłośników komiksu KZet udostępnił swoją opinię o pierwszym tomie "Black Science".

Na deser, filmik prosto z kanału niejakiego 805K1ego, dotyczący premierowej odsłony "Southern Bastards". Nie chciał się dodać tradycyjnie, udostępniam więc jako link.

Nowy tytuł od Top Cow. Scenarzystą oczywiście Matt Hawkins

Całkiem niedawno nabijałem się z powodu tego, że gdy Top Cow publikuje nowy tytuł, to jest duża szansa, że pisać będzie go Matt Hawkins. "The Tithe" nie jest wyjątkiem - czteroczęściowa miniseria to połączenie sił dość zajętego scenarzysty z rysownikiem Rahsanem Ekedalem. Ale tym razem, ogólne zapowiedzi brzmią całkiem nieźle.
"The Tithe" opowiadać ma o grupie złodziei, którzy postanawiają trochę się przebranżowić. W czasach, gdy banki są coraz lepiej strzeżone, stosunkowo łatwym łupem okazują się... kościoły pełne złota i innych kosztowności. Ubrani w nietypowe maski, uzbrojeni po zęby, złodzieje postanawiają wzbogacić się tanim kosztem.

Wbrew temu, co mogą niektórzy pomyśleć, komiks ten nie jest anty-religijny. Wątki związane z wiarą nie stanowią nawet drugiego planu "The Tithe", gdyż na czele znajduje się opowieść o ludziach, którzy decydują się okradać kościoły i sytuacja, która do tego doprowadziła. Matt Hawkins inspirował się ruchem Anonymous, by uzasadnić nieco motywacje złodziei. Ważnym elementem opowieści będzie także ścigająca szajkę dwójka agentów FBI - jeden to doświadczony i zmęczony pracą, a drugi to młodzieniec, który dopiero buduje swoją pozycję w agencji.

"The Tithe" będzie liczyć cztery numery bez możliwości kontynuacji. Po zakończeniu prac nad tym komiksem, obaj twórcy powracają do tworzenia nowych numerów "Think Tank". Prawdopodobnie, tym razem już w kolorze.

niedziela, 22 lutego 2015

Felieton: Komiksomaniak spędza weekend w Pradze

W zeszłym tygodniu Image Comics Journal miało kilkudniową przerwę, spowodowaną tym, iż wraz ze swoją lepszą połową spędzaliśmy Walentynki w Pradze i jakoś nie po drodze było nam tam z Internetem. To znaczy nie, że tam nie ma dobrodziejstw XXI wieku :) Po prostu nie za bardzo chcieliśmy w takim miejscu spędzać czas przed ekranem monitora. Co jednak się stanie, gdy osoba mająca ”japońskie geny” wybierze się z komiksomaniakiem na taką wycieczkę? Na mój dysk trafiło niedawno grupo ponad 500 zdjęć, z czego z częścią z nich chciałbym się z Wami podzielić, ponieważ dotyczą one tej części komiksowego rynku w Czechach, który w tak krótkim czasie udało mi się poznać.

Okładka tygodnia #59

Numerek pojawiający się przy kolejnych odsłonach tek rubryki rośnie w zastraszającym tempie. Już niemal dobiliśmy do sześćdziesiątej odsłony. Zapewniam, że nie sądziłem, iż dam radę pociągnąć to w miarę regularnie aż tak długo. Jednakże muszę zdobyć się na chwilę szczerości. "Okładka tygodnia" już od dłuższego czasu jest zdecydowanie najmniej popularną rubryką na blogu, ilość wyświetleń poprzedniej odsłony była po prostu tragiczna, a i ja muszę się przyznać do tego, że w kolejne niedziele zasiadam do pisania właściwie z obowiązku, a nie z przyjemności. I sądzę że widać to po poziomie moich argumentów. Podjąłem więc pewną decyzję.

Image Comics wspomaga sklepikarzy

Krótka, ale przyjemna informacja dociera do nas z miasta Portland, gdzie w siedzibie ComicPRO odbyła się konferencja dla właścicieli sklepów komiksowych. Corey Murphy, który w Image Comics odpowiedzialny jest za współpracę właśnie z tymi osobami, które sprzedają komiksy bezpośrednio czytelnikom, ogłosił start nowego programu zniżkowego.
Dotychczas, wyglądało to tak, że nowe sklepy komiksowe mogły zamawiać produkty Image z 50% zniżką przez pierwsze trzy miesiące swojego istnienia, po czym rabat ten zmniejszał się do 35%. Zgodnie z nową polityką Image, od 1 marca każdy sklep będzie mógł korzystać ze stałej zniżki 45%, natomiast nowe placówki nadal otrzymywać będą 50% rabat. Jednakże nie przez kwartał, a w trakcie pierwszego roku funkcjonowania.

Przedstawiciele Image Comics uważają, że takie działanie będzie korzystne zarówno dla sklepów, czytelników jak i samego wydawnictwa. Ci pierwsi będą mogli oferować tym drugim niższe ceny, a to z kolei może się przełożyć na stopniowy wzrost sprzedaży komiksów Image i większy zarobek dla sklepów. Twórcy poszczególnych serii nie odczują zmian, ponieważ spodziewany, początkowy delikatny spadek zysków wydawnictwo bierze na siebie.

Muszę przyznać, że posunięcie to ma sens, ale obarczone jest sporym ryzykiem. Czas pokaże, czy Image nie strzeliło sobie w stopę, dając sklepom szansę zwiększenia zysków na ich tytułach.

Jimmie Robinson o swojej najnowszej serii

Pamiętacie jeszcze serię "Five Weapons"? Taką dość zakręconą historię nietypowej szkoły dla morderców, która świetnie zaprezentowała się w pierwszym story-arcu, by w kolejnym strasznie się rozjechać i zatrzeć dobre wrażenie. Jej twórca - Jimmie Robinson - chyba mimo to zadomowił się w Image Comics, ponieważ już zadebiutował tu jego kolejny komiks - "The Empty". Co autor miał dopowiedzenia na jej temat? Sprawdźmy sami.
"The Empty" jest kolejny post-apokaliptycznym tytułem, którego bohaterowie to zgraja kompletnie niepasujących do siebie postaci, mający wspólny cel - uratowanie planety. Nie brzmi to zbyt oryginalnie, lecz scenarzysta zapewnia, że jego najnowszy komiks będzie się mocno odróżniać od innych tego typu opowieści, ponieważ tym razem nadzieją na ocalenie ludzkości będzie kosmita, mający realną możliwość wpłynięcia na odrodzenie przyrody. Tu może wtrącę, że kojarzę co najmniej dwa komiksy z podobnym wątkiem, więc idea Robinsona wcale taka oryginalna nie jest.

Robinson zaplanował "The Empty" na około 20 numerów i ma nadzieję, że uda mu się opublikować w Image je wszystkie. Na razie jednak tytuł będzie liczyć sześć numerów z opcją przedłużenia - wszystko zależeć będzie od odbioru historii.

Scenarzysta zaznacza, że pomimo tego iż głównymi bohaterkami komiksu są dwie silne kobiety, czytelnicy nie powinni oczekiwać półnagich wojowniczek z ogromnymi mieczami. Twórca od początku planował podejść do swojej historii z powagą i w inny sposób, niż robią to DC czy Marvel. "The Empty" przedstawiać ma bohaterki jako twarde, ale zarazem delikatne i nie wolne od słabości. Nie będą one zadowolone z tego, że na ich barkach spocznie tak ogromny ciężar, lecz zarazem trudno im będzie odmówić wypełnienia misji. Cały czas w tle rozgrywać będzie się wątek zarazy, która zmieniła Ziemię z suchą pustynię.

"The Empty" będzie także wyróżniać się nietypowym liternictwem. Otóż w komiksie nie będą pojawiać się klasyczne dymki, a całość wyglądać ma podobnie co klasyczna seria "Sam & Twitch". Przykładową planszę znajdziecie TUTAJ.

Na sam koniec Robinson odniósł się także do "Five Weapons", które zakończono na 10 numerze. Otóż powód tego był taki, że komiks cieszył się zbyt małą popularnością, by móc go kontynuować. Cały zysk, jaki osiągnął twórca na ostatnich numerach pozwolił jedynie spłacić kolorystę, a gdyby na zakup zdecydowało się 300 osób mniej, nie starczyłoby nawet na to. Robinson zdaje sobie sprawę z tego, że nie dokończył swojej opowieści i obiecał, że jeśli finanse na to pozwolą, w przyszłości stara się stworzyć finałowy story-arc.

piątek, 20 lutego 2015

Great Pacific vol. 3: Big Game Hunters (Joe Harris/Martin Morazzo)

Ponad rok przyszło mi oczekiwać na trzeci i zarazem ostatni tom serii ”Great Pacific”. Joe Harris oraz Martin Morazzo początkowo zauroczyli mnie swoją pokręconą wizją, która o ile w pierwszym tomie zbiorczym prezentowała się wyśmienicie, o tyle już w drugiej swojej odsłonie nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Jak więc wypadła finalna część trylogii o kraju który powstał na wyspie śmieci, która męczona była potężnymi opóźnieniami. Niestety, nie jest najlepiej.

Rob Liefeld wraca do Image. Znowu...

Smutne wieści dotarły do nas zza oceanu. Rob Liefeld - najgorszy artysta świata - nie poddaje się i latem opublikuje kolejne dwa komiksy w barwach Image. Będą to nowe woluminy serii "Bloodstrike" oraz "Brigade". Oto, co udało się wyciągnąć z krótkiego wywiadu, zapowiadającego oba tytuły.
Być może część z Was już to wychwyciła, ale powyższe okładki zapowiadające restart "Bloodstrike" to nic innego jak przeróbki prac Liefelda dla innych wydawnictw. Co ciekawe, ale w sumie mało zaskakujące, tytuł ten najprawdopodobniej oleje fakt, że seria z 2012 roku, pisana przez Tima Seeley'a, została zakończona bez wyraźnego rozwiązania wszystkich wątków.

"Brigade" to z kolei tytuł, którego wydawanie zostało sfinansowane dzięki Kickstarterowi. Jak zapowiedział Rob Liefeld, pierwszy numer będzie całkowicie darmowy. Dodatkowo, w przypadku tej serii, Liefelda w pisaniu scenariusza ma wspomagać Mat Nastos.

Obie serie mają wzajemnie się przeplatać, lecz nie wspomniano o tym, czy inne postacie z Extreme Studios będą się z nich pojawiać.

Ktoś ma zamiar się skusić? :)

Image na ekranach #5

W dzisiejszej odsłonie tej rubryki dominować będą, naturalnie, wieści związane z "The Walking Dead". Znajdzie się jednak miejsce dla innego tytułu, który dołącza do listy pod nazwą "być może kiedyś zekranizujemy". O jaki komiks chodzi? Czytajcie dalej.
Zaczniemy jednak od "Trupów", które ostatnio zbierają cięgi. Nie dość, że poziom najnowszych odcinków jest powszechnie krytykowany, to jeszcze w poniedziałek serial zaliczył potężny spadek oglądalności. 5x10 przyciągnął przed telewizory 12,3 miliona widzów i jest to spadek aż o 20% w stosunku do epizodu dziewiątego. Wpływ na to miał zapewne jubileusz programu "Saturday Night Live", lecz i tak daje nieco do myślenia.
------------------------------------------------------------------------------
Promo poniedziałkowego epizodu:
------------------------------------------------------------------------------
Tymczasem otrzymaliśmy nowe informacje na temat spin-offu pod roboczym tytułem "Fear the Walking Dead". Otóż zakończono kręcenie zdjęć do pilotowego epizodu, lecz serial nadal nie otrzymał zamówienia na pełen sezon. Ten jednak jest raczej pewien. Problem dotyczy tego, jak emitować spin-off.

AMC zastanawia się nad dwoma wariantami. Pierwszy z nich zakłada równoległą emisję obu seriali, natomiast drugi - puszczenie spin-offu osobno, w przerwie zimowej. W zależności od tego, który wariant zostanie wybrany, stacja podejmie decyzję dotyczącą długości sezonu.
------------------------------------------------------------------------------
Na festiwalu Toy Fair 2015 obecna była firma McFarlane Toys, która pokazała zebranym calutką nową serię figurek z bohaterami serialu "The Walking Dead". Możecie obejrzeć je tutaj. UWAGA: robią bardzo dobre wrażenie.
------------------------------------------------------------------------------
I wreszcie ostatni news. Studio 20th Century Fox podjęło współpracę z firmą New Regency Television, by przenieść na szklany ekran komiks "Enormous". Jego akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości. Rozległy kataklizm ekologiczny powoduje rozplenienie się tytułowych olbrzymich bestii, które wypierają człowieka z góry łańcucha pokarmowego, a ludzkość próbuje uchronić się przed wyginięciem. Zdruzgotane społeczeństwo toczy walkę o azyl w obliczu monstrualnego ataku.

Na razie projekt ten nie jest związany z żadną stacją telewizyjną. Wiemy jedynie, że Fox myśli o ekranizacji tej w ramach jednosezonowej serii limitowanej.

czwartek, 19 lutego 2015

Moje #27

W ciągu ostatnich kilkunastu dni moja kolekcja komiksów Image powiększyła się o kilka pozycji. Wśród nich jedna ciekawostka, o której swego czasu napiszę nieco więcej.
"Lazarus #15" oraz "Umbral #12", które niezmiennie trzymają wysoki poziom, dostarczając czytelnikowi mnóstwo udanej rozrywki.
"Spawn #250" w wariancie Skottiego Younga, niestety przy okazji jest to zaskakująco słaby jubileusz. Obok pamiątka z wyjazdu do Pragi, a więc pierwszy tom czeskojęzycznej edycji "The Walking Dead". Komiks delikatnie różni się od wydania Taurusa, ale o tym wspomnę... jeszcze w lutym.
Wydania zbiorcze tym razem reprezentowane są przez pierwszy tom "Trees", które wbrew zapowiedziom zawiera osiem zeszytów, a nie pięć. Obok widać trzeci i zarazem ostatni tom "Great Pacific". Lektura obu jeszcze przede mną.

Jak zwykle na koniec przypominam, że także i Wy możecie chwalić się swoimi zbiorami. Wystarczy że zrobicie zdjęcia i wyślecie je na ktymczynski[małpa]gmail.com, po czym będziecie musieli już tylko poczekać na to, aż wrzucę je na bloga.

Zapowiedzi Image na maj 2015

Nieco wcześniej niż miesiąc temu wydawnictwo Image opublikowało pełną listę zapowiedzi na tegoroczny maj. Całość do znalezienia TUTAJ, natomiast ja, jak każdego miesiąca, pokrótce opiszę moim zdaniem co ciekawsze kąski.
Maj bęzie kolejnym miesiącem, w którym Image Comics zaatakuje czytelników sporą ilością debiutów. Naliczyłem ich aż siedem, ale z całą pewnością najmocniej wyróżnia się nowa seria Warrena Ellisa, tym razem do spółki z Declanem Shalvey'em. Jest to "Injection" i zalecam zwrócić na ten tytuł szczególną uwagę. Co jeszcze? "Mythic" - nowy komiks Phila Hestera, zadebiutuje ze specjalną ceną dwóch dolarów. Ales Kot - twórca świetnego "Zero" - przedstawia czytelnikom swój nowy projekt, pod tytułem "Material". Wydaje mi się, że na te debiuty powinniście zwrócić największą uwagę.

Ale to nie wszystko. Maj przyniesie nam ostatni numer uwielbianej przeze mnie serii "Peter Panzerfaust", a z nowymi story-arcami powrócą "Trees", "Lazarus", "Rocket Girl" czy "Roche Limit". W zapowiedziach widnieje także jedenasty zeszyt "Rat Queens" - pierwszy z rysunkami Stjepana Sejica.
Zaledwie dziewięć wydań zbiorczych oferuje Image na maj, ale wśród nich prawdziwy hicior - pierwszy tom "Wytches" Scotta Snydera i Jocka. Oczywiście w specjalnej cenie dziesięciu dolarów. Tyle samo kosztować będzie premierowy trejd "ODY-C", ale warto także zwrócić uwagę na ekskluzywne wydanie "Five Ghost".

Moja lista zakupów będzie niezmiennie krótka: "Wytches vol. 1", "Mythic #1" na spróbowanie, a także jak zwykle "Lazarus #17" oraz "Descender #3".

Linkowisko: edycja muzyczna

Intrygujący podtytuł, prawda? Tymczasem to najprawdziwsza prawda, ponieważ dwa z trzech dzisiejszych linków związane będą z tematyką muzyczną. Ponadto pierwszy raz w "Linkowisku" znajdziecie zdjęcia. Tak więc po kolei, przejdźmy do polecanek.
  • Zacznę jednak od pewnej ciekawostki. Otóż na forum Gildii, oczywiście w sekcji komiksowej, odbyło się głosowanie na Komiks Roku 2014. Jako że głosowali jedynie czytelnicy, warto zwrócić uwagę na końcowe wyniki i wyraźny triumf pierwszego tomu "Sagi" od Muchy oraz dziewiąte miejsce zdobyte przez "Fatale".
  • Blog "Cyganie w Kosmosie" pisze o "The Wicked and the Divine" i muzyce. Krótki, lecz z całą pewnością interesujący tekst.
  • Z kolei jeśli jesteście z Katowic lub okolic tego miasta, kliknijcie TUTAJ, a potem osobiście sprawdźcie Klubokawiarnie Allboom. Wczoraj byłem, sprawdziłem i jestem bardzo zadowolony z wizyty. Małym minusem może być lokalizacja, nieco oddalona od ścisłego centrum miasta, no ale gdzie indziej na półkach znajdziecie takie oto widoki?
 

Image wydaje, Image przesuwa - 18.02.2015

Wczoraj na sklepowych półkach pojawiły się następujące komiksy od Image:
Autumnlands Tooth And Claw #4 (Cover A Ben Dewey), $2.99
Autumnlands Tooth And Claw #4 (Cover B Karl Kerschl), $2.99
Bitch Planet #3, $3.50
Criminal Volume 2 Lawless TP, $14.99
Deadly Class #11, $3.50

Drifter #4 (Cover A Nic Klein), $3.50
Drifter #4 (Cover B Rafael Albuquerque), $3.50
Fuse #10, $3.50

Goners #5, $2.99
Invincible #117, $2.99
IXth Generation #2, $3.99
Lazarus #15, $3.50

Manifest Destiny #13, $2.99
MPH #5 (Of 5)(Cover A Duncan Fegredo), $4.99
MPH #5 (Of 5)(Cover B Declan Shalvey), $4.99
Peter Panzerfaust #23, $3.50

Reyn #2, $2.99
Rumble #3, $3.50
Savage Dragon #202, $3.99
Secret Identities #1, $3.50

Thrilling Adventure Hour Presents Sparks Nevada Marshal On Mars #1 (Of 4)(Cover A J. Bone), $3.99
Thrilling Adventure Hour Presents Sparks Nevada Marshal On Mars #1 (Of 4)(Cover B Jamie McKelvie), $3.99
Thrilling Adventure Hour Presents Sparks Nevada Marshal On Mars #1 (Of 4)(Cover C Cast Photo), $3.99
Umbral Volume 2 The Dark Path TP, $14.99 

Osoby, które podobnie jak ja, pastwią się jeszcze przy lekturze "Sidekick" , muszą mocniej uzbroić się w cierpliwość. Dziesiąty numer tego tytułu został przeniesiony z wczoraj na 11 marca.

wtorek, 17 lutego 2015

"Wydaje nam się, że wyrośliśmy na niezłych ludzi" - wywiad z Kurtem Busiekiem

Dość niespodziewanie, po kilkudziesięciu wręcz dniach milczenia, na mojego maila dotarły odpowiedzi na pytania od scenarzysty znanego chyba Wam wszystkim. Z racji dużej ilości pracy, poprosił mnie wcześniej tylko o poruszenie kwestii związanych z Image Comics, lecz odpisał mi także na parę pytań ogólnych. I okazał się bardzo miłym facetem. Kto taki?
Kurt Busiek - scenarzysta obecnie pracujący nad "The Autumnlands: Tooth & Claw" zapadł w pamięci czytelników komiksów takimi dziełami jak "Marvels", "Astro City", swoim długim runem w "Avengers" czy świetną współpracą z Geoffem Johnsem przy "Supermanie". Twórca ten ma na swoim koncie kilka nagród Eisnera, a w dorobku także komiks może nie tak udany, ale z pewnością stanowiący ewenement na skalę światową - crossover pomiędzy Justice League i Avengers.

Gościniec/Felieton: Piękny umysł, czyli design w komiksach Jonathana Hickmana

Kolejny gościnny tekst ląduje na łamach Image Comics Journal. Tym razem gościmy Pawła Gregorczyka z bloga "Thousand Hi-Fives", który wziął na tapetę komiksowe projekty chyba najbardziej gorącego obecnie nazwiska na rynku w USA. Zachęcam do lektury i komentowania, a ja już nie przynudzam i oddaję głos Pawłowi.
Z zawodu architekt. Z zamiłowania architekt komiksowych uniwersów. Jonathan Hickman, jest obecnie persona grata Marvela i Image Comics, a jego runy w "Avengers", "New Avengers" czy "East of West" robią wokół siebie odpowiednio dużo szumu.  Ale nim został niszczycielem światów, zajmował się designem i pracował w reklamie. Stąd pewnie jego upodobanie do minimalistycznych logo, wykresów i wszelkiej maści infografik. W wieku 33 lat podjął zawodową i osobistą decyzję by zająć się komiksem w jakiejkolwiek formie i dał sobie dwuletni deadline, by to zrobić. Tak zaczęła się jego przygoda z medium.

Todd McFarlane o swoich obecnych projektach

W ciągu kilku dni na serwisie CBR pojawiły się dwa wywiady z Toddem McFarlane. Opowiedział w nich on o planach swojego studia na najbliższe miesiące, a te skupiają się oczywiście na komiksach "Spawn" oraz niedawno zapowiedzianej miniserii "Savior". Sprawdźmy zatem, czy scenarzysta i jeden z założycieli Image Comics zdradził coś, o czym jeszcze nie wiedzieliśmy.
"Savior" jest historią o człowieku posiadającym niezwykłe zdolności, lecz czytelnicy nie powinni liczyć na to, że przyjdzie im czytać losy kolejnego herosa w spandeksowym wdzianku. Nowy projekt McFarlane'a ma w dużej mierze spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego ludzie boja się żyć w utopii? Główny bohater "Savior" jest uznany za niebezpiecznego tylko dlatego, bo faktycznie może odmienić świat. Skoro tak jest, to dlaczego wszyscy chcą się go pozbyć?

Komiks zilustruje Clayton Crain, który swoja karierę zaczynał u boku McFarlane'a we wczesnym Image Comics. Artysta zajmie się całością warstwy graficznej, a więc nie tylko szkicem, ale także kolorami i tuszem.

Pojawił sie pomysł, by Todd McFarlane tworzył scenariusz do "Savior" pod pseudonimem, jak miało to miejsce w przypadku kilku numerów "Spawna" po zeszycie 200. Ostatecznie pomysł upadł.

Twórca serii "Spawn" zdradził, że Paula Jenkinsa zapraszał do pisania przygód Ala Simmonsa jeszcze zanim zaczęło się zamieszanie z przyjściem i odejściem Briana Wooda. McFarlane pamiętał, że scenarzysta ten stworzył niegdyś dla niego świetnie ocenianą serię "Spawn: The Undead" i chciał, by to właśnie on zajął się powrotem Simmonsa do świata żywych. Jenkins wbrew pozorom będzie mieć sporo swobody i podesłane już McFarlane'owi skrypty pokazują, że zwrócił on uwagę na kwestie, których przez dotychczasowych 20 lat nikt mocniej nie poruszał.

Przejęcie przez Jenkinsa obowiązków scenarzysty "Spawna" sprawia, że McFarlane ma więcej czasu na pisanie skryptu do filmowej adaptacji przygód Ala Simmonsa. Na razie za wcześnie mówić czy kiedykolwiek coś ruszy się z tym projektem, lecz twórca jest pełen optymizmu.

poniedziałek, 16 lutego 2015

Image na ekranach #4

Kolejna porcja informacji o ekranizacjach komiksów Image poświęcona będzie w całości dziełom Roberta Kirkmana. Tak, liczba mnoga nie jest tutaj przypadkowa. Oto bowiem całkiem niedawno otrzymaliśmy bardzo przyjemną informację od stacji Cinemax.
Kanał ten oficjalnie zamówił pierwszy sezon serialu "Outcast", opartego na najnowszej serii twórcy imprintu Skybound. Liczyć będzie on dziesięć epizodów, lecz nie podano jeszcze żadnej, nawet przybliżonej daty premiery.

To co wiemy na pewno, to kilka nazwisk. Głównego bohatera - Kyle'a Barnesa - zagra Patrick Fugit, z kolei Phillip Glenister odtworzy rolę postaci znanej jako Reverend Anderson. Adam Wingard zajmie się reżyserią pilotowego epizodu.
----------------------------------------------------------------------
Przejdźmy ponownie do informacji na temat "The Walking Dead". Jeśli nie obejrzeliście jeszcze premierowego epizodu po zimowej przerwie, nie klikajcie w TEN LINK ze względu na potężny spoiler!!!
----------------------------------------------------------------------
Wspomniany odcinek nie zanotował może rekordowej oglądalności, ale jak się okazuje, coś udało mu się osiągnąć. Otóż jak donosi firma Espiro, epizod ten został pobrany 1,3 miliona razy w ciągu 24 godzin od premiery 9 lutego. Jest to wynik o 200 tysięcy wyższy od dotychczasowego rekordu, jednakże Trupom wciąż daleko do rezultatów "osiąganych" przez "Grę o Tron".

Porcja easter-eggów z "Chew"

Fajną niespodziankę przygotował serwis CBR dla fanów serii "Chew". Otóż jeden z redaktorów poszperał w poszczególnych numerach tego komiksu i wygrzebał kilka interesujących easter eggów. Można wśród nich nadziać się na spoilery, dlatego zaglądacie na własną odpowiedzialność.

"Morning Glories" wraca z nowym story-arciem

W listopadzie zakończył się kolejny, pełen tajemnic story-arc serii "Morning Glories". Fani komiksu musieli poczekać blisko kwartał, by poznać ciąg dalszy, który nastąpił w minioną środę. Z tej okazji Nick Spencer i Joe Eisma udzielili wywiadu, w którym... nie zdradzili zbyt wiele. A więc zachowali się zupełnie inaczej, niż przy standardowych rozmowach z serwisem CBR, gdzie spoilery leją się z każdego zdania.
Nowa historia nazywa się "Assembly" i najważniejszymi jej elementami będą ukazane już porwanie Jade oraz wybranie Isabel do rady szkoły, która okaże się być miejscem pełnym tajemnic. Pierwsze z wymienionych zdarzeń, odwołuje się do paru stron z dziesiątego zeszytu serii, który ukazał się dobrych kilka lat temu i Spencer wyjaśnia, że już wtedy planował obecną przygodę dla Jade.

Bohaterowie serii dość znacząco zmienili swój wygląd. Joe Eisma tłumaczy, że nie chciał przez lata rysować w kółko jedno i to samo, dlatego też wraz ze scenarzystą uznali, że ich bohaterowie powinni zacząć ubierać się nieco inaczej, zgodnie z ich własnym stylem. Zmiany nie są radykalne, ale część postaci dość mocno się zmieniła.

W obecnym story-arcu czytelnicy dowiedzą się, czym jest Cylinder. Rozwiązania jakichkolwiek innych tajemnic raczej nie powinni się spodziewać.

Najnowsze numery serii kolorować będzie Paul Little. Poprzednia osoba, która się tym zajmowała - Alex Sollazzo - straciła wzrok w jednym oku i niestety zrezygnowała z pełnionych obowiązków.

Okładka tygodnia #58

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, po powrocie z weekendowego wypoczynku wracam do postowania i zaczynam od zaległej "Okładki tygodnia". Zajmę się oczywiście komiksami z minionej środy, których było całkiem sporo, lecz wśród nich nie znalazło się zbyt wiele okładek, które przypadłyby mi do gustu jakoś mocniej. Dlatego też zacznę od tej, która została dołożona nieco na siłę.
3. Witchblade #180 (cover B - Stjepan Sejic)
Napiszę Wam zupełnie szczerze - ta okładka wcale mi się jakoś szczególnie nie podoba. W dzisiejszym zestawieniu znalazła się tylko dlatego, ponieważ formuła tej rubryki wymaga przeze mnie wyboru trzech coverów. Rysunek Stjepana Sejica wybrałem dlatego, ponieważ spośród pozostałych okładek, które aspirowały do trzeciego miejsca na podium, ta była po prostu jedyną, która przyciągnęła mój wzrok na dłużej niż sekundę. I to raczej z powodu historii, jaka kryję się za tym komiksem - czy ktoś jeszcze pamięta, że opowieść ta miała się ukazać ponad rok temu jako osobna miniseria?
2. Elephantmen #62
Większość okładek wyżej wymienionej serii mogłyby spokojnie funkcjonować jako plakaty. Tak samo jest w przypadku tej, która być może nie roi się od szczegółów i wieloznaczności, jak sporo spośród poprzednich, ale potrafi przykuć wzrok i zainteresować. Kreska jak zwykle jest ostra i dokładna, a zarazem niepozbawiona znaków zapytania. Bardzo ciekawe jest widoczne podłoże i jedyne co nieco przeszkadza, to wklejone w ilustracje logo. Trochę zbyt mocno widoczny photoshop, wydaję mi się, że można było zrobić w sposób delikatniejszy.
1. Southern Bastards #7
Przy tak kiepskiej konkurencji Jason Latour nie musiał się nawet zbytnio wysilać, by jego praca zwyciężyła w dzisiejszym zestawieniu. Tymczasem ponownie nie zawiódł on moich oczekiwać i stworzył cover całkiem interesujący i z pewnością nieco zaskakujący dla czytelników serii. Widzimy bowiem na niej nieco młodszego Eulessa Bossa, wyraźnie nie będącego jeszcze zbirem numer 1, za to zafascynowanego futbolem w każdej chwili. W połączeniu z typowymi dla tego komiksu, czerwono-żółtymi barwami okładek, dało to fajny efekt, jeszcze bardziej zachęcający do kupienia komiksu. Tak więc podstawowa funkcja coveru została spełniona. W tym dość kiepskim tygodniu, jest to moim zdaniem najlepsza okładka.

czwartek, 12 lutego 2015

Z archiwum Image #11

Jakiś czas temu pokazałem w jednej z odsłon rubryki ”Moje” zdjęcia paru zeszytów z wczesnego Image, które zakupiłem specjalnie z myślą o ”Z archiwum Image”. Dziś biorę na tapetę pierwszy z nich. Jest to seria o grupie herosów, o której dotychczas słyszałem tylko tyle, że gdzieś tam sobie byli na uboczu studia Highbrow Entertainment, należącego do Erika Larsena. Jednakże ”Freak Force”, bo o nich właśnie mowa, w grudniu 1993 roku dostali swój tytuł, a ja dziś napiszę parę słów o wrażeniach z lektury.

Image na ekranach #3

W dzisiejszej odsłonie przeważają, co oczywiste, "Żywe Trupy", ale po koniec znajdzie się miejsce także dla jeszcze jednego tytułu, który wzbogaca listę komiksów Image, które "być może kiedyś może zostaną zekranizowane, ale nie wiadomo czy i kiedy" :)
Zaczniemy naturalnie od "The Walking Dead", które w poniedziałek powróciło do ramówki stacji AMC po zimowej przerwie i zanotowało świetny wynik. Przed telewizorami zasiadło w sumie 15,6 miliona widzów, co dało oszałamiający współczynnik 8,0. Jest to wynik daleki od rekordu, ale lepszy od jesiennego finału o 0,8 miliona widzów.
-----------------------------------------------------------------------
Oczywiście tuż po emisji wspomnianego epizodu, otrzymaliśmy krótką zapowiedź kolejnego. Znajdziecie ją poniżej.
-----------------------------------------------------------------------
Scott Gimple - showrunner serialu "The Walking Dead" - zdradził kilka informacji na temat drugiej połowy obecnego sezonu. Zdradza w nim kilka spoilerów, które dla fanów komiksu nie są niczym nadzwyczajnym, lecz dla reszty mogą ujawniać wiele. Dlatego wchodzicie na własną odpowiedzialność. KLIK
-----------------------------------------------------------------------
Z kolei serwis ComicBook wypuścił całkiem fajny artykuł dotyczący pięciu mocnych scen z komiksu, które w serialu zostały pominięte lub też zmienione. I znowu, uwaga na ewentualne spoilery. KLIK
-----------------------------------------------------------------------
Tymczasem wreszcie poznaliśmy autora scenariusza do filmowej adaptacji komiksu "The Activity" Nathana Edmondsona i Mitcha Geradsa. Będzie to Ken Nolan, twórca skryptu między innymi do "Helikopter w Ogniu" oraz autor wstępu do trzeciego trade'a tejże serii. Warto przy okazji podkreślić, że film wciąż nie otrzymał zielonego światła od żadnego studia filmowego.

Lemire o pomyśle na "Descender" i pierwszych sukcesach tego komiksu

Fani wydawnictwa DC otrzymali niedawno listę tytułów, które wydawnictwo to publikować będzie po zakończeniu "Convergence". Wielu z nich zauważyło, że wśród nazwisk autorów próżno szukać Jeffa Lemire. Ten, po wygaśnięciu jego kontraktu z DC, rozpoczął współpracę w kilkoma innymi wydawcami, a mnie szczególnie cieszy fakt, że jednym z nich jest Image Comics. Zapowiedziany jakiś czas temu "Descender" ma spore szanse stać się dużym hitem wydawnictwa. Tymczasem Newsarama przeprowadziła wywiad ze scenarzystą.
Już na samym początku Lemire podkreśla, że okres spędzony w DC wspomina bardzo dobrze i nie wyklucza, że w przyszłości wróci do tego wydawnictwa. Teraz jednak chce się on skupiać na innych projektach, w tym też na "Descender".

Komiks ten rozpocznie się w momencie, w którym TIM-21 budzi się po trwającym dekadę okresie uśpienia. Odkrywa on, że wszechświat stał się przez ten czas miejscem zupełnie innym niż zapamiętał - wszystkie roboty są wyjęte spod prawa. Tymczasem on jest dla wielu celem numer jeden, gdyż jest powiązany z maszynami, które zabiły miliony żywych stworzeń.

Lemire wie, że postać TIM-21 jest w ogólnych założeniach bardzo podobna do Gusa z jego "Sweet Tooth" czy nawet bajkowego Pinokia. Scenarzysta podkreśla, że nie chce kopiować sam siebie, jednak jak przyznaje, bardzo lubi eksplorować wątek niewinnej postaci w świecie pełnym przemocy i zła. Ważnym wątkiem w "Descender" będzie pytanie o człowieczeństwo TIM-21 oraz próba odpowiedzi na odwieczne pytanie: czy robot może mieć duszę? Lemire zdradza, że główny bohater jego komiksu będzie w pewnym sensie najbardziej ludzką postacią, jaką zobaczymy na łamach "Descender".

Zarówno Lemire jak i Dustin Nguyen są rodzicami. Już podczas prac dla DC nawiązali ze sobą kontakt i odkryli, że są przerażeni światem, w jakim ich dzieciom przyjdzie dorastać. Był to jeden z punktów wyjścia do stworzenia serii "Descender". Scenarzysta zdradza, że trochę inspirował się też mangami "Pluto" oraz "Akira", do których zachęcił go Skottie Young. Lemire wcześniej bronił się rękami i nogami przed czytaniem japońskich komiksów.

"Descender" na razie jest zaplanowany na 24 numery. Scenarzysta nie wyklucza, że liczba ta z czasem może wzrosnąć nawet i do 40.

Zapytany o sprzedaż praw filmowych do "Descender", Lemire odpowiada że obecnie jest skupiony na tworzeniu komiksu i nawet nie wie, czy faktycznie zostanie stworzony film. Scenarzysta podkreśla, że byłoby super, ale na chwilę obecną nie dzieje się dużo w tej kwestii, albo po prostu on i Nguyen nie wiedzą o czymś, co ma miejsce w studiach Sony.

środa, 11 lutego 2015

Podsumowanie list sprzedaży ze stycznia

Serwis Comichron udostępnił wreszcie styczniowe wyniki sprzedaży. Już na początku małe zaskoczenie, ponieważ pierwszy numer Marvelowskiego "Star Wars" jednak nie przebił wyniku miliona egzemplarzy, nawet pomimo ogromnego wsparcia Loot Crate. Teraz jednak skupimy się na rezultatach uzyskanych przez Image Comics. Tu szału nie ma, ale jest stabilnie.
Zeszyty, styczeń 2015:
1. Star Wars #1 (Marvel Comics) - 985 976 kopii
(...)
10. The Walking Dead #136 - 66 097
53. The Dying and the Dead #1 - 32 612
68. Jupiter's Legacy #5 - 29 055
77. Bitch Planet #2 - 26 508
90. The Fade Out #4 - 23 902
96. Sex Criminals #10 - 22 067
102. ODY-C #2 - 21 316
105. The Wicked and the Divine #7 - 20 893
110. The Autumnlands: Tooth and Claw #3 - 20 173
121. Trees #8 - 18 012
127. Casanova: Acedia #1 - 16 780
135. Lazarus #14 - 15 896
143. Rat Queens Special: Braga #1 - 15 017
146. Rumble #2 - 14 580
155. Deadly Class #10 - 13 552

Na początku, chciałbym napisać kilka zdań o tytułach, które do powyższego zestawienia się nie załapały. Konkretnie mam na myśli "Intersect" oraz "IXth Generation". Pierwszy z nich przy trzecim numerze zaliczył kolejny potężny spadek i wylądował w trzeciej setce z wynikiem rzędu 5,4 tysięcy sprzedanych kopii. Jest to wynik fatalny, przybliżający widmo szybkiego zakończenia historii i moim zdaniem tytuł ten zdecydowanie na to nie zasługuje. Z kolei drugi z wymienionych komiksów już powoli może aspirować do miana porażki roku. Tytuł ten był zapowiadany jako najważniejsza pozycja uniwersum Top Cow w tym roku. Rezultat? Pierwszy numer z wynikiem 8 tysięcy i 205 pozycja na liście sprzedaży. Aż strach pomyśleć, co będzie za miesiąc.

Wróćmy jednak do powyższego zestawienia. Tu właściwie nic nie dziwi, może ewentualnie za wyjątkiem obecności "Jupiter's Legacy" tak wysoko. Wszystkie tytuły nie będące premierami zaliczają niewielkie spadki. Najmniejszy, bo rzędu 1,3%, odnotował "Lazarus". Za miesiąc do czołowej piętnastki zapewne nie załapie się już "Rumble" Johna Arcudiego, które to z kolei zaliczyło spadek najmocniejszy - 28%.
Wydania zbiorcze, styczeń 2015:
1. Death of Wolverine HC (Marvel Comics) - 8 450
(...)
2. Outcast vol. 1: A Darkness Surrounds Him - 8 436
3. Saga vol. 4 - 8 393
4. Black Science vol. 2: Welcome Nowhere - 5 852
5. Saga vol. 1 - 5 476
7. Saga vol. 3 - 3 670
8. Saga vol. 2 - 3 662
9. The Walking Dead vol. 1: Days Gone Bye - 3 622
11. Manifest Destiny vol. 2 - 3 508
24. The Wicked and the Divine vol. 1 : The Faust Act - 2 303
26. The Walking Dead vol. 2: Miles Behind Us - 2 124

Trzy totalne nowości w zestawieniu, dwie prawie-nowości, a reszta to już archiwalia. Warto jednak zwrócić uwagę na liczby. Siedem wydań zbiorczych od Image ląduje w czołowej dziesiątce, jeden tuż za nią, a nowej serii Roberta Kirkmana zabrakło piętnastu sprzedanych kopii, by zająć samodzielne pierwsze miejsce. Rzuca się w oczy efekt "Sagi", ponieważ premiera czwartego tomu (łącznie 33 054 egzemplarze w dwa miesiące) pociągnęła w górę również wyniki pozostałych wydań. Także i edycja Deluxe HC trzeci miesiąc z rzędu łapie się do zestawienia (94 miejsce, 1 027 egzemplarzy, łącznie 10 492 w kwartał). Te wyniki robią wrażenie.

Styczeń przyniósł wynik kapitalny dla Marvela, lecz nieszczególnie wpłynął na rezultaty Image Comics. Te zatrzymały się na poziomie 8,91% udziału w sprzedanych egzemplarzach i 9,21% udziału w zyskach. Oczywiście dało to niezagrożone trzecie miejsce.

Image wydaje, Image przesuwa - 11.02.2015

W dniu dzisiejszym do sprzedaży trafiło niedużo komiksów od Image, lecz wśród nich znajdziecie kilka naprawdę ciekawych pozycji.
Bang Tango TP, $14.99
Bitch Planet #1 (Valentine De Landro 2nd Printing Variant Cover), $3.50
Elephantmen #62, $3.99
Empty #1, $3.50
Five Ghosts #15, $3.50
Ghosted #17, $2.99
Morning Glories #43, $3.50
Satellite Sam #11, $3.50
Shutter #9, $3.50
Southern Bastards #7, $3.50
Starlight Volume 1 TP, $14.99
Tech Jacket #8, $2.99
Ten Grand Volume 2 TP, $14.99
They're Not Like Us #1 (Simon Gane 2nd Printing Variant Cover), $2.99
Trees Volume 1 TP, $14.99
Walking Dead #137, $2.99
Witchblade #180 (Cover A Dale Keown), $3.99
Witchblade #180 (Cover B Stjepan Sejic), $3.99

Tym razem udało mi się dotrzeć do informacji o kilku opóźnieniach i nie tylko. Tak więc:
  • Wznowienie "Rising Stars Compedium TP" zostało przesunięte z dziś na przyszłą środę
  • "Low #6" ukaże się 25 lutego, a nie 18.
  • Miniseria "Prophet: Earth War" została całkowicie wyrzucona z zapowiedzi Image. Jak przyznał sam Brandon Graham, w chwili obecnej ma gotowe dwa z sześciu numerów i musiał podjąć taka decyzję. Nowa data premiery to druga połowa tego roku.

wtorek, 10 lutego 2015

O tym jak być nieco zbyt pewnym siebie, czyli twórcy "Postal" o swoim komiksie

Duża pewność siebie bije od Matta Hawkinsa, który bez ogródek nazywa swoją najnowszą serię "Postal", komiksem w stylu "starego, dobrego Vertigo". Patrząc na to przez pryzmat tego, iż scenarzysta ten ostatnio pisze dla Top Cow wszystko i niemal nic nie zbiera ocen tak dobrych, jak zapewne chciałoby studio, trudno brać na serio te słowa. Ale dajmy szansę wykazać się twórcy i przyjrzyjmy się bliżej zapowiedzi komiksu "Postal".
Rzecz dzieje się w miasteczku o nazwie Eden. Jest to miejsce, w którym można "zacząć od nowa", więc trafiają tu ludzie po najróżniejszych życiowych zakrętach. Pozornie cisza i spokój są tu utrzymywane dzięki wprowadzeniu w życie rygorystycznych zasad, których wszyscy przestrzegają. Lecz jednego dnia znalezione zostają zwłoki jednego z mieszkańców. I wtedy zaczyna się chaos.

Matt Hawkins odpiera zarzuty mówiące o tym, że pożyczył pomysł na fabułę z seriali "Twin Peaks" oraz "True Detective". Twórca twierdzi, że pomysł na "Postal" przyszedł mu do głowy, gdy zastanawiał się nad tym co by było, gdyby istniał program ochrony świadków dla złoczyńców.. Po czasie doszedł do wniosku, że interesujące byłoby zestawienie tego z motywem miasteczka odciętego od reszty społeczeństwa, do którego trafialiby byli przestępcy. Po otrzymaniu zgody na stworzenie tej serii, Hawkins postanowił połączyć siły z Isaaciem Godhartem - jednym ze zwycięzców Top Cow Talent Search i prace ruszyły z kopyta.

Jednym z ciekawszych aspektów fabuły, jest uczynienie z postaci Marka - głównego bohatera komiksu osobę mającą zespół Aspergera (Co to takiego? KLIK). Hawkins ma znajomego z tą przypadłością i od dłuższego czasu chciał stworzyć komiks przybliżający ją czytelnikom. Mark zarazem jest jedynym naprawdę moralnie postępującym mieszkańcem Eden. Powstaje więc pytanie: co robi w takim miejscu? W "Postal" poznamy także cały szereg innych byłych złoczyńców, którzy mają na swoim koncie najróżniejsze przestępstwa.

Co do wspomnianych porównań ze "starym, dobrym Vertigo", chodziło... nietypowy styl pracy rysownika. No cóż, jestem nieco zawiedziony.

"Postal" jest zaplanowany jako seria ongoing, twórcy pracują obecnie nad drugim story-arciem i mają plan na trzeci oraz czwarty. Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwa publikowanie serii.

Linkowisko, edycja z różnościami

Myślę że do czasu premiery pierwszego tomu "Lazarusa", nie będę mieć zbyt dużej ilości linków do podrzucenia w kolejnych "Linkowiskach". Niemniej dziś chciałbym zaprezentować Wam cztery rzeczy, z których jedna jest związana z Image, dwie są luźno powiązane, a ostatnia nie ma już z wydawnictwem nic wspólnego. Zainteresowani? To zapraszam poniżej.
  • Na dobry początek kolejna recenzja pierwszego tomu "Black Science", tym razem pochodząca z łamów Ziniola.
  • Krótka recenzja krótkiego komiksu "Usta pełne śmierci", którego autor składa hołd swojemu ulubionemu komiksowi. Twórcą tym jest Łukasz Mazur - wielki miłośnik "Savage Dragona".
  • Jedno z licznych podsumowań minionego roku. Autorem jest Uncle Mroowa - wielki fan DC i po trochu też Marvela. Jednak wspomniał też o jednym komiksie z Image.
  • I na deser felieton z bloga "Wiedźma na Orbicie", którego autorka podsumowuje ostatnie działania stacji telewizyjnej SyFy. Jest to tekst tak przyjemny, że postanowiłem go tu podlinkować.

niedziela, 8 lutego 2015

Tymczasem już jutro :)

Okładka tygodnia #57

Spośród komiksów wydanych w minioną środę naprawdę można było wybierać trzy najlepsze okładki. Miałem z tym spory problem, ale ostatecznie udało mi się wybrać trzy covery, moim zdaniem naprawdę warte wyróżnienia. Oto i one:
3. Wytches #4
Jock raz za razem robi coś niesamowitego. Tworzy on okładki naprawdę przerażające, a wszystko to dzięki prostym zabiegom. Spójrzcie na powyższy cover, przecież tak naprawdę nie ma na nim nic niezwykłego - ot, fragment lasu. Ale gdy przyjrzycie się dokładniej, dostrzeżecie na niej wiedźmę, co w połączeniu ze świetnie dobranymi kolorami tworzy zestaw już idealny do filmowego plakatu ciekawie zapowiadającego się horroru. Chwila, moment, przecież "Wytches" będzie ekranizowane! Panie i panowie filmowcy, nie szukajcie speców od plakatów, po prostu sięgnijcie po Jocka.
2. Spawn #250 (cover C - Skottie Young)
Nie mogło być inaczej i ponownie w zestawieniu ląduje okładka autorstwa Skottiego Younga. Wiele nietypowych rzeczy działo się już ze "Spawnem", włącznie z raczej kiepską próbą stworzenia z nim komiksu dla młodszego czytelnika, ale dopiero Young, jak zwykle zresztą, pokazał jak tego typu wymysł mógłby wyglądać ciekawie. Jego cover właściwie nie zaskakuje, jest po prostu, nie bójmy się tego słowa, słodki i trudno nie uśmiechnąć się na jego widok. Za każdym razem gdy na niego patrzę, jestem coraz bardziej niecierpliwy i wyczekuję momentu, w którym dostanę go w łapy.
1. Saga #25
I kolejna rzecz, którą z radością powiesiłbym sobie pod postacią plakatu na ścianie. Fiona Staples w zachwycający sposób przedstawia na podwójnym coverze wszystkich najważniejszych bohaterów serii (zauważyliście kogo brakuje?), płynnie przechodząc między poszczególnymi "frakcjami", urzekając użytą paletą barw, lekkością kreski, zarazem świetnie pokazując rozmach historii prezentowanej w środku komiksu. Wyczuwam bardzo dobry wynik sprzedaży. Moim zdaniem zdecydowanie jest to najlepsza, najmocniej i najdłużej przykuwająca wzrok okładka tego tygodnia.

UWAGA: ze względu na mały wyjazd wypoczynkowy (czytajcie: bez dostępu do neta), kolejna "Okładka tygodnia" pojawi się w poniedziałek, 16 lutego.

Scott Snyder komentuje sukces "Wytches" i zapowiada kolejne numery (nieduże spoilery!)

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu, każdy nowy numer serii "Morning Glories" przynosił zarazem kolejny wywiad z Nickiem Spencerem dla serwisu CBR. "Wytches" dzielnie idzie w tym samym kierunku, a nawet nieco dalej, ponieważ w upływającym tygodniu Scott Snyder rozmawiał zarówno z dziennikarzami wspomnianego strony, ale także z ludźmi od Newsaramy. Poniższy wpis podsumuje informacje, które padły w obu wywiadach.

Uwaga na małe spoilery!
Duża część wywiadu dla Newsaramy skupia się na wynikach sprzedaży osiąganych przez "Wytches". Scott Snyder wysnuł tezę, że na rynku pojawiła się bardzo wyraźna grupa czytelników, którzy tak naprawdę nie zważają na to, jaki komiks robi obecnie dany autor, ponieważ i tak kupią go ze względu na nazwisko twórcy. Snyder twierdzi, że tak właśnie jest w przypadku "Wytches", gdyż w mailach od czytelników często czyta opinię, że gdyby nie jego run w "Batmanie" to dana osoba nie sięgnęłaby po serię z Image. Dla twórcy jest to ciekawe, ponieważ "Wytches" akurat jest tytułem całkowicie innym od przygód Mrocznego Rycerza, a jeśli już łączy je jakieś podobieństwo, to raczej do "American Vampire". Snyder uważa, że takie działania mogą mocno zmienić rynek, lecz niestety już nie podjął się większej interpretacji swojej myśli.

Tymczasem czwarty numer "Wytches" okazał się dość przełomowy, ponieważ po raz pierwszy pokazano nam wygląd wiedźm. Zdaniem Snydera nie jest to swobodna twórczość jego lub artysty, ponieważ ich anatomia nie jest bez znaczenia, co zresztą ukazano już we wspomnianym zeszycie. Scenarzysta chce, by udało mu się w komiksie stworzyć nowy rodzaj lęku i dlatego chce uczynić wiedźmy przerażające także z powodów, o których na pewno nie pomyślimy.

Równie ważnym aspektem fabuły pierwszej historii w "Wytches" są sekrety rodzinne głównych bohaterów. Snyder raz jeszcze podkreślił, że komiks ten jest dla niego bardzo osobisty i chce się mocno skupiać na zawiłościach rodzinnych. Oba najważniejsze aspekty fabuły są ze sobą powiązane - wiedźmy bowiem nie zainteresowałyby się rodziną, gdyby nie skrywała przed sobą tak dużo sekretów.

Ciekawą informację zdradził Snyder w kwestii filmowej adaptacji "Wytches". Otóż okazuje się, że on i Jock nie mają zbyt wiele do powiedzenia w kwestii ekranizacji, a jak twierdzi twórca, nawet się o to zbytnio nie starali. Scenarzysta podkreśla jednak, że studio Plan B zatrudniło scenarzystę, którego Snyder zna i lubi, więc nie obawia się on zbytnio o losy filmu.

piątek, 6 lutego 2015

Felieton: Na ślepej uliczce, czyli o kondycji polskich stron i blogów o komiksach z USA

Od jakiegoś czasu w głowie kłębiła mi się pewna myśl, która ostatecznie ewoluowała do postaci felietonu, który zaraz być może przeczytacie. Zanim usiadłem i go napisałem, wypytałem kilka osób w pewnej kwestii, a także przypomniałem sobie przeżycia własne. Od razu zaznaczę, że tekst ten nie ma na celu wynoszenie kogokolwiek na piedestał czy nawoływanie do czczenia osób które w tekście wymienię. Jest to raczej smutna, ale zapewniam że jak najbardziej prawdziwa analiza kondycji fanowskich stron i blogów poświęconym w mniejszym lub większym stopniu amerykańskim komiksom.

Spawn wreszcie w wersji cyfrowej

Todd McFarlane dotrzymał słowa i wraz z premierą 250 numeru serii "Spawn" na ComiXology wylądowała ogromna paczka WSZYSTKICH dotychczas wydanych numerów serii. I to w całkiem atrakcyjnej cenie. Więcej szczegółów poniżej.
Zestaw, który pojawił się na Internecie, zawiera nie tylko każdy z dotychczas wydanych numerów serii regularnej, ale również dwanaście tomów "Spawn Origins".

Aktualnie ceny są bardzo zachęcające. W ramach promocji każdy z zeszytów kosztuje 99 centów, ale bardziej zasobni w pieniądze mogą skorzystać z interesujących pakietów. Jeśli zdecydujecie się bowiem zakupić komplet numerów #1-125 lub też #126-250, zapłacicie 99,99$ za każdy z nich. Wszystkie 250 numery to już wydatek 174,99$, czyli niemal dokładnie 70 centów za numer.

Ponadto na ComiXology zakupić można jubileuszowy, 250 numer z przygotowanym specjalnie na tą okazję materiałem bonusowym, ukazującym sposób powstawania komiksu.

Skusicie się?

Kurtis J. Wiebe opowiada o swojej najnowszej serii

Jeśli Kurtis J. wiebe bierze się za jakiś komiks, to ja biorę go w ciemno. Twórca niesamowitej serii "Peter Panzerfaust" należy do czołówki twórców, którym ufam bezgranicznie. Johnie Christmas na razie dał mi się poznać jako rysownik "Sheltered", które z kolei jest dla mnie tytułem o strasznie zmarnowanym potencjale. Co więc wyniknie z ich współpracy? Nie wiem, ale ma być to horror o tytule "Pisces", na temat którego jak dotąd niewiele wiadomo.
Dillon Carpenter to weteran wojny w Wietnamie. Wskutek wielu nieprawdopodobnych wydarzeń, zostaje on członkiem ekipy NASA, której zadaniem jest nawiązanie kontaktu z obcą cywilizacją. Szybko okazuje się, że jego życie jest w ogromnym niebezpieczeństwie, a mierzyć musi się z czymś, co jest dla niego zupełnie niezrozumiałe. 
 
Dillon nie jest przykładem człowieka nieustraszonego. Od momentu powrotu z wojny jego życie jest pełne obaw i stanowić mają one najważniejszą część fabuły serii "Pisces". Wiebe zapowiada, że jego seria będzie horrorem nastawionym na wzbudzanie poczucia strachu i niepokoju, a tworzenie przeraźliwie krwawych scen. Tych jednak nie da się całkowicie uniknąć, co widać także na powyższej ilustracji.

"Pisces" zapowiadane jest jako seria ongoing, lecz czytelnicy nie powinni spodziewać się tego, że tytuł ten będzie liczyć dużo numerów. Pierwszy z nich pojawi się w sklepach 29 kwietnia br.

środa, 4 lutego 2015

Żywe Trupy #18: Co przed nami (Robert Kirkman/Charlie Adlard)

Komiks oryginalnie opublikowano jako "The Walking Dead vol. 18: What Comes After". Recenzja jest oparta na wydaniu Taurus Media.

Image na ekranach #2

Minione dni przyniosły nam nowe informacje związane z ekranizacjami komiksów Image. Tak, tak, liczba mnoga nie jest tu przypadkowa, ponieważ tym razem ma coś do napisania o dwóch tytułach, z których jeden jeszcze się nie ukazał.
Powyżej widzicie reklamę komiksu "Descender" duetu Jeff Lemire/Dustin Nguyen. Ukaże się on dopiero w przyszłym miesiącu, lecz firmie Sony w niczym to nie przeszkadzało i prawa do ekranizacji tej historii już zostały wykupione. Przypomnę, że komiks ten opowiadać ma o losach androida o imieniu TIM-21, którego fragmenty DNA zawierają informacje o pochodzeniu maszyn odpowiedzialnych za zniszczenie wielu planet. Z tego powodu TIM-21 jest najbardziej poszukiwanym chłopcem w galaktyce.
 
Miejmy nadzieję, że komiks okaże się strzałem w dziesiątkę, a i Sony nie poprzestanie tylko na wykupieniu praw do ekranizacji.
----------------------------------------------------------------------------------
Przejdźmy jednak już do "The Walking Dead". Tydzień temu na YouTubie pojawił się filmik, podsumowujący różnice pomiędzy komiksem i pierwszym sezonem serialu. Możecie obejrzeć go poniżej.
----------------------------------------------------------------------------------
Z kolei serwis The Spoiling Dead opublikował wieść, że jeszcze w piątym sezonie serialu zginie kolejna ważna postać. Pamiętajcie jednak, że są to tylko niepotwierdzone pogłoski. O kogo chodzi? Możecie przekonać się klikając TUTAJ.

Image wydaje, Image przesuwa - 04.02.2015

W dniu dzisiejszym do sprzedaży trafiły następujące komiksy od wydawnictwa Image:
Aphrodite IX/Cyber Force #1 (Marc Silvestri SDCC Variant Cover)(Matt Hawkins Signed Edition), $20.00
Birthright #5, $2.99
C.O.W.L. #8, $3.50

Dead@17 Blasphemy Throne #6 (Of 7), $3.50
East Of West #17, $3.50

Egos #5, $2.99
God Hates Astronauts Volume 2 A Star Is Born TP, $14.99
Humans #4, $2.99
Nailbiter #10, $2.99
Nameless #1 (Cover A Chris Burnham & Nathan Fairbairn), $2.99
Nameless #1 (Tony Moore Ghost Variant Cover), AR

Oddly Normal #5 (Cover A Otis Frampton), $2.99
Oddly Normal #5 (Cover B Dani Jones), $2.99
Postal #1 (Cover A Linda Sejic), $3.99
Postal #1 (Cover B Isaac Goodhart), $3.99
Postal #1 (Cover C Linda Sejic), AR
Postal #1 (Cover C Linda Sejic)(Signed Edition), AR
Saga #25, $2.99

Sheltered #14, $2.99
Sinergy #4 (Cover A Michael Avon Oeming), $3.50
Sinergy #4 (Cover B Emma Rios), $3.50
Spawn #250 (Cover A Todd McFarlane), $5.99
Spawn #250 (Cover B Greg Capullo), $5.99
Spawn #250 (Cover C Skottie Young), $5.99

Spawn #250 (Cover D Jock), $5.99
Spawn #250 (Cover E Sean Murphy), $5.99
Spawn #250 (Cover F Philip Tan), $5.99
Spawn #250 (Greg Capullo Black & White Variant Cover), AR
Spawn #250 (Jock Black & White Variant Cover), AR
Spawn #250 (Skottie Young Black & White Variant Cover), AR

Spawn #250 (Todd McFarlane Black & White Variant Cover), AR
Stray Bullets Sunshine And Roses #1, $3.50
Velvet #9, $3.50
Wytches #4, $2.99 


Jednocześnie z przyjemnością informuję, że dziś nie dotarłem do żadnych informacji na temat opóźnień.

wtorek, 3 lutego 2015

Nie tylko komiks #15

Na samym początku istnienia Image Comics Journal co jakiś czas przygotowywałem fragment historii wydawnictwa, którego blog ten dotyczy. Wtedy jeszcze nie miałem pojęcia, że w tym samym czasie w USA powstaje film dokumentalny, który także bierze na tapetę to samo zagadnienie. Po wielu trudnościach, ”The Image Revolution” trafia w końcu w moje łapska, a dzisiejsza odsłona ”Nie tylko komiks” zrecenzuje ten właśnie film.

Kolejne dodruki "Żywych Trupów" już w sprzedaży, okładka "Lazarusa" ujawniona

Wczoraj na Facebookowym profilu wydawnictwa Taurus Media pojawiła się następujące informacje:

Informujemy wszystkich zainteresowanych że od jutra (03 lutego 2015) do dystrybucji wprowadzamy:
- Kolejny dodruk II wydania komiksu "Żywe Trupy tom 1"
- "Żywe Trupy tom 13" - II wydanie
- "Żywe Trupy tom 14" - II wydanie

Tak z kolei wyglądać będzie okładka pierwszego tomu "Lazarusa". Wydawnictwo ujawniło, że zastanawiało się nad wydaniem komiksu pod tytułem "Łazarz", lecz ostatecznie postanowiono zostać przy oryginalnym tytule.